1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Sunuma Giriş Nasıl Olmalıdır? Hazırlık Süreci Nasıl Yönetilmelidir?

Sunuma Giriş Nasıl Olmalıdır? Hazırlık Süreci Nasıl Yönetilmelidir?

sunuma-giris-nasil-olmalidir
5

Sunuma Giriş Nasıl Olmalı ve Hazırlık Süreci

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki kişi anlatmak istediğini karşısındakine anlatabiliyorsa başarılı bir iletişim gerçekleşmiş olur. Kişinin x dediğini karşısındaki de x olarak anlamalıdır. Bir iletişim esnasında örneğin bir ürünü pazarlarken sıkça yapılan bir hata vardır. Kişi kendinin bildiğini karşı tarafın da bildiğini düşünür. İletişimde önemli olan bir konuyu anlatmak değil karşı tarafın o konu hakkında ne kadar anladığıdır.
Aslında sunum kurallarını öğrenmek için öyle sayfalar dolusu bilgiler okumanıza gerek yoktur. Kurallar oldukça basit ve anlaşılırdır. Ancak doğru şekilde uygulamak için kuralları göz önünde bulundurarak topluluk önünde birkaç pratik yapmanız gerekir. İnsan beyninin algısı tekrarlara bağlıdır. Hata yapabilirsiniz. Panik yapmanıza gerek yok. Samimiyetle o hatayı düzeltmek için çaba harcadığınız sürece sorun çıkmayacaktır.

Sunuma hazırlık
Genelde insanlar yaptıkları şeye çok güvenir ama bunu test etmesi gerekir. Testi sunum esnasında yapmayın. Sunumdan önce sunumu başkasına yapın. Bu sayede ne tip tepkiler alabileceğinizi, süreyi ne ölçüde kullanabileceğinizi önceden gözlemlemiş olursunuz. Ayrıca prova sunum gerçekleştirdiğiniz kişiden sizi eleştirmesini isteyin. Bunu uygularsanız dinleyicinin karşısına çıktığınızda daha güvenli olursunuz. Yaptığınız bu test sayesinde sunum esnasında karşılaşabileceğiniz teknik sorunlarla karşılaşma riskiniz azalır. Örneğin bir değişiklik yaparsınız bunu kaydetmeyi unutmuş olabilirsiniz. Ön sunum sayesinde bu hatanızı önceden görebilirsiniz.

Sunumu gerçekleştiremeyecekseniz
Eğer yetiştirmeniz gereken sunumu yetiştiremeyecekseniz bunu sunumdan iki gün önce mutlaka sunum yapacağınız topluluğa bildirin. Ancak sebeplerinizin geçerli olması gerektiğini unutmayın. Sebeplerinizin geçerliliğinin sizin tarafınızdan onaylanması yeterli değildir. Sebebiniz ne olursa olsun karşı taraf her türlü olumsuzluğu negatif olarak kaydedecektir. Tek negatif kayıt pek önemli olmayabilir. Ancak birden fazla negatif kaydın olması karşı tarafta ciddiye alınmama kaygısı oluşturacaktır.

Kıyafet seçimi
Sunum yapan kişi karşısındakilerin algısını konuştukları üzerinde toplamalıdır. Bunu sağlamak için sade ve temiz kıyafetler giymelidir.
İnsanların kıyafetler üzerinde algıları vardır. Güzel, çirkin, hoş, renkli, renksiz vs. Giyeceğiniz kıyafet bu algılardan birine sahip olacaktır. İnsanlar üzerinde ilk oluşturduğunuz algı genelde kolay kolay değişmez. Bu nedenle kıyafet tercihi önemlidir.
Sunuma giriş konusu kapsamında kıyafet konusunda daha ayrıntılı bilgi vermenin faydası vardır. Yerine göre kıyafet tercihi yapılmalıdır. Örneğin geleneksel bir şirkete çok özgür kıyafetle gitmek olumsuz algıya sebep olacaktır. Ya da bir moda tasarımcısı iseniz ve başka modacılarla görüşecekseniz bir memur gibi takım elbise ile gitmeniz doğru olmayacaktır. Önemli olan sizin hangi algıyı oluşturmak istediğinizdir. Bir yere çıktığınızda size gösterilmesini istediğiniz saygı kıyafet ve sunumunuzla gösterilecektir. Tüm bunların yanında kıyafette temizlik önemlidir. Ayrıca seçtiğiniz kıyafet karşı tarafı rahatsız etmemelidir. Örneğin çok fazla aksesuar dikkat dağıtabileceği için tercih edilmemelidir. Kadınlar için topuklu ayakkabı tercihi belirli süre sonra yorulmaya neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Epikürcülük (Epikürcüler) Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap