1. Ana Sayfa
  2. Biyografi & Yazar
  3. Orhan Pamuk’u Tanımak

Orhan Pamuk’u Tanımak

orhan-pamuku-tanimak
5

ORHAN PAMUK’U TANIMAK


Ferit Pamuk desek çoğumuzun bilmediği ama Orhan Pamuk¹ desek hemen herkesin bir fikri olduğu bu büyük yazarı muazzam bir şevk ile hemen kaleme aldık. Şayet onu geç tanıdı iseniz bu durumun utancını sizler de zamanla fark edeceksiniz.Geç fark edilir ama etki uyandırır çoğu zaman.Masumiyet Müzesi’nin konu içeriğine kesinlikle bakmalısınız. Etki bırakan ilk detay, işini gerçekten müthiş bir titizlikle yapılmış olmasıydı. Altı sene gibi koca bir zamanda çoğumuz hayatımızı seviye atlar gibi sürekli olarak ilerletmeye çalışırken Orhan Pamuk bir kitap yazıp, hayatı ilerletmek yerine derinleştirmeyi seçmiştir.

Kitabın konusu çoğumuz için bilinen bir konu: Aşk. Açıkçası önce kitabın arka kapağını okuyunca yazan cümleler etki uyandırmayabilir. Aşkı, elle tutulur bir hale getirmek zor bir şey olsa gerek. Fakat Kemal karakterinin buhranlı hali, sekiz yıl boyunca bir aşkın peşinden koşması ya da aşka dair hissedilecek her ufak duygunun ve ayrıntının detaylıca anlatılması düşünceleri değiştiriyor. İlk etapta uzun bulunan bazı bölümlerin kitabın sonunu daha çekici hale getirdiği muhakkak. Ayrıca eğer bir İstanbul aşığı iseniz ve eski İstanbul’u merak ediyorsanız bu kitap çok güzel bir rehber olabilir ufkunuza. Kitap sayfalarını çevirdikçe İstanbul’un bambaşka çehreleriyle karşılaşıyorsunuz. Diğer bir ayrıntı ise dönemin toplumunu mercekle işler gibi işlemiş yazar.Bazı şeyler, genellikle ayıp dediğimiz kavramlar, hala güncelliğini koruyor ve henüz büyük bir değişim yok. Toplumun giderek eskileşmesinden çekinirken eskinin bile daha yeni olduğu bir zaman var bu eserde. Toplumun sosyolojik yapısını da, Avrupa ile farkı da zenginlerin nasıl yaşadığını da Fatih semtinin hala aynı sihri içinde bulundurduğunu da görebilirsiniz bu kitapta. Bunlar, kitabın içinde etki bırakan detaylar, bir de kitabın sonunda Orhan Pamuk’un kendini hem olaylarını bilmeyen bir yazar hem de her şeyi yaşamış Kemal olarak karşımıza çıkması şaşırtıcı ve ustaca. Kemal, başından geçenlere daha doğrusu her şeyin bir müzesi var da niye aşkın müzesi yok düşüncesine karşılık Orhan Pamuk karakterinden bir kitap yazmasını ister.

Kitap boyunca Kemal ağzından okurla konuşan Orhan Pamuk, kitabın sonunda kitabı kendisinin yazdığını hala kurgunun içinde kalarak gerçek sanal bir dünyada okuyucuya bildirir. Asıl etkileyici olan ise bir kitabın, kurgunun, gerçek olmadığını bildiğimiz bir durumun en sonunda somutlaştırılması ve gerçekten Masumiyet Müzesi’nin açılmış olmasıdır. Bir romanın üstelik kurgu olan bir romanın gerçek müzesi şaşırtıcı bir ikilem ve bunu başarmak da ancak bir ustaya düşer.

Bir önceki yazımız olan Charles Bukowski Kimdir? Eserleri,Sözleri ve Alıntıları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap