1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Sunum Önerileri ve Sunum Öncesi Yapılması Gerekenler

Sunum Önerileri ve Sunum Öncesi Yapılması Gerekenler

sunum-onerileri
5

Sunum yapmadan önce bilmeniz gereken bazı kurallar bulunuyor.Bu makalemizde sunum önerileri ve sunum öncesi yapılması gerekenleri sizlerle paylaşacağız.Öncelikle sunum yapmadan önce kendinizi bu sunumu dinleyici biri olarak düşünün. Acaba anlatımın o kısmında sıkılır mıydım, yoksa konu hakkında heyecan duymaya devam eder miydim şeklinde düşünerek;çalışma öncesi kısa bir beyin fırtınası yapabilir ve sunuma kolayca hazırlayabilirsiniz kendinizi.Basit empati yöntemiyle sunumunuzu çok daha efektif bir hale getirebilirsiniz.

Sunum kuralları için birçok kaynak bulunsa da, kitaplar bitirmenize gerek yok. Bu işte en büyük yöntemlerden biri empatidir.

Sunum önerileri basit ve anlaşılırdır. Ancak doğru şekilde uygulamak için belirle bazı kuralları göz önünde bulundurarak topluluk önünde birkaç pratik yapmanız gerekir. İnsan beyninin algısı tekrarlara bağlıdır. Hata yapabilirsiniz. Panik yapmanıza gerek yok. Samimiyetle o hatayı düzeltmek için çaba harcadığınız sürece sorun çıkmayacaktır.

Sunum öncesinde yapmanız gereken ilk şey psikolojik olarak sunucunun kendisini hazırlamasıdır.


Genelde insanlar yaptıkları şeye çok güvenir ama bunu test etmesi gerekir. Testi sunum esnasında yapmayın. Sunum öncesi sunumu başkasına yapın. Bu sayede ne tip tepkiler alabileceğinizi, süreyi ne ölçüde kullanabileceğinizi önceden gözlemlemiş olursunuz. Ayrıca prova sunum gerçekleştirdiğiniz kişiden sizi eleştirmesini isteyin. Bunu uygularsanız dinleyicinin karşısına çıktığınızda daha güvenli olursunuz. Yaptığınız bu test sayesinde sunum esnasında karşılaşabileceğiniz teknik sorunlarla karşılaşma riskiniz azalır. Örneğin bir değişiklik yaparsınız bunu kaydetmeyi unutmuş olabilirsiniz. Ön sunum sayesinde bu hatanızı önceden görebilirsiniz.
Sunum önerisi olarak yapılabilecek diğer tavsiye dürüstlük ile ilgilidir. Eğer yetiştirmeniz gereken sunumu yetiştiremeyecekseniz bunu sunumdan bir-iki gün önce mutlaka sunum yapacağınız topluluğa bildirin. Ancak sebeplerinizin geçerli olması gerektiğini unutmayın. Sebeplerinizin geçerliliğinin sizin tarafınızdan onaylanması yeterli değildir. Sebebiniz ne olursa olsun karşı taraf her türlü olumsuzluğu negatif olarak kaydedecektir. Tek negatif kayıt pek önemli olmayabilir. Ancak birden fazla negatif kaydın olması karşı tarafta ciddiye alınmama kaygısı oluşturacaktır.

Bir önceki yazımız olan Mutsuzluğun Kökenini Yoga İle Bulmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap