1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür
  3. Tekirdağ Gezi Rehberi

Tekirdağ Gezi Rehberi

Tekirdağ Gezi Rehberi
4

Tekirdağ Gezi Rehberi

Marmara Bölgesi’nde bulunan ve tamamı Trakya sınırları içerisinde kalan Tekirdağ, birçok önemli tarihi ve kültürel yapıyı sınırlarında bulundurmaktadır. Ancak şehrin tarihi mekanlarının gerekli onarım çalışmaları geçmiş yıllarda yapılmadığı için, birçok mekan son birkaç yılın içerisinde turizme kazandırılmıştır. Tekirdağ gezilecek yerler arasında tarihi ve kültürel dokuların yanı sıra, doğal güzellikler de ön plana çıkmaktadır.

Tekirdağ Gezisinde Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler!

Çorlu Kalesi
Çorlu ilçesinde bulunan kale, kesme taş temellerinin yükselmesi ile oluşmuştur. Şehirde bulunan önemli Bizans eserleri arasında yer alan kale, yüzyıllardan beri Tekirdağ’ın tarihine tanıklık etmiştir.

Rakoczi Müzesi
Rakoczi Müzesi dönemin Macar prensinin 15 yıl yaşadığı bir evin 1931 yılında Macaristan hükümeti tarafından satın alınarak müze haline getirilmiştir. Restore edildikten sonra açılan müze içerisinde, prense ait çeşitli belge ve eşyalar sergilenmektedir.
Müze içerisinde aynı zamanda prensin hayatı ile ilgili farklı belgelere de ulaşmak mümkündür.

Hora Feneri
1861 yılında inşa edilen Hora Feneri, Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde bulunmaktadır. Fener Fransız müteahhitlere yaptırılması ile birlikte fenerin yapımında Fransa’dan getirilen özel malzemeler kullanılmıştır.
Bir döneme kadar turistik ziyaretlere açık olan fenerin içi, ziyaretlere kapatılmış olsa da fenerin dış yapısını incelemek mümkündür.

Eriklice
Tekirdağ gezilecek yerler arasında, Zeus’un oğlu ile alakalı birçok hikâyesi bulunan Eriklice köyünü de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şarköy ilçesine bağlı olan Eriklice’de, kale, ayazma ve çeşitli tarihi yapı kalıntıları hala durmaktadır.

Çamlıköy Kastro Sahili
Yaz aylarında Tekirdağ’da yaşayan vatandaşlarımızın ziyaret ettikleri yerlerden biri olan Çamlıköy Kastro Sahili, aynı zamanda yerli ve yabancı turistlerin de Tekirdağ gezi rehberi listelerinde yer verdikleri merkezlerden biridir. Sahil, Tekirdağ’ın Saray ilçesinde bulunmaktadır.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
1967 yılından beri Tekirdağ’a şehir merkezinde hizmet veren müze içerisinde, farklı sergi alanları bulunmaktadır. Müzeyi ziyaret ettiğinizde sayısı binleri bulan arkeolojik ve etnografik tarihi eserleri görebilirsiniz.

Tekirdağ Şehitler Abidesi
Şehir merkezinde bulunan abide, 1949 yılında yaptırılmıştır. Şehrin fethi esnasında şehit düşen Türk askerlerinin anısını yaşatmak için yaptırılan şehitler abidesi, yerli turistlerin şehir merkezinde en fazla ziyaret ettikleri alanlardan biridir.
Tekirdağ Şehitler Abidesi 1949 senesinde Tekirdağ il merkezinde yaptırılan şehitler abidesi, yerli turistlerin şehir merkezindeki uğrak yerleri arasındadır. Abidenin etrafında yapılan yeşillik çalışmaları, burayı daha gösterişli hale getirmiştir.

Namık Kemal Evi
Tekirdağ’da gezilecek yerler listenizde yer verebileceğiniz ev, ünlü şairin bir süre yaşamış olduğu evdir. Şairin evi geçen zaman içerisinde oldukça tahrip olmuş olsa da, Namık Kemal Derneği öncülüğünde yapılan tadilat sonra 1993 yılında ziyaretçi kabulüne başlamıştır.

Uçmakdere
Yamaç paraşütü için son derece elverişli bir alan olan Uçmakdere, yüksek bir tepeden çevrenin manzarasını izlemek isteyenlerinde ziyaret ettikleri yerlerden biridir.

Rüstem Paşa Camii
1546 yılında yaptırılan ve günümüze kadar orijinal olarak gelen caminin bir kısmı, tadilattan geçmiştir. Cami Rüstem Paşa tarafından, Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Şehirdeki önemli Mimar Sinan eserlerinden olan Rüstem Paşa Camisini, Tekirdağ gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz. Tarihi cami, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Ertuğrul Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan KPSS Hangi Dersleri Kapsar? Başarılı Bir KPSS İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap