1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Tiyatro Tarihine İz Bırakan Eserler

Tiyatro Tarihine İz Bırakan Eserler

tiyatro-tarihine-iz-birakan-eserler
4

İz Bırakan Yabancı Tiyatro Eserleri

Romeo ve Juliet – William Shakespeare
Maskeli bir baloda birbirlerine aşık olan Romeo ve Juliet; ailelerinin birbirlerine karşı hasım olması nedeniyle birliktelik kuramaz.Ne var ki bu aşk mutlu bir son getirmeyecektir.Tiyatro ve Edebiyat tarihine birçok eser bırakan yazar William Shakespeare, bu muazzam eserin de yazarı.

Godot’yu Beklerken – Samuel Beckett
Godot isminde beklenilen bir efsanenin; gelmeyeceği bilinse de beklenmesi.Eser Fransız yazar Samuel Beckett tarafından sunuluyor.

Julius Caesar – William Shakespeare
Eser,bir zamanlar Romaya hükmeden Julius Caesar’ın suikastçisini konu ediyor.Eserın yazarı ise William Shakespeare’dir.

Üç Kızkardeş – Anton Çehov
Eser,varlıklı ve esaslı bir ailenin yeni düzen karşısında değişime uğramasını konu alıyor ve birçok ikilem ve soru işareti bulunuyor.

Macbeth – William Shakespeare
Alınan yanlış kararlar ve riyakâr sözler bir kont ve bir kralın sonunu getirir.

Vanya Dayı – Anton Çehov
1889 yılında Anton Çehov tarafından yazılan eser,öncesinde ”Orman Cini” adındaydı ve ”Vanya Dayı” olarak değiştirilmiştir.Eserde bazı yoksunluklar ve pişmanlıklar konu edinmektedir.

Hamlet – William Shakespeare
İntikam ateşiyle yanıp tutuşan Hamlet,amcasından intikam alış destanını anlatır.Amcası,hem Hamlet’in babasını öldürmüştür;hem de Hamlet’in annesi ile evlenmiştir.Oldukça beğenilen eserin yazarı ise William Shakespeare’dir.

Martı – Anton Çehov
Döneme ayak uyduramayan bir sınıf Burjuva insanı,kentleşme ve sanayileşmeye uzak kalmıştır.Eser;onların bu sıkıntılarını ve mutsuzluklarını anlatıyor.Eserin yazarı Anton Çehov’dur.

Kral Oidipus – Sophokles

Sophokles’in birinci sınıf eserleri niteliğinde yer alan ”Kral Oidipus” felsefe kitaplarına da konu olmuş bir eserdir.Sözüm ona,eser Aristoteles’in ”Poetika” isimli eserinde Tragedya terimi ile ilgili söz edimi yapılırken; eserden bahsedilmiştir ve ”Kral Oidipus” üzerinde durulmuştur.

Vişne Bahçesi – Anton Çehov

Bonkörlüğün ve hesapsız harcamaların nelere sebep olabileceği üzerinde duran eser Madam Ranevskaya adında birinin ülkesinin dışında geçirdiği beş yılı ve bu süreçten sonra kendi ülkesine dönmesini,tüm mal varlığını harcamasını;kötü sonun yaklaştığını görmesine rağmen durmamasını konu ediyor.En nihayetinde sadece bir vişne bahçesi kalır,ancak ona da sahip çıkamaz.Eserin yazarı Anton Çehov’dur.

Othello – William Shakespeare
Yine bir William Shakespeare klasiği ile karşı karşıyayız.Birçok konuya vurgu yapan eser;aşk,ihanet,kıskançlık,ahlâk,ırkçılık türlerinde içerikler barındırıyor.

İz Bırakan Yerli Tiyatro Eserleri

Şair Evlenmesi – İbrahim Şinasi
Görücü usulü yapılan evlilikleri konu eden eser;bu evliklerin nelere sebep olabileceklerini de okuyucusu ve izleyicisine sunuyor.

Vatan Yahut Silistre – Namık Kemal
Eser,savaş sebebiyle cepheye giden bir adam ve onu yalnız bırakmayan sevgilisi;genç bir kızı onu ediyor.Genç kız,tüm zorluklara rağmen onu yalnız bırakmaz ve onunla aynı kaderi yaşamak ister.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz – Aziz Nesin
Aziz Nesin tarafından yazılan bu eserde,bir mahkumun kodese girmesi sonrası;diğer mahkumlara kendi yaşam öyküsünü anlatması ele alınıyor.

Mahmud İle Yezida – Murathan Mungan
Eser, Mahmud ve Yezida adında birbirlerine aşık iki genci ve bu gençlerin ailerinin hasım olmasını konu ediyor.

Ferhad ile Şirin – Nazım Hikmet Ran

Ferhad ile Şirin hikayesini hepimiz duymuşuzdur.Eerde onların olağanüstü aşkı ele alınıyor.

Bir Garip Orhan Veli – Murathan Mungan
Orhan Veli Kanık şiirlerinden esinlenilerek yayınlanan eserin yazarı Murathan Mungan’dır.Birçok konuyu elen alan eser;çile,cinnet,kader ve ölüm endişesi gibi konulara yer verir.

İstanbul Efendisi – Musahipzade Celal
Adından da anlaşılacağı gibi ”İstanbul Efendisi” denilen Savleti Efendi karakteri,kızını evlendirmek maksadıyla bir damat bulma girişimine başlar.Fakat kızı Esma’ya sevdalı olan Safi Çelebi’ye karşı davranışları;her şeyi trajikomik bir hâle getirecektir.

Bir önceki yazımız olan Orhan Pamuk'u Tanımak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap