İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılmalıdır?

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılmalıdır?

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılmalıdır
2

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılmalıdır?

Hayatınızı şekillendirecek en önemli dönüm noktalarından biri de seçtiğiniz üniversite ve bölümdür. Seçtiğiniz üniversite ve bölüm gelecekteki mesleğinizi, yaşam standartlarınızı ve mutluluğunuzu belirleyecektir. Doğru tercih yapmak üniversite sınavına çalışmak kadar önemlidir. Okul hayatınız boyunca verdiğiniz emeklerin tam olarak karşılığını alabilmek için doğru bir tercihle doğru bir üniversiteye ve doğru bir bölüme yerleşmelisiniz. Bir üniversiteye yerleşip ileriki zamanlarda pişman olup yanlış kararlar verdiğini düşünen insanların sayısı bir hayli çoktur. Sizde bu kişilerden olmak istemiyorsanız doğru tercihin nasıl yapıldığını öğrenmeniz gerekmektedir.

· Sevdiğiniz Mesleği Seçin

Şöyle bir Çin atasözü var; “Bir saat mutlu olmak istiyorsan uyu. Bir gün mutlu olmak istiyorsan balık tut. Bir hafta mutlu olmak istiyorsan tatile git. Bir yıl mutlu olmak istiyorsan evlen. Bir ömür mutlu olmak istiyorsan sevdiğin işi yap.” İşte bir ömür mutlu olmanın formülü sevdiğiniz mesleği yapmaktır. Eğer sevdiğiniz ve yatkın olduğunuz mesleği yaparsanız o çok daha rahat bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Üniversite tercihi yaparken öncelikle sevdiğiniz, yatkın olduğunuz, yetenekli olduğunuz işi bulmaktır. O işi bulduktan sonra tercih yapmak sizin için çok daha kolaylaşacaktır.

· İyi Bir Araştırma Yapın

Tercih yapmadan önce mutlaka gitmek istediğiniz bölüm hakkında araştırmalar yapın. Mesela gitmek istediğiniz okulu gezin. Gitmek istediğiniz okulda okuyan bir kişiyle konuşun ve okulun iyi ve kötü yanlarını sorun. Ayrıca gitmek istediğiniz bölümden mezun olan kişilerle görüşün. O bölümün iş olanaklarına bakın. Bu araştırmaları yapmak size daha sağlıklı karar verdirecektir ve ileride girdiğiniz bölümde sizin pişman olmamanızı sağlayacaktır. Geleceğinizi belirleyecek bu tercihte kesinlikle araştırma yapmalısınız.

· Gitmek İstediğiniz Şehri Belirleyin

Gittiğiniz okul kadar okulun çevresi de bir o kadar önemlidir. Çünkü o okulu seçtiğinizde hayatınızda o okulun çevresinde geçecektir. Öncelikle gitmek istediğiniz okulun olduğu şehre gidip görmek sizin için en iyisi olacaktır. Kendi imkanlarınız dahilinde gittiğiniz şehrin olanaklarını gözlemleyin. Kalacağınız yeri, okula ulaşımınızı, beslenmenizi nasıl karşılayacağınıza bakın ve bunları kafanızda tartın. En sonunda o şehrin size uygun olup olmadığını anlarsınız ve tercihlerinizi bu doğrultuda yaparsınız.

· Puanınızla Doğru Orantılı Bir Yer Seçin

Çok çabaladığınız, çok emek verdiğiniz, çok stres yaptığınız üniversite sınavı sonucunda belli bir puanınız ve sıralamanız olacaktır. Sizin de yapmanız gereken verdiğiniz emeklerin karşılığını alabilmek için istediğiniz bölüm ve okulun sizin puanlarınıza en yakın aralıkta olmasıdır. Eğer iyi bir sıralama yapıp sıralamanızın çok altında bir yere yerleşirseniz bu sizin emeklerinizi boşa çıkarmış olur. Bu yüzden sonuçlarınız açıklandıktan sonra okulların geçen seneki taban puanlarını iyi araştırın. En son olarak sevdiğiniz bölümü, sevdiğiniz okulu ve puanları karşılaştırın ve kafanızda hangisinin sizin için en iyisi olacağını düşünün. Bu şekilde en doğru sonuçlara varmış olursunuz ve gelecekteki hayatınızı daha başarılı ve mutlu geçirirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Osmanlı Devleti Kültür ve Uygarlığı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap