Türkiye’de İlk: Geleceğin Spor Yöneticilerini Yetiştirmek İçin Dev İş Birliği

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ve Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) bir unsur imza atarak, Basketbol Odaklı Spor İdaresi Yüksek Lisans Programı’nı başlatıyor. Geniş kapsamıyla örneği olmayan ve Türkiye’de birinci sefer uygulanacak olan program, geleceğine basketbol ile istikamet vermek isteyen herkes için kıymetli bir fırsat sunmasının yanında aktif olarak sporun içinde yer almış yahut yer alan şahıslara çift meslek imkânı sağlayacak. Bu programdan yararlanmak isteyen adaylar, 10-30 Ocak 2023 tarihleri ortasında Bahçeşehir Üniversitesi internet sitesi üzerinden online müracaatlarını gerçekleştirebilecekler.

TBF Lideri Hidayet Türkoğlu yaptığı açıklamada iki kurum ortasındaki iş birliğinin değerini vurgulayarak, “Türkiye Basketbol Federasyonu olarak; muvaffakiyete ulaşmanın her alanda daima ve istikrarlı ilerlemeyle sağlanacağının farkındayız ve o şuurla hareket ediyoruz. Uzaktan eğitim platformumuz TBF Akademi’de geldiğimiz nokta ve elde ettiğimiz sonuçlar, yayınladığımız TBF kitapları ve dünyaya örnek olan teknolojik atılımlarımız bu vizyonumuzun en somut ispatları oldular. Artık de tekrar bir birincisi gerçekleştirmek için ülkemizin en esaslı eğitim kurumlarından Bahçeşehir Üniversitesi ile değerli bir iş birliğini gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de birinci kere Basketbol Odaklı Spor İdaresi Yüksek Lisans Programı, TBF ve BAU iş birliğiyle önümüzdeki periyottan itibaren hayata geçiyor. Program, geleceğine basketbol ile taraf vermek isteyen herkese çeşitli burs imkanlarıyla çift meslek imkânı sunacak. Bu proje tıpkı vakitte; şimdiye kadar basketbolun farklı alanlarında vazife almış şahısların, bilimsel ve akademik usullerle yetişmiş yöneticiler olarak Türk basketboluna tekrar kazandırılmasına katkı sağlayacak. Türk sporunun ve basketbolumuzun daha ileri taşınması için Bahçeşehir Üniversitesi ile hazırladığımız Basketbol Odaklı Spor İdaresi Yüksek Lisans Programı’nın topluluğumuza ve ülkemize iyi olmasını diliyorum.” dedi.

2020 yılından bugüne Türkiye Basketbol Federasyonuyla iş birliği içerisinde çalıştıklarını belirten Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sevimli Karadeniz, “Türkiye’de bir birinci olarak büsbütün işletme bilimi ile basketbolun bir ortaya getirildiği çok özgün bir program ortaya çıkardık. Buradaki emelimiz hem teoriyi hem de uygulamayı bütünleştirmek ve faal spor hayatında olan atletlerimize, spor hayatı sonrasında mesleğine devam etmek isteyenlere çift meslek imkanlarını sağlayabilmektir” dedi. Büsbütün basketbol sporuna mahsus, teori ve uygulamanın husus alanı uzmanları ile işletme odaklı özgün bir içeriğe sahip olduğuna vurgu yapan Karadeniz, “Tasarlanan Master programı, üniversitemizin bilhassa spor bilimleri alanında uzun yıllardır yetiştirdiği gençler, verdiği burslar, üniversite ekipleri ile kazandığı muvaffakiyetler ve bilimsel manada bu alana yaptığı katkıların yeni bir örneğidir. İlgili projemizin hoş sonuçlar vereceğine ve ülkemize katkı sağlayacağına inancımız tam” diyerek kelamlarını tamamladı. 

TBF Basketbol Geliştirme Yöneticisi Fırat Eser, sektöre ve akademik alana katkı sağlayacak bir program ortaya çıkmasını hedeflediklerini söyleyerek, “Türkiye Basketbol Federasyonu olarak basketboldaki gelişmeyi ve ilerlemeyi sürdürecek eğitim alanındaki atılımlarımıza bir yenisini eklemenin memnunluğunu yaşıyoruz. Ülkemizde birincisi gerçekleştirerek, Bahçeşehir Üniversitesi’nin iş birliği ile hayata geçireceğimiz Basketbol Odaklı Spor İdaresi Yüksek Lisans Programı, Türk basketbolunu akademik istikametten destekleyerek, topluluğumuza akademik donanımı yüksek beşerler kazandıracaktır. Bugüne kadar basketbola çeşitli alanlarda hizmet etmiş atlet, hakem, antrenör, yönetimci üzere paydaşlarımız da bu yüksek lisans programını akademik manada gelişimleri için değerlendirebilecekler. 4 yıllık lisans mezunu herkesin başvurabileceği bu program sayesinde, Türkiye Basketbol Federasyonu spor uzmanları ve profesyonelleri ile Bahçeşehir Üniversitesi’nin güçlü akademik takımını bir ortaya getirmeyi, hem bölüme hem de akademik alana katkı sağlayacak olumlu sonuçlar elde etmeyi hedefliyoruz. Hibrit sistemle gerçekleşecek olan derslerin, programa katılacak bireylerin yıl içindeki devam eden programlarını aksatmayacak biçimde planlanmasına ihtimam gösterilecek. Bu kıymetli projenin basketbolun bütün paydaşları ve topluluğumuz için yararlı olacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Program kapsamında emelin dünyadaki gelişmeleri takip eden yöneticiler yetiştirmek ve basketbol ekosistemini desteklemek olduğuna vurgu yapan program koordinatörü Doç. Dr. Gülberk Gültekin Salman, “Spor İdaresi Yüksek Lisans programımız 2008 yılından beri birçok mezun verdi. Mezunlarımız Türkiye’de ve dünyada büyük spor örgütlerinde hala çalışmaktadır. Mezun olanların ortasında birçok ulusal basketbolcumuzun olduğu üzere basketbol kulüplerinde de çalışanlar bulunuyor. Yüksek Lisans Programı kapsamında öğrencilerimize sağladığımız imkanlar ile BAU’nun TBF ile bir arada işbirliği sonrasında basketbol ekosistemine güçlü ve donanımlı yöneticiler yetiştireceğine inanıyorum.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın