İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. YKS TYT COĞRAFYA VE TARİH DERSLERİ İÇİN ÖNEMLİ İPUÇLARI

YKS TYT COĞRAFYA VE TARİH DERSLERİ İÇİN ÖNEMLİ İPUÇLARI

YKS TYT COĞRAFYA VE TARİH DERSLERİNE ÇALIŞIRKEN HANGİ YOLLARI İZLEMELİYİZ?
5

Üniversite sınavında; eşit ağırlık ve sözel öğrencilerinin sayısal öğrencilere göre daha fazla ilgili olmalarından dolayı tarih ve coğrafya kısmına değinmekte fayda var elbette. Daha çok görme , anlama ve analiz etme üzerine olan bu dersler sözel öğrenciler için hayati öneme sahip. Sayısal öğrencilerin de TYT kısmında sorumlu olduğu tarih ve coğrafyadan toplam 10 soru bulunuyor. Bu dersler AYT sınavında sözel öğrencilerin ve eşit ağırlık öğrencilerinin tekrar karşısına çıkıyor. Liseden beri görmeye başlanan bu dersler daha çok ezber mantığıyla öğretilmekte. Bu mantığı kavrarsak bunu ezberden çıkarıp bilgi çerçevesine alabiliriz. Evlerimizde kaldığımız bu dönemde üniversite sınavına çalışan öğrenciler değineceğimiz konulara dikkat ederek tarih ile coğrafya kısmında oldukça yüksek netlere sahip olabilirler. Unutmayın ki gelişim gösteceğiniz her konu size daha iyi bir sınav sunacaktır!

COĞRAFYAYA NASIL ÇALIŞMALIYIZ?

İlk olarak ele alacağımız konu coğrafya. Bu derste önemli olan birkaç husus bulunuyor. İlk olarak not tutarak hazırlayabileceğimiz bir defter veya başucumuzda elimizi her attığımızda rahatça ulaşabileceğimiz sağlam bir kaynağa sahip olmamız gerekiyor. Bu konuda Limit , Okyanus , Palme , Benim hocam , Karekök gibi kendini kanıtlamış kaynakları tercih edebilirsiniz. Tabii ismi duyulmamış veya az bilinen kaynaklara da sahip olmak farklı deneyimler yaşamanızı da sağlayacaktır. Kaynak konusunu geçtikten sonra bilgi birikimi yüksek olan öğretmenlerin YouTube videolarını izlemeniz oldukça faydalı ve pekiştirici olacaktır.Yavuz Tuna , Benim Hocam ve Kampüs gibi kanallar bu konuda hizmetler sağlıyor.Bu gibi kanalların video ders notlarını da edinebilirsiniz. Videodan izlediklerimizi not alarak bilmediğimiz konuları öğrenmeli ve tekrar etmeliyiz. Üzerlerine farklı kaynaklardan testler çözmek gerekiyor.Coğrafyanın en önemli noktalarından olan harita bilgisine önem vermekte de fayda var. Çoğu konuyla iç içi olan harita bilgisi diğer konulara hakkında da bir fikir sahibi olmamızı sağlar. Ezber gerektiren örneğin dağ , plato, ova , delta isimleri gibi hususlarda kodlama oldukça önemli. Bu sayede uzun uzun ezberlemek yerine kolayca aklımıza kodlayabiliriz.En neticede doğru seçenekler, şıklarda da gördüğümüz de dikkatimizi çekecektir. Dünyanın veya ülkemizin bölgelerini tanımakta çok önemli. Çünkü bilgi sahibi olduğumuz bölgedeki ülke ise ülke şehir ise şehir hakkında fikir yürütmemizi ciddi anlamda kolaylaşacaktır.Yoruma dayalı daha çok sözel beceriye bağlı konuları okuma yaparak çözebilirsiniz.Bilmediğiniz terimleri; alacağınız notlardan ve izleyebileceğiniz videolardan öğrenebilirsiniz. Bu türevi bilgilerin, kullanılmadan zihinde kalıcı olması zordur; bu sebeple, bu konularla ilgili bol bol soru çözülmesi büyük ölçüde tavsiye edilir. Deneme netleri düşük olsa da bu sistemle çalışarak netlerinizdeki oranı üst seviyelere çekebilirsiniz.

TARİHE NASIL ÇALIŞMALIYIZ?

Tarih ise tamamen sözel kabiliyetinize bağlı bir alandır. Okuduğunuzu hem anlamanız hem de hafızanızda tutmanız gerekmekte. Bu alışkanlığı da kitap okuyarak edinebilirsiniz. Kitapların konusunu tarihi konular seçersek bu konuya erken bir hazırlık yapmış oluruz. Sözel derslerde başarı göstermiş Limit , Karekök ve Palme yayınevlerinin kitaplarından faydalanabilirsiniz.Bunların yanında pek bilinmeyen yayınevlerinden de sorular çözebilirsiniz.. Envai kaynaklardan ne kadar çeşitli sorular çözülürse bunun size katkısı da o kadar fazla olur. Video ders notları yayınlayan ve videolar çeken YouTube kanallarından yararlanabilirsiniz. Bu kanalları takip ederek konuları daha kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Tarih testleri çözmek hızlı ve oldukça zevkli bir etkinliktir. Bu yüzden konular sonrasında elimizden geldiği kadar test çözmek bize büyük gelişim sağlayacaktır. Gerekli zamanda elimizin altında bulunabilecek kendini kanıtlamış yayınevlerinin konu anlatımlı kitaplarını edinip çalışmak çok hayatidir. Bu gibi kaynakların deneme testlerine hakim olmanız,sınavda çıkabilecek türevi soruları görmenize de olanak sağlar. Bazı insanlar yazarak, bazıları görerek bazıları ise duyarak öğrenir . Kendi öğrenme stilinizi göz önünde bulundurarak teferruatlı konuları bir yere kaydedip sık sık çalışmanız gerekmekte. Tarihte bilginin yanı sıra paragraf soruları da oldukça fazla bu sebeple anlama ve yorumlama kabiliyeti kazanmamız gerekiyor. Bunun en kolay yolu da yukarıda da belirttiğimiz gibi kitap okumak. Kitap okuyarak bu becerileri sağladıktan sonra paragraf biçiminde gelen soruları da kolaylıkla yapabilecek seviyeye gelebilirsiniz. Sınavda zamanlama ayarlamak çok önemlidir. TYT kısmında Türkçe ve matematik dersleri oldukça zaman aldığı için sosyal bilgiler kısmında göstereceğimiz çabukluk diğer kısımlara ayırılabilecek fazla vakit sağlayabilir. Tereddüt ettiğimiz şıklar arasında çok fazla düşünmek, bir ikilem ve psikolojik baskı yaratır. Bunu da göz önünde bulundurarak soruları çözmeniz ve kendinizi daha hazır bir hale getirmeniz gerekiyor. Hali hazırda bulunan önemli kaynaklardan çözeceğiniz denemeler,sınava az bir süre kalsa da size büyük fayda sağlayacaktır.Bu sayede mevcut olan netlerinizi yükseltebilir ve daha iyi bir sınav çıkarabilirsiniz;bizden söylemesi!

Bir önceki yazımız olan Yaz Mevsiminde Kişisel Gelişim Adına Yapılabilecek 7 Önemli Etkinlik başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap