İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Yazılım Mühendisliği Bölümünü Seçecek Öğrencilere Tavsiyeler

Yazılım Mühendisliği Bölümünü Seçecek Öğrencilere Tavsiyeler

Yazılım Mühendisliği Bölümünü Seçecek Öğrencilere Tavsiyeler
3

Yazılım mühendisliği bölümünü seçecek öğrencilere tavsiyeler ancak her bir öğrencinin kendini geliştirme yeteneği yüksek ise tercih etmesi gerektiği görüşü üzerinde toplanır. Çünkü dünya üzerinde teknolojinin son 20 yılda çok hızlı bir şekilde ilerlediği görülmüştür. Her gün yeni telefonlar, bilgisayarlar ya da uygulamalar çıkmaktadır ve yediden yetmişe her bir birey bu uygulamaları kullanabilmektedir. İnsanların oturdukları yerden birçok haberi almayı ve anlık durum paylaşmayı sevdikleri medya da yazılımın birer parçasıdır. En basitinden tüm cihazlar bir yazılım sistemi çerçevesinde çalışır ve onların düzenli işleyişi sürekli dönen bir çarkı andırır.

Her bir yazılım mühendisi dönen çarkın üzerine emeğini koyduğu zaman teknoloji daha hızlı ilerler. Eğer ki yazılım mühendisliği mesleğini yaparak hayallerinize kavuşmak istiyorsanız öğrendiklerinizi sık sık uygulamalısınız. Örneğin bu mesleği bir el sanatı mesleği olarak düşünün. Yazılım üzerinde çalıştıkça gelişeceksiniz ve geliştikçe merakınız daha da artacaktır.

Büyük boy tuşlu telefonlarımızın yerini küçük ve dokunmatik telefonlarımız aldı. İnsanların yerini de robotların aldığı dünyada yaşamak yazılım mühendislerinin gelişimi ve üretkenliğine bağlıdır.

Yazılım mühendisliği bölümünü seçecek öğrencilere tavsiye; kendilerini sürekli geliştirme becerilerine sahip olmalıdır.

Yazılım Mühendisliği Bölümü İş Olanakları

Yazılım mühendisliği iş olanakları mühendislik dalı içerisinde en çok iş imkanı olan iki daldan biridir. Bilgisayar mühendisliğine ve yazılım mühendisliğine ihtiyacı olan şirketler mezun olan öğrencileri avcı misali kapmaktadır. Lakin sizi işe alma süreçlerini hızlandırmak için iyi bir üniversiteden mezun olmanız gerekmektedir ya da kendinizi alanınızda çok geliştirmelisiniz. Kısacası diğer mezun adaylardan bir adım daha önde olacak bir artı özelliğiniz olmalıdır.

Özel sektörde yazılım mühendisliği için KPSS puanı ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

Yazılım Mühendisliği Bölümünü Tamamlamak Zor Mu?

Yazılım mühendisliği bölümünü okumak kendinizi geliştirmeniz açısından zor bir bölümdür. Bilginin üzerine bilgi koymak gerektiği için her öğrenci dönem dönem zorlanmaktadır. Lakin bu işe dört elle sarıldığınız zaman zorluk üzerine değil başarı üzerine yoğunlaşacaksınız.

Yazılım Mühendisliği Bölümü Maaşları

Yazılım mühendisliği bölümü maaşları özel sektörde ve devlette değişiklik göstermektedir. Devlete atanan bireyler 6 bin lira ile 8 bin lira arasında maaş almaktadır. Özel sektörde, şirketlerde çalışan bireyler 5 bin liradan 20 bin liraya kadar maaş alabilmektedir. Burada alacağınız paranın miktarı sizin bu meslekteki ilerlemenize ve bilgi seviyenize bağlıdır. Kendinizi ne kadar çok geliştirirseniz o kadar fazla maaş alırsınız.

Bir önceki yazımız olan Okullarda Rehberlik Hizmetleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap