1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. YDT Püf Noktaları Nelerdir? Başarılı bir YDT için neler yapmalıyız?

YDT Püf Noktaları Nelerdir? Başarılı bir YDT için neler yapmalıyız?

Yabancı Dil Testi(YDT) Sınavına Girecek Öğrenciler İçin Öneriler
6

Yabancı Dil Testi(YDT) Sınavına Girecek Öğrenciler İçin Öneriler

Öğrencilerin bir süredir beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS)‘nin yapılmasına sayılı günler kaldı.Üniversite kazanmak ve Lisans öğrenim hakkı elde etmek isteyen öğrenciler bu zorlu maraton için yarış verecekler.Bu makalemizde Yabancı Dil Sınavına(YDT) girecek öğrenciler için YDT püf noktaları, YDT önerileri, YDT için yapılması gerekenler ve son hazırlıkları içeriklerini paylaşacağız.

YDT Püf Noktaları Nelerdir,Başarılı bir YDT için neler yapmalıyız?

YKS hususunda Dil öğrencilerinin diğer branşlardaki öğrencilere göre daha dar bir alana ve kısıtlı etmenlere sahip olduğunu söylemek mümkün olacaktır.Bu bölümün diğer bölümler gibi ayrışımlara girmediğini ve bir teklik sunduğunu söyleyebiliriz.Peki Yabancı Dil Testinin püf noktaları nelerdir? Dil öğrenmek bilgi birikimi ile gelişim sağlanması gereken bir uğraştır.Dilbilgisi(Grammar) ve zamanlar(tenses) kısımları nispeten öğrenilmesi daha kolaydır.Bu etmenleri hızlı bir şekilde düzeltmeniz kuvvetle muhtemel.Ancak birikim kısmı olan Vocabulary(kelime hazinesi,kelime dağarcığı) bölümleri uzun bir süreci ele almaktadır.YDT için Grammar ve tense kısmında yeterli olduğunuzu ve eksiklerinizin olmadığını düşünüyorsanız,şuan için yapmanız gereken tek şeyin;kelime odaklı sorular çözmek ve farklı kelimeler görmek olduğunu bilmelisiniz.

Yabancı Dil Testi kelime hazinenize yakın olarak başarılı geçecektir.Genelde öğrencilerin zorlandığı ve yanlışlara maruz kaldığı kısım ‘Vocabulary Part’ kısmıdır.Öğrencileri yanlış şıklara zorlayan diğer bölümler ise ‘Paragraf Bölümü’ , ‘Cloze Test Bölümü’ ve ‘Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma’ bölümleridir.Cloze Test ve Paragraf bölümlerinde ‘Phrasal Verbs’ kullanımları dikkate alınmakta ve bu yapı ağırlıklı sorular gelmektedir.Anlam bütünlüğünü bozan cümle kısmı ise cümledeki anlamsal ve zamansal uyumu bozan hatayı temsil eder.
Yani bu hem bir zamansal hata olabilir hem de farklı bir konudan bahseden bir cümle olabilir.
Sizler de eksiklerinizi gözden geçirip, bu gibi konulara tekrar bakabilir ve sınavdaki olası başarı derecenizi arttırabilirsiniz.

Başarılı bir YDT için neler yapmalıyız?’ sorusu,öğrencilerin şimdiye kadar verdikleri emeklerin yani üstüne koyarak biriktirdiği bilgi-birikimin sonucu olacaktır.
Yine de YDT ile ilgili ‘Eksik bir konu kaldı mı?’ ya da ‘X zamanını tam olarak kavrayamadım.’ dediğiniz bölümleri tekrar gözden geçirmeniz faydanıza olacaktır.Keza bu gibi eksiklikler sizi paraleler şekilde birçok farklı soruda yanlışlara götürebilir.Bu alanlarda eksikleri olanlar, sınava kalan bu süreçte bu açığı kapatabilirler.

YDT İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Son Hazırlıklar Nasıl Olmalıdır?

Sınava sadece sayılı günlerin kaldığı bu dönemde,konu ve dilbigisi eksiği bulunan bireylerin bir an önce bu sorunu çözmeleri gerektiğinden bahsetmiştik.Bir diğer husus ise sonuç odaklı çalışmaktır.Olabildiğince deneme çözmeli ve kendinizi sınava hazır hâle getirmelisiniz.
Süreç daraldığında ise artık sosyal hayata daha önem vermeli,kitap okumalı,iyi uyumalı ve kendinizi stresten kurtarmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Başarı ile Aranızda Duran Küçük Engeller - Başarılı Olmanın Sırrı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap