İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür
  3. Tatil İçin İlk Defa Yurt Dışına Çıkacakların Dikkat Etmesi Gerekenler!

Tatil İçin İlk Defa Yurt Dışına Çıkacakların Dikkat Etmesi Gerekenler!

Tatil için ilk Defa Yurt Dışına Çıkacakların Dikkat Etmesi Gerekenler
7

Tatil İçin İlk Defa Yurt Dışına Çıkacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Tatil tüm bireylerin en doğal hakkı, ve en azından yılda bir kez yurt içinde veya yurt dışında kafa dinleyebilmek için tatile çıkmak belli bir program hazırlamayı gerektirir. Bazı önemli kurallara uyulmadığında tatil tam bir işkenceye dönüşebilir. Planlı ve programlı davranmak, tatile çıkmadan önce bazı önlemler almak, en azından kötü sürprizleri engelleyecek ve tam da beklediğiniz gibi, kafanızı dinleyebileceğiniz bir tatile çıkabilme şansını yakalayabileceksiniz. Bu açıdan tatile çıkmadan önce dikkat edilmesi gerekenler listesini sizler için araştırdık ve oluşturduk. Birkaç basit önlem alarak tatilinizi en iyi şekilde geçirebilirsiniz. İşte o önlemler:

Tatile Çıkmadan Önce Pasaportunuzun Süresinin 6 aydan Fazla Kalmış Olmasına Dikkat Edin!

Bazı insanlar 2-3 ay zamanım var diyerek yola çıkıyor ancak kapıdan geri çevriliyor. Bazı ülkeler, pasaport geçerlilik süresinin dolmasına en az 6 ay kalması gerektiğinde diretiyorlar. O yüzden siz işi garantiye almak için pasaportunuzun en az 6 ay süresinin olduğundan emin olmadan yola çıkmayın. Pasaport defterinizde en az 3 yaprağın da boş olmasına dikkat edin ki, vize –damga gibi işlemlere yer kalsın. Bir de tatil için ilk kez yurt dışına çıkan insanlarda anlamsız bir telaş oluşabiliyor. Dil bilmemek, kendini ifade edememek, hayal ettiği gibi bir tatil geçirememek en büyük endişeleri oluyor. Yemek kültürü, insanların kültürü yabancılara bakış açısı gibi birçok soru kafanızı bulandırabilir. Dil konusun hiç dert etmenize gerek yok. Telefonunuzda Google ve internet var olduğu sürece, Afrikalı insanlarla bile anlaşabilirsiniz. Ama tabi telaffuz konusunda birkaç saat egzersiz yaparsanız bunun da çok yararını göreceksiniz. Bir turistin sorabileceği soru kalıpları sabittir. Bunlar Youtube sitesinde ders videoları olarak yüzlerce hoca tarafından öğretiliyor. Havaalanında indiğiniz andan itibaren dil maceranız başlar. Hava alanında sorulan sorular, otele gitmek için kuracağınız iletişim, otel görevlileri ile konuşmalar toplamda kelime haznenize en fazla 500 kelime katmanızı gerektirecek. Ama unutmayın ki siz oranın yerlisi değilsiniz. Onlar gibi konuşma telaşı içine girmek anlamsız olacaktır, bazen de komik olacaktır.

Yurt Dışına Tatil İçin İlk Defa Çıkacaksanız, İnternetteki Yorumları İnceleyin

Yurt dışında tatil erkezleri internet sayfalarındaki kadar güzel olmayabilir. Salt resimlere güvenmek hata olacaktır. O yüzden belirlediğiniz ülkeye giden insanların yorumlarına internetten bakın. Basit bir örnek verelim, mesela cennete benzeyen bir otel keşfettiniz ve rezervasyon yaptırmak üzeresiniz. Resimleri havuzları odaları sizi mest etti. Oraya gittiğinizde sivrisineklerden uyuyamaz duruma gelebilirsiniz! Bu ayrıntı fotoğraflarda yer almaz. Soğutma sistemleri, börtü böcek önlemleri nasıl? Yemekleri, menüleri ne durumda? Otelinizin lokasyonu, denize uzaklığı, otele ait plajın durumu, otel dışındaki şehrin turistik açıdan etkinlikleri, gezilecek yerleri hakkında bol bol bilgi toplayın. Bu aşama, tatil aşamasından çok daha uzun olabilir ama siz sonuçta güzel bir hafta ya da güzel bir ay geçireceksiniz.


Tatil İçin Hangi Ülkeye Gideceğinize Karar Verin
Yurt dışında tatil, yurt içindeki tatile göre biraz tuzlu olacak. Vize durumunu da göz önüne alarak, hangi ülkeye gideceğinize karar vermeden önce, sizi neyin dinlendireceğini belirleyin. Deniz kum sessizlik ve doğa mı? Festivaller, gürültülü gece hayatı, bol bol içki ve deniz sporları mı? Sizi en çok hangi ortam dinlendirecek? Belirlediğiniz kriterlere ve tabi bütçenize göre vizeli veya vizesiz ülke seçin.


Telefon Hattınızı Mutlaka Yurt Dışına Açın

Yurt dışında internet ve konuşma paketleri size büyük sorunlar çıkarabilir. Fazla ve gereksiz para ödememek için yurt dışına çıkarken mutlaka haberleşme sorunlarını giderin.


Tatil için Zamanı Belirleyin

Tatile çıkmak için heyecanlanıyorsunuz ve bir an önce çıkmak istiyorsunuz. Ancak zamanın sizin için uygun olması, tatil için de uygun olduğu anlamına gelmez. Tatile çıkacağınız yabancı ülkede tatil için en uygun aylar hangisi? Bunun araştırmasını yapmalısınız.


Tatil Elbiselerinizi Hazırlayın

Tatil elbiselerinizi önceden, gideceğiniz ülkenin iklim verilerine göre hazırlayın. Oraya vardığınızda elbette daha güzel elbiseler bulacak ve alacaksınız. Ancak en azından daha evden çıkmadan fotoğraf makinenizi, power bank cihazınızı, birkaç tişört ve birkaç şort ile ayakkabı ve çanta gibi temel malzemelerinizi yanınıza alın. Diş fırçası diş macunları tıraş takımları saat ve piller önemli malzemelerdir. Hava alanı görevlilerinden, kaç kg eşya taşıyabileceğinizin bilgisini aldıktan sonra valizinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz. Gideceğiniz ülkenin kullandığı para birimi ne ise, henüz vatan sınırları içinde iken para çevirme işlemini yapın. Daima fazladan paranız olsun. Kredi kartlarınızın yurt dışında da geçerli olduğundan emin olun. Elbiselerinizi seçerken, gideceğiniz ülkenin iklimini göz önüne almanızı salık verdik ama uçakta da uzun yolculuklarda soğuk almanızı engelleyecek elbiseleri de unutmayın

Bir önceki yazımız olan Eskilere Dayanan Yöresel Kültür Zenginliklerimiz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap