İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür
  3. Yurt Dışı Tatillerinde Konaklama – Maliyetleri Düşürme Yöntemleri

Yurt Dışı Tatillerinde Konaklama – Maliyetleri Düşürme Yöntemleri

Yurt Dışı Tatilinde Konaklama – Maliyetleri Düşürme Yöntemleri
4

Yurt Dışı Tatilinde Konaklama – Maliyetleri Düşürme Yöntemleri

Ülkeler arası tatil planlarında uçak bileti kadar ve bazen ondan daha maliyetli olan bir diğer kalem konaklamadır. Birçok turist ya da gezgin konaklama için ücretleri ayırdığında özel harcamalarından ya da katılabileceği özel turlardan vazgeçmek zorunda kalabilmektedir. Konaklama için bütçenin önemli bir bölümünü ayırmak, gidilen ülkenin ekonomik koşullarına bağlı olarak sizi zor duruma düşürebilir.

Konaklama maliyetini nasıl düşürebiliriz?

Öncelikle ziyaret edeceğiniz ülke ya da ülkelerin ekonomik durumu ve turistlere bakışı otel, motel, pansiyon ve hostellerinin fiyatlarını belirlemesinde büyük rol oynar. Yolculuk planı yaparken ülke hakkında, gezmek isteyeceğiniz yerler ve ziyaret edeceğiniz müze, fuar ya da turistik meydanlar hakkında araştırma yapıp bu alanlara olabildiğince yakın konaklamalar tercih etmeniz hem yol masraflarını düşürecek hem de gezmek için size daha fazla zaman sağlayacaktır.
Turistik merkezlere en yakın yerlerin her zaman konaklama ve yeme içme anlamında daha maliyetli olacağını da göz önünde bulundurarak, nispeten yakın ve ulaşımı kolay bir yerde konaklamayı tercih edebilirsiniz. Bütçenize uygun bir otel ya da motel bulmak için tatil planınızı netleştirdiğiniz en erken tarihte otel rezervasyonunu yapmak, aynı otelde daha uygun fiyatla kalmanıza yardımcı olabilir. Otel tercihinizi yaparken kaç kişi olduğunuz, yaşınız cinsiyetiniz, tatilden beklentiniz de önemli birer belirleyicidir. Eğer tek başına bir tatil planı yaptıysanız ve ilk defa ziyaret edeceğiniz bir ülkeye seyahat edecekseniz güvenli olduğuna emin olduğunuz otellerden yana tercihinizi kullanabilirsiniz.
Tatil planınızda birden fazla ziyaret edilecek bölge ve ülke varsa bunlar arasında yapacağınız tren, otobüs ya da uçak yolculuklarını gece saatlerinde olacak şekilde planlayıp, gece otel konaklaması sayınızı da düşürebilirsiniz. Bu sayede ulaşım ve konaklama gideriniz tek bir kaleme inmiş olacaktır.

Daha uygun fiyatlarla konaklama nasıl yapılır?

Çocuklarla seyahat eden ailelerin güvenlik endişeleri nedeniyle merkezi otelleri tercih etmeleri, hastanelere yakın olmak istemeleri normaldir. Ancak eğer bu endişeleri taşımıyorsanız, çocuksuz seyahat ediyorsanız ya da tek başınıza seyahat ediyorsanız tercihinizi otel yerine motellerden yana kullanarak konaklama giderlerinizi de düşürebilirsiniz.
Birçok Avrupa ülkesinde güvenle kullanılan hostelleri tercih ederek günlük konaklama giderinizi önemli ölçüde düşürmeniz de mümkündür. Hosteller; tercihinize göre tek, iki kişi ya da 8-10 kişilik gruplar halinde, ranzalı ve kilitli dolaplara, ortak dinlenme alanı ve ortak mutfak, banyo ve tuvaletlere sahip olarak geceyi geçirebileceğiniz daha uygun fiyatlı konaklama yerleridir.
Airbnb uygulaması gibi uygulamaları kullanarak sizlere evlerinin bir koltuğunu ya da bir odasını açabilecek yerel halktan biriyle anlaşabilir, anlaşmanıza uygun olarak küçük bir ücret karşılığında konaklama maliyetinizi de düşürebilirsiniz. Bu ve buna benzeri uygulamaları kullanırken ev sahibinin puan ve yorumlarına dikkat etmeli rezervasyonu güvendiğiniz ev için yapmalısınız.

Sonuç olarak; konaklama tercihlerinizi güvenlik ve yol ücretlerini de dikkate alarak yaptığınızda, daha uygun maliyetler ile daha uzun süreli tatil planı yapmanız; konaklamada kullanmadığınız parayla daha fazla gezip daha çok sosyal deneyim yaşamanız mümkün olacaktır.

Bir önceki yazımız olan YKS TYT COĞRAFYA VE TARİH DERSLERİ İÇİN ÖNEMLİ İPUÇLARI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap