İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür
  3. Saplantılı Düşünceleri Bertaraf Et!

Saplantılı Düşünceleri Bertaraf Et!

Saplantılı Düşünceleri Bertaraf Et!
6

Akılcı varlıklar olduğumuzdan dolayı düşünmek, sorgulamak insanın doğasında vardır. Ama zihin öyle bir yerdir ki gerekli gereksiz her düşünceyi de içine alabilir. Asıl tehlike çanları buradan itibaren çalmaya başlar.

Gün içinde bedensel faaliyetler bir hayli fazla olmasına karşın zihinde bir o kadar çalışır. Bazen bedensel olarak durağan olsak da, zihin her dakika çalışmaya devam eder. Kendimize yönelik olumlu güzel düşünceler barındırdığımızda zihnimiz güzel bir şeye hizmet etmiş olur. Ama onun haricide bize zarar verebilecek her olumsuz düşüncelere daldığımızda örneğin; biriyle hayatımızı birleştirmek adına aynı yola çıkarız ama zamanla görürüz ki birbirimize karşı olan duygularımız, beklentilerimiz farklılık göstermeye başlar. Birbirimizden uzaklaşırız, iletişim gitgide zayıflar bu durumun temeldeki nedenini sorgulamadan, direk ön yargılı olmaya başlarız. Acaba hayatında başka biri mi var? Ben ona yetemedim mi? Gibi sorular zihinde ayyuka çıkar susturamayız ve her geçen gün bu duruma başka düşünceler de eklenerek birikir. Zaman içinde düşünceler saplantı haline dönüşür ve bu düşüncelerle yaşamaya, gece gündüz sürekli bu tarz düşünceleri üretmeye başlarız. Düşüncelerimizi saplantılı duruma getirmek yerine olumlu ya da olumsuz fark etmeksizin onları olduğu gibi kabul edebilmek durumu farklılaştıracaktır. Yani kısacası bilinçli davranmak işimizi kolaylaştıracaktır. Sadece düşünüp onları kabul etmekte zorlanıyorsak daha farklı aktiviteler yaparak da bu durumu bertaraf edebiliriz. Zihnimizi arındırmak için derin düşünmeye başvurabiliriz. Kitap okumak, boyama yapmak, günlük tutar gibi her gün birkaç sayfa yazı yazmak ve spor yapmak gibi bir sürü güzel ve etkileyici aktivitelerle meşgul olup zihnimizi boşatabiliriz.

Kendimiz için sağlıklı bir beden haricinde temiz bir zihin adına çaba göstermeliyiz. Bu konuda sağlıklı olmayı başarabilirsek bu başarı yaşayış şeklimize de yansır. Sadece kendimize faydalı olmaktan çıkıp etrafımızdaki insanlara da yardım elimiz ulaşacaktır.

Bir önceki yazımız olan Neden Edebiyata İhtiyaç Duyarız? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap