İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Neden Edebiyata İhtiyaç Duyarız?

Neden Edebiyata İhtiyaç Duyarız?

Neden Edebiyata İhtiyaç Duyarız
5

Neden Edebiyata İhtiyaç Duyarız?

Edebiyat ile çok az bir alakası olan hemen hemen herkes ünlü yazar Franz Kafka‘yı tanıyordur.
Peki Kafka’ya yazar dememiz ne kadar doğru olur? Ancak Kafka gibi bu alanı derinden etkilemiş birine neden yazar diyemeyiz?
Bugünlerde bolca yazmanız ve bir şeyler karalamanız,yazar ünvanını almanız için yeterlidir.
Fakat Kafka’yı bu ünvanı almaktan alıkoyan şeyin sebebi bu popüleriteye yakalanmasını sağlayan kitaplarının basılmasını istememesi olarak düşünebiliriz. Kafka bir karamsarlık ustası olarak nitelendirilebilir.
Bunaltı kavramının dile gelmiş hali olarakta adlandırılabilir. Neden? Kafka’nın bir kaç kitabına göz atarsanız ana karakterin sürekli yan karakterler tarafından bunaltıldığını, ana kahramana adeta zank ile yapışan insanlar olduğunu göreceksiniz.
Bu nedenle Kafka’nın istediği yazar olmak değil, yazarak kurtulmak, edebiyata sığınmak. İşte edebiyata böyle anlarda ihtiyaç duyarız.
Günümüz edebiyatında belki bu nedenden takipçi sayısı ve yazarlık aynı orantıda yükselir. Çünkü edebiyat bir sığınak, karanlık bir mağara.
Henüz ateşe yetişememiş ilkel insanın sığındı mağarasının modern dünyadaki hali. Örneğin Ahmet Telli’nin ‘Belki Yine Gelirim’ şiirindeki ruh halini tahmin edelim. Şiirden alınmış şu mısralara bir göz atalım.

Dudaklarımı kanatırcasına ısırıyorum günlerdir,
Her sözcük dilimin ucunda küfre dönüyor çünkü.
Bir gök gürlese bari diyorum, bir sağnak patlasa;
Bitse bu sessizlik, bu kirli yapışkanlık bitse
Ama bir tufan az mı gelir yoksa yine de,
Yırtılan ve parçalanan bir şeyler olmalı mutlaka!
Hiç durmadan yırtılan ve parçalanan bir şeyler.
Dudaklarımı kanatırcasına ısırıyorum günlerdir,
Bir gök gürlese bari diyorum bir sağnak patlasa.
Bitse bu kirli ve yapışkan sessizlik, hiç gitmesem!
Oysa ne kadar sakin sokaklar, bu kent ve bütün yeryüzü..
İpince bir su gibi sızıyorum gecenin tenha göğüne;
Sessizce çekip gidiyorum şimdi, sessiz ve kimliksiz...
Belki yine gelirim, sesime ses veren olursa bir gün...Ahmet Telli bu mısralı yazarken resmen bizi içindeki adam ile konuşturuyor.Dışarıdaki adam bir anlığına içiyle bütünleşiyor. Kendi gerçeğini yaratmak, gerçeklikten kurtulma aracı olarak
karşımıza çıkan edebiyatın varoluşumuza hiç uğramadığı bir dünya düşünün. Bu dünyayı görecek ama hissedemeyecek,
özleyecek ama bir alışkanlıktır diyecek, sevecek ama bunun üreme içgüdüsü olarak algılayacağız. Bir nevi ruhun yükseltilme aracı olamayacaktı elimizde. Yani Kafka edebiyatın olmadığı bir dünyada bunaltılarından kurtulamayacak,ormanın kuytularında korkunç bir varoluş ile başbaşa kalacaktı. Lakin edebiyata duyduğumuz isteğin sebepleri bunlarla sınırlı değildir.
Edebiyat bir savunma mekanizmasından ötede bir saldırı hareketi olarak da nitelendirilebilir. Altedilemez bir gücün karşısında durabilmek,
karşı çıkılan görüş için harika bir saldırı hareketidir. Düşüncesini etkileyerek yaymak, kendi düşüncesine çekmek için edebiyatı kullanmak olağan,meşru bir yoldur. Bunlar gibi birçok sebepten ötürü varoluşumuzun gereği olarak edebiyata ihtiyaç duyarız, duyacağız ve duymalıyız.

Bir önceki yazımız olan Diksiyon Nedir? Neden Önemlidir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap