Van Büyükşehir Belediyesi, Süphan Dağı eteklerinde bulunan 2 bin rakımlı mahalle yollarında karla mücadele mesaisi yürütüyor

Türkiye’yi tesiri altına alan kar yağışı, Van’da da aralıklarla devam ediyor. Kar kalınlığı yüksek kısımlarda ise yer yer 1 metreye kadar ulaştı. Büyükşehir Belediyesi Yol İmal Bakım ve Tamirat Dairesi Başkanlığına bağlı gruplar, 5 bin 507 kilometrelik yol ağını ulaşıma açık tutmak için çalışmalarını aralıksız bir halde sürdürüyor.

Bu kapsamda Ağrı’nın Patnos ve Bitlis’in Adilcevaz ilçelerinin hududunda bulunan Erciş’e bağlı Ortayayla Küme Mahalle yolunun ulaşıma açılması için inanılmaz bir çalışma yapılıyor.

Kar kalınlığının yer yer 1 metreyi bulduğu 11 yerleşim yeri yolundaki çalışma, 1 Savurma, 1 Loder, 1 Greyder ve 5 işçiyle yürütülüyor.

“KIRSALDA 7/24 ÇALIŞIYORUZ”

Süphan Dağı eteklerinde drone ile görüntülenen karla gayret çalışmalarında kartpostallık imajlar ortaya çıktı. Tüm aksiliklere karşın yolları açık tutmak için var güçleriyle çalışan takımlar, küme yolundaki en son mahalle olan Gururlu Mahalle yolunu da ulaşıma açtı.

Zorlu bir coğrafyada çalıştıklarını söz eden kar Savurma operatörü İkbal Duman, “Süphan Dağı eteklerinde karla çaba ediyoruz. Bu bölgeye çok kar yağıyor. Şuan Ortayayla Küme Yolu Erdemli Mahallesi’nde çalışma yürütüyoruz. Vatandaşlarımızın yolunu açmak için 7/24 çalışıyoruz. Mahalle sakinlerinin mağdur olmaması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“ERCİŞ İLÇESİNİN SON MAHALLESİYİZ”

Özverili çalışmalarından ötürü karla çaba takımlarına teşekkür eden, Erciş ilçesi Gururlu Mahalle Muhtarı Seracettin İşler ise mahallelerinin Süphan Dağı’na yakın olduğunu belirterek, “Süphan Dağı ile eş kıymet iklim kurallarına sahip olan mahallemiz Adilcevaz ve Patnos ilçelerinin hududunda bulunuyor. Erciş ilçesinin son mahallesiyiz. Rakım farkından ötürü kışın buraya çok kar yağıyor. Bu yüzden de yollarımız sık sık kapanıyor. Büyükşehir Belediyemiz kar yağar yağmaz yolumuzu çabucak açıyor. Kış aylarına yolların kapanması konusunda her hangi bir badire yaşamıyoruz. Mahallem emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın