Yerli Otomobil Üretiminde Yeni Gelişmeler

TOGG Fabrikası İnşaatı Tamamlandı

Türkiye’nin yerli otomobil girişimi olan TOGG’un Bursa’da yapılacak olan fabrikası inşaatı tamamlandı. Fabrika, yıllık 175 bin araç üretim kapasitesine sahip olacak ve 2022 yılında seri üretime geçmesi planlanıyor.

TOGG’un Yeni Sedan Modeli Tanıtıldı

TOGG, yerli otomobil projesinin ikinci modeli olan sedanı tanıttı. Araç, 2022 yılında seri üretime geçecek ve yıllık 175 bin araç üretim kapasitesine sahip olan fabrikada üretilecek. Sedan modelinin teknik özellikleri ve fiyatı henüz açıklanmadı.

İlk Yerli Elektrikli Kamyonet Üretimi Başladı

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli kamyoneti olan Togg’un kamyonet modelinin üretimine başlandı. Kamyonet, yüzde yüz yerli üretim olacak ve 2022 yılında satışa sunulacak. Araç, 300 kilometre menzile sahip olacak ve hızı 120 kilometre/saat’e kadar çıkabilecek.

TOGG’un Batarya Üretim Tesisi Kuruldu

TOGG, yerli otomobil projesinde kullanılacak bataryaların üretimi için bir tesis kurdu. Tesis, Bursa’daki fabrika yakınında bulunuyor ve yılda 10 gigavat/saat kapasite ile batarya üretecek. Bu sayede, yerli otomobil projesinde kullanılacak bataryaların yüzde yüz yerli üretimi sağlanacak.

Yerli Otomobillerin Satış Fiyatları Belli Oldu

TOGG, yerli otomobil modellerinin satış fiyatlarını açıkladı. Model S için 300 bin TL, sedan için 400 bin TL, kamyonet için 200 bin TL, model Y için 500 bin TL fiyat belirlendi. TOGG CEO’su, yerli otomobillerin fiyatının yüksek olmasının sebebinin yüksek üretim maliyetleri olduğunu belirtti.

Yorum yapın