1. Ana Sayfa
 2. Eğitim
 3. Üniversite Sınavı Nedir? Ne Sorulur ve Nasıl Çalışılır?

Üniversite Sınavı Nedir? Ne Sorulur ve Nasıl Çalışılır?

Üniversite Sınavı Nedir Ne Sorulur ve Nasıl Çalışılır
3

Üniversite Sınavı Nedir?

Lise döneminin ardından yükseköğretim kurumlarında bireyin ders görmesi, kendine alan seçmesi ve bu alanda uzlaşması için üniversite sınavına girilmesi gerekmektedir. İlk uygulandığı yıllarda basit sorular ve temel matematik hesaplamaları içeren sorulardan oluşmakta ve sınava giren hemen hemen herkes üniversite kazanıp akademik çalışma görmekteydi. Peki ya günümüzde?

Öğrencilerin bir yarış pisti olarak gördüğü hazırlanma süreci lisenin 4 yıllık tüm konularını içine alan ve her dersten soruya tabi tutulan yorucu bir süreçtir. Elbette ki planlı çalışmak ve verimli çalışmak ile fark atabileceğimiz bir süreç olsa da psikolojikmen yorgunluk her öğrenci için zor bir süreçtir. Acaba bu konudan nasıl soru çıkar? Testi süresinde yetiştirebilecek miyim? Çok iyi bildiğim bir konunun sorusunu bile yapamama ihtimalim varsa? gibi birçok düşünce her öğrencinin beyninde yer etmektedir. Üniversite sınavı nedir sorusuna her genç için yaşadığı zorluklar ve ruhsal yorgunluklar doğrultusunda cevaplar yöneltilmektedir.

Üniversite Sınavında Ne Sorulur?


Üniversite sınavı iki basamağa ayrılır. İlk oturum; türkçe, temel düzey matematik, sosyal bilgiler ve fen bilgiler olmak üzere 4 ana katagoriye ayrılır. Sosyal bilgiler kendi arasında; felsefe, din, coğrafya ve tarih olarak farklı soru sayılarıyla toplamda 20 sorudan oluşmaktadır. Fen bilgileri ise; Fizik, Kimya, Biyoloji olarak farklı soru sayılarıyla toplamda 20 sorudan oluşmaktadır. Temel düzey Matematik ve Türkçe ise 40 adet sorudan oluşmaktadır.

İkinci oturum 11. ve 12. sınıf bilgileri olarak ‘ileri düzey’ diye adlandırılan oturumdur. Aslında eşit ağırlık, sayısal, sözel, yabancı dil diye adlandırdığımız bu oturum şuanki YKS sisteminde bireyin istediği alanı çözme isteğine uygundur. Öğrencilerin önüne her bir alan 40 adet sorudan oluşan ve toplamda 4 adet oturum olan sınav 160 soru içermektedir. 160 adet soru için ise 180 dakika verilmektedir.

Üniversite sınavında ne sorulur, diye bir soru soracak olursak lise dönemini içeren her konudan soru gelebilme ihtimali olmasına karşın her sene belli konulardan mutlaka soru gelmektedir. Bunlar o dersin temelini oluşturan ya da kendi içerisinde birçok dala ayrılan konular olmakla birlikte bu konulara daha çok hakim olmak isterseniz her sene konulara göre sorulan soru sayısının analizini iyi bir şekilde yapınız ve özellikle bu konulardan kaç adet soru sorulduğunu belirleyiniz.

Üniversite Sınavına Nasıl Çalışılır?

Herkesin çalışma taktiği ve saati farklı olmakla birlikte en çok uygulanan taktik ve saatleri aşağıda madde olarak sıralayacağız. Sizin beyniniz, hangi alanda konuyu daha iyi kavrıyor ise ona yönelik bir çalışma yapınız ve saati de kendi günlük ritim planınıza göre değiştiriniz ya da kendi saatinizin size en uygun saat dilimi olduğunu düşünüyor iseniz çalışmaya bu saatlerde devam ediniz.

 • Kavram Haritası Çıkararak:
  Eğer sözel, yabancı dil ya da eşit ağırlık bölümünden sınava hazırlanacak iseniz kavram haritası hem pratik hem de hazırlaması oldukça kolaydır. Bu demek olmuyor ki sayısalcılar kavram haritası çıkaramaz? Nitekim sayısalcılar formüllere dayalı kavram haritası çıkarsalar da bu konu özellikle sözel, eşit ağırlık, yabancı dil alanlarını kapsamaktadır.
  Bir A4 kağıdının tam ortasına ana başlığı yazınız ve o başlığı bir bulut içerisinde alınız. Daha sonra bulutlardan ayrılan kollar ya da ok işaretleri ile alt dalları yazınır. Bu alt dalları açıklamanız gerekir ise uzun uzun cümleler kurmaktan kaçının ve anahtar kelimeleri kullanmaya çalışın. Zihninizde bir konuyu az kelime ile ne kadar net bir şekilde tanımlarsanız o konuyu, ya da özelliği unutmama ihtimaliniz o kadar fazla olur. Çünkü gereksiz kelimelerden sıyrılmış olur ve birkaç kelime ile ana özelliği kullanarak tanımlamış olursunuz. Bu taktik, her konu ve her alan için geçerlidir. Eğer ezber yapmakta zorlanıyor iseniz mutlaka anahtar kelime kodlamayı öğrenmeli ve bu anahtar kelimeleri yerinde kullanmalısınız.
 • Şifreleme taktiği:
  Ezber yapmakta zorlanıyor ya da konu fazlalığından arınmak istiyor veyahut ezberlemeniz gereken bir şeyi kısa sürede ezberlemek mi istiyorsunuz? O halde baş harflerden oluşan bir kodlama yapmanız tüm bu sorunların çözümü olacaktır! Peki bu kodlama nasıl olabilir? Günümüzde gençlerin müzik ile çok iç içe olduğu ve müzik ritimleri başladığında sözleri söylediği görülmektedir. Eğer ki müzik yöntemi ile şifreleme yaparsanız ya da sözleri bir şarkı, hikaye gibi tanımlarsanız hatırlamanız çok daha kolay olacaktır. Böylelikle hem severek ders çalışmış olur hem de konuları unutmamış olursunuz!
 • Zamanlama:
  Bazı insanlar gece uyur gündüz çalışır bazı insanlar gündüz uyur gece ders çalışır. Ya da bazı insanlar erken uyur erken kalkar ve bazı insanlar geç uyur geç kalkar. Bu konuda birçok araştırma yapılmış ve görüşler iki başlık altında toplanmıştır. Öncelikle birey kendini ne zaman rahat hissediyorsa ve günlük yaşamına çalışma saatleri nasıl uyuyorsa o vakit ders çalışmalıdır. Peki ‘Hangi vakit ders çalışmak daha verimlidir?’ diye bir soru soracak olursak bunun da sabah erken saatte çalışılan dersin daha verimli olacağı şeklinde görüşler çoktur. Çünkü sabah uyandığımızda zihnimiz boştur ve bilgi aktarımı boş bir zihne daha kolay yapılır. Ezber yapmak istiyorsanız ya da bir konuyu okumak istiyorsanız özellikle sabahın erken saatlerini tercih etmeniz sizin için yararlı olacaktır. Siz, kendinize uyan zaman dilimini seçiniz!

Bir önceki yazımız olan Tükenmişlik Sendromu Nedir? - Tükenmişlik Sendromundan Kurtulmak İçin Uygulanacak En İyi Yöntem! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap