İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Resim,Tasarım Ve Kitap İçin Hayal Gücü Nasıl Geliştirilir?

Resim,Tasarım Ve Kitap İçin Hayal Gücü Nasıl Geliştirilir?

Resim,Tasarım Ve Kitap İçin Hayal Gücü Nasıl Geliştirilir
6

RESİM, TASARIM VE KİTAP İÇİN HAYAL GÜCÜ NASIL GELİŞTİRİLİR


Hayal gücü insanın bir şey tasarlarken, yazarken ve çizerken en çok beslendiği bölgedir. Bazen insan içinden bir şeyler tasarlamak istese de kısır döngüye girer ve tasarladığı şeyler birbirine benzemekten öte geçmez. Bazen ise aklına hiçbir şey gelmediği için sadece düşünür. Hayal gücünü geliştirmek için pek çok yol vardır. Bu konuda bilmemiz gereken ilk husus insanın görmediği bir şeyi hayal edemeyeceğidir. Bundan dolayı başkalarının tasarımlarını görmek hayal gücünüzü besleyecektir. Büyük çizerlerin resimlerine dikkat ederseniz ne kadar özgün olursa olsun hayatınızda görmediğiniz bir şeyin ilerisine geçemezler. Bunun sebebi,onlar da bir şeyleri görerek hayal güçlerini besleyip oradan en anlamlı şeyleri çıkarmışlardır.Yani bir başkasının tasarımını incelemeniz sizi kopyacı yapmaz. Onun tasarımının birebir aynısını yapmak sizi kopyacı yapar.

Hayal Gücü Geliştirmenin Yolları:

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hayal gücünü geliştirmenin birçok yolu bulunmaktadır.Başka insanların tasarımlarını incelemek, kitaplarını okumak ve resimlerine bakmak hayal gücünüzü geliştirip size bir tasarım yapmak için fikirler sunacaktır. Örnek vermek gerekirse bilim dediğimiz ilim dalı hiçbir zaman sıfırdan başlamaz. Her bilim adamı bir öncekinin yolundan devam ederek kendilerini geliştirirler. Zaten hepsi sıfırdan başlamaya kalksa ve kopyalamaktan korktukları için birbirlerinin çalışmasına bakmasalar; bilim ve teknoloji şu an çok geride olurdu.
Eğer bir resim veya tasarım yapmak istiyorsanız kesinlikle çizgi film veya animasyon izlemeniz gerekir. Çizgi filmler insanlara ilham vermekle beraber içinde bulundurduğu binlerce resimden dolayı size bir şey tasarlamada da yardımcı olabilir. Bu konuda size önereceğim ilk insan “Hayao Miyazaki” olacaktır. Animasyon alanında Oscar da alan bu animatör çizimleriyle ve hayal gücüyle insanları mest etmekte. Yazdığı hikayeler ise hayal gücünün ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. Bu ve bunun gibi insanlardan faydalanarak hayal gücünüzü geliştirebilirsiniz.
Kitap yazma işinde ise yapmanız gereken ilk şey okumaktır. Bu yola başlarken de büyük yazarların kitaplarını okumalısınız. Örnek vermek gerekirse bir insanın “Suç ve Ceza” okumadan betimleyici ve hikâye ağırlıklı bir roman yazmaması gerekir. Nedeni ise bu kitap dünyanın beğenisini kazanan bir kitap olduğu için bunları incelemeden başarılı bir ürün çıkarmanın zor olacağıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hiçbir insan sıfırdan başlamadığı gibi; siz de başarılı olmak için sıfırdan başlamak yerine insanların ürünlerini incelemek zorundasınız. Bunun gibi kitaplar bir şeyler yazarken insanların ne tür bir yazı beğenebileceği konusunda da size ışık tutacaktır.

Hayal gücünüzü geliştirecek diğer yollar ise film ve oyun oynamaktan geçmektedir. Günümüzde çoğu insan oyunların çocuk işi olduğunu düşünse de bazı oyunların hikayeleri o kadar detaylı yazılıyor ve grafikleri öyle güzel çiziliyor ki bir baş yapıt eser değerine ulaşabiliyor. Örnek vermek gerekirse “BİOSHOCK İNFİNİTE” Bu oyun hikayesinde siyaset, din, dejavu, zaman paradoksu içermektedir. Bu oyunu oynasanız bile tek seferde arka planını anlayamazsınız. Onun hakkında detaylı yazılar ve videolar izlediğinizde oynarken kaçırdığınız detaylar sizi şok edecektir. İşte böyle oyunlar size ilham verecektir. Film izlemek ise yine hayal gücünüzü geliştiren bir faaliyettir. Yazılan senaryolar, kamera açıları ortamda bulunan nesneler hayal gücünüzü besleyecek ve siz evden çıkmadan binlerce kareyi görmenizi sağlayacaktır. Yukarıda da söylendiği gibi insan görmediği bir şeyi hayal edemediği gibi ortaya da koyamaz. Bundan dolayı ilk önce görmeniz, duymanız ve hissetmeniz gerekir.

Bir önceki yazımız olan Saplantılı Düşünceleri Bertaraf Et! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap