Ödemiş deprem bölgesi için tek yürek oldu

Yurdumuzu derinden sarsan zelzele felaketleri sonrası Ödemiş Belediyesi tarafından başlatılan yardım kampanyası kapsamında Ödemişlilerin büyük takviyesiyle birinci yardım TIR’ı Adana’ya hareket etti. Yeni araçlar için hazırlıklar devam ederken Ödemişlilerin dayanağıyla yardım kampanyası çığ üzere büyüyor. 

Kahramanmaraş ile birlikte 10 vilayetimizdeki afetzedelerin temel muhtaçlıklarını karşılamak üzere battaniye, soba, giysi, besin eserleri, hijyen eserleri üzere materyallerin yer aldığı yardımları ilgili kurumlarla uyum içerisinde bölgeye ulaştırmak üzere birinci TIR Adana’ya hareket etti. 

Yardımların sürdüğü kampanya çerçevesinde yardım materyalleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin  Gaziemir Fuar Alanı’ndaki toplama merkezine götürülmek üzere hazır hale getiriliyor. Yardımların sınıflandırılması ve uygun formda ambalajlanması çalışmalarında belediye çalışanları ile birlikte gönüllüler de vazife alıyor. 

İMECE ADABI İLE YARDIMLARI HAZIRLADILAR 

Yardım kampanyasında dayanışmanın duygulandıran örnekleri de yaşanıyor. Zeytinlik Ziraî Kalkınma Kooperatifi’nde üreticiler sarsıntı bölgesindeki gereksinimler için imece yöntemiyle tonlarca patatesi paketledi, konutlarındaki zeytinyağını yardım kampanyasına bağışladı. Hayırsever Ödemişlilerle birlikte üretici kooperatifleri, odalar, muhtarlıklar, üretici birliklerinin yanı sıra iş insanları da yaraların sarılması ve gereksinimlerin karşılanması için başlatılan çalışmalara büyük takviye veriyor. 

MİNİK AHSEN’İN NOTU DUYGULANDIRDI 

Deprem bölgesindeki çocuklarımıza ulaştırılmak üzere oyuncaklarını, saç fırçasını, yara bandını ve ayakkabılarını üzerine kırmızı bir kalp çizdiği küçük kutu içerisinde koyup Ödemiş Belediyesi Düğün Sarayı ve Kongre Merkezi’ne yollayan 6 yaşındaki Ahsen Korkmaz’ın bu davranışı his dolu anlar yaşattı. “Umarım kısa müddette meskeniniz yapılır” formundaki not da bırakan Ahsen’in yüreğinden gelen bu yardımlar üzere çok sayıda örnek sıkıntı vakitlerde dayanışmaya güç katıyor. Ödemiş Belediye Lideri Mehmet Eriş, Ahsen’e ve ailesine teşekkür etti. 

Yardımların toplanma noktası olan Ödemiş Belediyesi Düğün Salonu ve Kongre Merkezi’ndeki çalışmaları inceleyen Ödemiş Belediye Lideri Mehmet Eriş, “Hepimizi yasa boğan ve yüreğimizi yakan afetin yaralarını sarmak için tüm Türkiye’de olduğu üzere Ödemiş’te de insanlarımız büyük bir dayanışma içerisinde. Kendi yiyeceklerini getirecek kadar yürekten gelen tertemiz yardımlar var. Eşyaların içerisinde tahminen de gözyaşlarını da kalpten hislerini da ekliyorlar. Bu yardımlarımız evvel İzmir’deki toplama merkezine ulaşacak. Oradan da tahminen de gemi ile afet bölgesine nakledilecek. Gemi ile yardım gönderilmesi tahminen de şu koşullarda en hakikat yol. Ödemişliler her tarafıyla giysi, hijyen eserleri, besin eserleri, mama ve hazır su üzere dayanaklarıyla afetzede vatandaşlarımızın yanındalar. Hepimizi duygulandıran yardımlaşma anları yaşıyoruz. Kurtarma gruplarımızın de gereksinimlerini da düşünüyoruz.  

“TÜRKİYE’NİN BU TÜRLÜ GÜÇ DEVİRLERİ AŞMAKTA GÖSTERDİĞİ İRADENİN DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK” 

Dileriz bu yapılan tüm yardımlar oradaki insanlarımıza ulaşır. Sıhhat İşleri Müdürlüğü takımlarımız bir adet ambulans ve çalışanlarımızla yola çıktı. Ayrıyeten operatör arkadaşlarımız da destek olarak bölgeye gittiler. 

Türkiye’nin bu türlü güç devirleri aşmakta gösterdiği iradenin de dünyada örneği yok. Çocuklarımız dahi burada kendi ayakkabısını getiren çocuklarımız var. Oyuncaklarını, saç fırçasını, harçlıklarını getiren çocuklarımız var. Hayırsever Ödemişlilerin yardımlarını burada belediye çalışanlarımızla birlikte sınıflandıran, ambalajlayan istekli gençlerimiz de var. Adeta bir süpermarkette çalışan gençlerimiz üzere emek veriyorlar. Gönülden gelerek bunu yapıyorlar. Onlara da emekleri için afetzedelerimiz ismine teşekkür ediyoruz. Onları yüreklerinden öpüyor, onları yetiştiren ailelerimizi de kutluyorum. Ödemiş ailemize bu hoş dayanışma için teşekkür ediyoruz. Sarsıntıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, yakınlarını yitirenlere sabır ve baş sıhhati diliyorum. Allah, kurtarma gruplarımıza güç kuvvet versin” dedi. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın