Samsung, en gerçekçi fotoğraf deneyimi sunan yeni ISOCELL HP2 görüntü sensörünü tanıttı

Gelişmiş yarı iletken (çip) teknolojisinde dünya başkanı Samsung, yeni 200 megapiksellik (MP) imaj sensörü ISOCELL HP2’yi tanıttı. Geleceğin premium akıllı telefonları için geliştirilen ISOCELL HP2, gelişmiş piksel teknolojisi ve üstün kapasitesiyle taşınabilir aygıtlarda en gerçekçi fotoğraf tecrübesini sunuyor.

Samsung’un yeni manzara sensörü ISOCELL HP2’de 0,6 mikrometre (μm) boyutunda, 200 milyon piksellik imaj, 1/1.3” optik formatta bir ortaya geliyor. Taşınabilir bağlantı kesiminde bu boyutta bir sensör, akıllı telefonların çoklukla 108MP ana kameralarında yer alıyor. Bu teknoloji sayesinde akıllı telefonların kamera alanı küçülürken, kullanıcılar çok daha yüksek çözünürlükte manzaralar elde edebiliyor.  

Samsung, gelişmiş piksel gruplama teknolojisi Tetra2pixel sayesinde, HP2 kameranın fonksiyonelliğini de artırıyor. Farklı boyuttaki pikseller, farklı ışık şartlarına ahenk sağlayacak halde uyarılıyor. Sensör, ortamda az ışık varsa pikselleri 4’lü ya da 16’lı gruplayarak 1.2μm 50MP yahut 2.4μm 12.5MP imaj sensörüne dönüştürüyor. Yeni ISOCELL HP2 sensör, 8K görüntülerde, 1.2μm 50MP moduna geçerek kadraj kaybını en aza indiriyor ve her sahneyi daha geniş bir açıdan görüntüleyebiliyor. Saniye başına 30 karede (fps) 8K kalitesiyle yapılan çekimlerde, geniş görüş açısı ve daha büyük piksel boyutu sayesinde, sinemaları andıran keskin ve canlı görüntüler elde ediliyor. 

ISOCELL HP2’nin yesyeni teknolojileriyle gece ve gündüz en düzgün kareler 

Samsung’un yeni Çift Dikey Voltaj Transfer Geçidi (D-VTG) teknolojisi sayesinde HP2, fazla aydınlık bir ortamda oluşabilecek manzara solukluğunu da büyük ölçüde gideriyor. Piksellerden her birinin içinde yer alan foto diyotta, elektronların pikseller taşınması için alt kısımda voltaj transfer geçidi bulunuyor. Yüksek hassasiyete sahip olan D-VTG teknolojisi, piksele yeni bir transfer geçidi ekleyerek, pikselin kapasitesini yüzde 33’ün üzerinde artırıyor. Bu teknikte, elektronların birikmesi ve verimli sinyal transferiyle, renk üretimi ve manzarası güzelleştiriliyor. Düşük ışıktaysa HP2’nin otomatik odaklama özelliği, Üstün QPD ile yeni bir boyut kazanıyor. Bu sayede sensör, 200 milyon pikselin tamamını odaklama için kullanabiliyor. Böylelikle otomatik odaklama hem daha süratli hem de daha yanlışsız bir biçimde gerçekleşiyor. Yeni sensör, çok sayıdaki referans noktasını ve dataları kullanarak, loş ışıkta dahi süratlice otomatik odaklama yapabiliyor.

Samsung ayrıyeten, kusursuz HDR performansı sunan DSG özelliğini ise birinci olarak 50MP modda kullanmaya başladı. Bu özellik, piksel seviyesinde alınan analog sinyal üzerinde iki farklı dönüşüm bedeli uyguluyor. Ayrıyeten tek pozlamadan alınan farklı ISO okumalarını birleştiren HDR tahlili Smart-ISO Pro, kameranın 12.5MP fotoğraf ve 60 fps’de 4K çözünürlüklü HDR görüntü çekebilmesini sağlıyor. Samsung, bu bilgilerle birlikte yeni ISOCELL HP2 manzara sensörü için seri üretimin başladığını da duyurdu. 

“Samsung olarak, inovasyonlarla sonları zorlamaya devam edeceğiz”

Samsung Electronics Sensör Ünitesi Lider Yardımcısı JoonSeo Yim, yeni sensörle ilgili “Samsung ISOCELL HP2, Samsung’un yüksek çözünürlüklü imaj sensörü teknolojilerinin mirasına dayanan, efsanevi ayrıntıları yansıtabilen özel bir sensör. Bu alandaki yetkinliğimiz ve deneyimlerimiz, yenilikçi piksel teknolojilerimizden beslenmeye devam ediyor. Bu yeni teknolojiler sayesinde, geliştirdiğimiz sensörler piksel sayısı ve boyutunda beklentileri en düzgün biçimde karşılıyor. Büyümeye devam eden ultra yüksek çözünürlüklü sensör pazarında Samsung olarak yaptığımız inovasyonlarla hudutları zorlamaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın