İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Yeni Nesil Beyin İmplantı Görme Engellilerin Sayfaları Görmesini Sağlıyor!

Yeni Nesil Beyin İmplantı Görme Engellilerin Sayfaları Görmesini Sağlıyor!

Yeni Nesil Beyin İmplantı Görme Engellilerin Sayfaları Görmesini Sağlıyor!
4

Yeni Nesil Beyin İmplantı Görme Engellilerin Sayfaları Görmesini Sağlıyor!
Yapılan çalışmada görme engelliler ‘’gördüklerini’’ gökyüzünde yazılı parlak harfler gibi tarif ettiler.


Houston Üniversitesi Baylor Tıp Fakültesinde görevli bir grup bilim insanı yaptıkları araştırmada denek olarak hem görme engelli, hem de gören insanları kullandılar. Araştırmacıların kullandıkları yeni nesil beyin implantı ile hepsinin aynı şeyleri görebilmesi sağlandı.
Çalışmanın prensibi ‘’Cell’’ dergisinde yayınlandı. Burada yayınlanan bilgiye göre görmek için kullanılan cihaz, gözü devre dışı bıraktı ve görülmesi gerekenleri bir kamera üzerinden direk olarak beyne yerleştirilen elektrotlara aktardı.
Bu çalışmanın amacı görme engelli insanların, görme vizyonunu yeniden kazanmalarına imkan tanıyan bir görsel protez elde edebilmekti. Böyle bir cihazın pratik alanda kullanılabilecek hale gelmesi için henüz yıllar sürecek çalışmalara ihtiyaç olacağı öne sürüldü.
Fakat buna rağmen araştırmacıların ortaya koyduğu sonuç ilginçti. Katılımcılar beyinlerine yollanan karmaşık elektrik dizileri yardımı ile şekilleri genel olarak ‘’görebildiklerini’’ söylediler.
Houston’daki Baylor Tıp Fakültesinde görevli kıdemli yazar Daniel Yoshor, hastaların beyinleri üzerinde elektriksel simülasyon kullanımı sonucunda, deneklerin görülebilmesi amaçlanan harf şekillerini görebildiklerini ve değişik harfleri de doğru olarak ifade edebildiklerini bildirdi.
Denekler, çalışma sırasında parlayan noktalar ya da harfleri oluşturan çizgiler gördüklerini betimlediler.


Yeni Nesil Beyin İmplantının Öncekilerden Farkı

Bu kez denemeye alınan yeni cihaz, her bir elektroda bir piksel gibi işlev sağlayan bir cihaz olarak lanse edildi ve daha önceki görsel yardım sağlayan cihazlardan farklı olduğu iddia edildi.Houston Baylor Tıp Fakültesinde görev yapan Michael Beauchamp ‘’Bu çalışmada görülmesi istenen yere birden fazla ışık düşürmek yerine, görülmesi istenen cismin ana hatlarını izlemeyi denedik’’ dedi.
Elde edilen sonucun başarısına bakıldığında, böyle bir cihazın geliştirilmesinin görme engelli insanların yaşamını değiştirebileceği söyleniyor.


Yeni Nesil Beyin İmplantı İle Olabilecekler

Engellerin bir bir aşılabileceği bu dünyada, böylece görme engeli bulunan bireyler bağımsız olabilecekler ve yeni yüzler görebilecekler!
Fakat beyin çok kompleks bir yapıda olduğu için cihazın gelişiminin henüz çok erken evrede olduğu söyleniyor.
Beauchamp elektrotların implante edilmiş olduğu 1. Görsel korteksde yarım milyon nöron bulundurduğunu bildiriyor. ‘’Bu çalışmada bir avuç elektrot ile nöronların yalnızca küçük bir kısmı uyarıldı. Bundan sonraki çalışma basamaklarında ise nöro-mühendislerle birlikte işbirliği yapılacak ve ilgili bölgelerin daha hassas bir uyaran almasını sağlamaya çalışacağız.’’ dedi.
Binlerce elektrot dizileri geliştirilerek oluşturulan yeni nesil beyin implantı, donanımlarıyla beraber düzenlenen ve iyileştirilen stimülasyon algoritmaları ile görme engelli bireylerin görsel bilgi edinme hayali yakın gelecekte oldukça mümkün!

Bir önceki yazımız olan Tarih Derslerinde Aşina Olmanız Gereken 10 Asya ve Pasifik Adalı Kadın! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap