İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Eğitim
 3. Tarih Derslerinde Aşina Olmanız Gereken 10 Asya ve Pasifik Adalı Kadın!

Tarih Derslerinde Aşina Olmanız Gereken 10 Asya ve Pasifik Adalı Kadın!

Tarih Derslerinde Aşina Olmanız Gereken 10 Asya ve Pasifik Adalı Kadın!
4

Tarih Dersinde Bilmiş Olmanız Gereken 10 Asya ve Pasifik Adalı Kadını sizler için derledik!

 • Kraliçe Liliuokalani 1838-1917

Kraliçe Liliuokalani, Hawaii’nin ilk bayan hükümdarı ve 1898’den Kamehameha hanedanının 1810’a kadar Hawaii’yi idare eden son hükümdarıydı. Bununla beraber Liliuokalani, karşı başkaldırı yargılamalarını takriben bir sene süresince konut hapsini direndi.

Kraliçe rolüne ek olarak Liliuokalani namlı bir müzisyen ve bestekardı. En tanınmış yapıtı Johnny Cash’in alkışlarıyla kaplı ve adada müzikal bir zımba misyonu gören “Aloha Oe”.

 • Sarojini Naidu 1879-1949

Bir şahane çocuk ve şair Sarojini Naidu Hindistan Milli Kongresi’nin ilk Hintli bayan başkanı oldu. Müziği ve şiiri sebebiyle “Hindistan’ın bülbülü” lakaplı Naidu, 12 yaşında üniversiteye başladı ve 19 yaşında mezun oldu.

Naidu, Hindistan’ı İngiliz idaresinden ayırmaya çalışan Hint Bağımsızlık Hareketi’nde de ehemmiyetli bir rol oynadı. Serbestleşme, kadının kuvvetlenmesi ve sosyal refah mevzularında dersler verdi.

 • Grace Lee Boggs 1915-2015

Dikkat çeken yönünün çoğunluğu insan hakları çağımızın eylemci, Boggs ve emekçi hakları Angela Davis ve Malcolm X ile beraber bayan hakları ve siyahi hakları için savaşan bir savaşçıdır. Afrikalı Amerikalı aktivist James Boggs ile evlendi, bir dizi kitap yazdı ve Chicago’daki makûs hayat şartlarına karşı korunmaktan Detroit’te charter mektepleri ve gençlik programları oluşturmaya kadar uzanan bir hayli topluluk çalışmasına katıldı .

 • Corazon Aquino 1933-2009

Filipinler’in ilk bayan başkanı olarak görev yapan Corazon Aquino’nun liderliği, o zamanki diktatör Ferdinand Marcos’a muhalefetten kaynaklandı. Marcos’a ağır muhalefeti mapusa ve çiftin sonunda Amerika’ya sürgününe neden olan bir siyasetçi Benigno Simeon Aquino Jr. ile evlendi .

Otoriter idarenin seneler sonra Filipinler’e demokrasiyi geri getirmekten mesuldü ve gerçekten istemediği halde hayat şartlarından dolayı bir role giren biri için bu oldukça etkileyici.

 • Anna May Wong 1905-1961

İlk Çinli Amerikalı film yıldızı olarak kabul edilen Anna May Wong, Hollywood ve Avrupa’da düzinelerce film rolü ile beynelmilel alanda tanındı. İlk rolü, 1920’lerde 17 yaşında suskun bir film olan The Toll of the Sea filminde rol aldı. Hollywood’da çiçekçi ırkçılık yarıyılında “egzotik oryantal” in tipik rollerini üstlenen bir lider olarak kabul edildi . Beyaz oyuncuların sarı suratları ve Asya rolleri için gözlerini kısmaları yaygındı.

 • Trung Sisters Doğum Bilinmiyor- Ölüm Bilinmiyor

Trung kız kardeşler Trung Trac ve Trung Nhi, 40 Han’da çoğunlukla bayan devlet savaşçılarından oluşan bir grupla Çin Han hanedanına karşı bir başkaldırı yürüten hürlük savaşçılarıydı . Popüler bir efsane , iftiharını gözetmek için hezimetten sonra kendilerini boğduklarını söylerken, öbürleri bulutlara yüzdüklerini söylüyor. Eksantrik şiirsel bir kuram.

 • Maya Lin 1959’dan günümüze

Maya Lin, 21 yaşında Washington DC’de Vietnam Gazileri Abideyi planlayan bir tasarımcı ve mimar. 1.400’den fazla giriş kapsayan bir müsabakaya girerek Yale’deki sınıfında asap bozucu bir kötü not akdığı halde ve eğitimli bir mimar olmamasına karşın tasarım müsabakasını kazandı. Bununla beraber, tasarımı, kurultay aboneleri onu “utanç ve iftiharsızlığın politik bir ifadesi” olarak yazdıkça yazdı.

Lin ayrıca Alabama’daki Sivil Haklar Abideyi’nı ve New York’ta Amerika’daki Çin Müzesi’ni planladı. Çok rakamda methiyeye ek olarak Lin, 2016’da Barack Obama’dan Cumhurbaşkanlığı Hürlük Madalyası aldı.

 • Junko Tabei 1939-2016

Bir Japon dağcı olarak Junko Tabei, 1975’te Everest Dağı’nın doruğuna erişen ilk bayandı ve daha sonra 1992’de Yedi Zirvesi’ne yedi kıtanın azami dorukları tırmanan ilk kadındı.

İngiliz edebiyatı kısmından mezun olduktan sonra, tüm bayanlar için tırmanma kulübü kurdu. Sürdürülebilir tırmanış için etrafsal teşebbüsler aldı ve koruma teşkilatlarına başkanlık etti.

 • Patsy Takemoto Vizon 1927-2002

1927 senesinde Hawaii’nin Paia şehrinde doğan Patsy Takemoto Mink, bir dizi “ilk” ile adını tarihe yazdırdı. İlk renkli bayan ve ilk Asyalı Amerikalı bayan olarak Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’ne seçildi. 1972’de Mink , Demokratik cumhurbaşkanı adaylığı için koşan ilk Asyalı Amerikalı oldu .

2002’de can verdi, ancak 2003 senesinde hatırasına kurulan Patsy Takemoto Mink Eğitim Vakfı , Mink’in “düşük kazançlı bayanlar için eğitim ulaşımı, fırsat ve denklik” ve eğitim zenginleştirme dahil en ateşli vaatlerini sürdürmeyi hedefliyor.

Vizon vefatından sonra 2014 senesinde Cumhurbaşkanlığı Hürlük Madalyası ile şereflendirildi .

 • Dr.Chien-Shiung Wu 1912-1997

Genellikle “Fizikteki İlk Leydi” ve “Çinli Marie Curie” olarak adlandırılan Dr. Chien-Shiung Wu, tarihin en namlı fizikçilerinden biri olarak ismini duyurdu. 1912 senesinde Çin’de doğan Wu, Ph.D. Princeton Üniversitesi ve Smith College’da birkaç sene fizik öğrettikten sonra Wu , Amerika Birleşik Devletleri’nin atom bombasını geliştirmesine takviyeci olan nükleer bir araştırma programı olan New York’taki Columbia Üniversitesi’ndeki Manhattan Projesine katıldı.

Savaştan sonra Wu, Columbia’da kaldı ve beta bozunumunda radyoaktif dağılınma en önde gelen otorite oldu. Daha sonra, 1956’da Wu’nun erkek meslektaşlarından ikisi, beta çürümesi sırasında Paritenin Korunması Yasası’na alan okuyan bir kuramı test etmek için destek istedi.

Wu’nun yenilikçi deneyleri erkeklerin teorisini ispatladı ve 1957’de Nobel Fizik Mükâfatı’nü kazandılar. Ne yazık ki, bilimdeki mucizevi bayanların çoğunun ve bugün hala tecrübelerine eş biçimde , Wu’nun bu bilimsel atılımdaki rolü kabul edilmedi.

Bir önceki yazımız olan Necip Fazıl Kısakürek Kimdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap