Vodafone Alçak İrtifa Uydusuyla Türkiye’deki İlk Baz İstasyonu Transmisyonunu Gerçekleştirdi

Yeni jenerasyon teknolojilere süratli adaptasyonu iş yapış formunun modülü haline getiren Vodafone, alçak irtifa uydu denemelerinde bir unsur imza attı. Şirket, Türkiye’de birinci sefer alçak irtifa uydularının sahip olduğu düşük gecikme müddetinden yararlanarak baz istasyonu transmisyon altyapısını test etti. Alçak irtifa uydularıyla, gelecekte fiber götürülmesinin güç olabileceği coğrafyalarda transmisyon altyapısının desteklenmesi hedefleniyor.

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, yeni kuşak teknolojilerin taşınabilir şebekeye entegrasyonu için çalışmalarına devam ediyor. Vodafone, şiddetli coğrafik bölgelere erişim imkânı sunan alçak irtifa uydularını kullanarak transmisyon altyapısı sağlamak hedefiyle yürüttüğü çalışmalarda bir prensip imza attı. Teleport Uydu Haberleşme firmasının sahip olduğu deneme müsaadesiyle Vodafone’un 4.5G/5G çalışan laboratuvar ortamındaki baz istasyonunda yapılan ve Türkiye’de bir birinci olan performans testinde, yaklaşık 500 kilometrede bulunan alçak irtifa uydusunun yaklaşık 35 bin kilometrede bulunan yüksek irtifa uydusuna kıyasla 15 kata kadar daha düşük gecikme mühleti sağladığı gözlemlendi. 

Vodafone Türkiye İcra Heyeti Lider Yardımcısı Vekili Adem Özdemir, konu hakkında şunları söyledi: 

“Yeni jenerasyon haberleşme teknolojilerindeki gelişmelerde öncü olmak ve şebekemizi bu gelişmelere hazırlamak hedefiyle alçak irtifa uydusu denemesi yaptık. Bu uyduların hafriyat çalışmalarının ve fiber götürmenin sıkıntı olduğu lokasyonlar için alternatif tahlil uygunluğunu denetim ettik. Telesat firmasının alçak irtifada bulunan test uydusunu 4.5G ve 5G çalışacak formda ayarladığımız laboratuvar ortamındaki baz istasyonumuzda iletim sınırı olarak kullanarak gecikme mühleti denemelerini tamamladık. Dünya’ya çok daha yakın bir yörüngede seyreden alçak irtifa uyduları yüksek irtifa uydularına nazaran gecikme müddetlerinde değerli düzgünleşme sağlıyor. Türkiye’de birinci sefer bizim yaptığımız testle bu durumu gözlemlemiş bulunuyoruz. 

Veri merkezlerinden uzakta bulunan kırsal kısımdaki alanlar için 4.5G’yi yakınsayan gecikme mühletleri sağlayan alçak irtifa uyduları, altyapıyı destekleyici kıymetli fırsat alanları yaratabilecek. Bu uyduların sayısının artması ve yeni kuşak uydu teknolojisinin de olgunlaşması ile 5G’ye giden yolda uçtan uca kapsamayı tamamlayıcı nitelikte kullanım senaryoları da artış gösterecek. 40-45 milisaniye mertebesinde gecikme müddetleriyle bilgiye erişim imkânı sağlayabilen alçak irtifa uyduları, düşük nüfus yoğunluğuna sahip bölgelerde son derece kullanışlı olabilir. Vodafone olarak, bu yenilikçi teknolojiyle dijitalleşmenin yararlarını ülkemizin en ücra köşelerine ulaştırmak için tüm paydaşlarımızla birlikte çalışmaya hazırız. Alçak irtifa uydu teknolojileri, karasal şebekeleri destekleyici bir rol üstlenerek ilişki hizmetlerini kozmik olarak erişilebilir hale getirme konusunda değerli yararlar sağlayacak Vodafone Türkiye olarak hedefimiz, küresel deneyimlerin ülkemizde de en âlâ formda sunulabilmesine imkan sağlayacak çalışmalara devam etmek.”

Alçak irtifa yörünge uyduları, iş birliği fırsatları ve abonenin kapsamasına tesiri açısından temel manada ikiye ayrılıyor. Birincisi, Vodafone Türkiye’nin de tamamlamış olduğu üzere, uydunun iletim sınırı olarak kullanılması; ikinci senaryo cep telefonlarının öbür rastgele bir özel ekipman gerekmeden direkt uydulara bağlanması. Vodafone, alçak irtifa uydularının yararlarını müşterine sunmak için hazırlıklarına ve denemelerine devam edecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın