1. Ana Sayfa
  2. Biyografi & Yazar
  3. Necip Fazıl Kısakürek Kimdir?

Necip Fazıl Kısakürek Kimdir?

Necip Fazıl Kısakürek Kimdir
4

Necip Fazıl Kısakürek Kimdir?

Edebiyat denince aklımıza ilk gelen isimlerden birisi olan Necip Fazıl Kısakürek 1923 yılında Yeni Mecmua dergisinde yayımlanan eserleriyle kendini tanıtan ve Kaldırımlar şiiri ile büyük bir ün yakalayan bir edebiyatçımızdır. Birçok eseri ve görüşleriyle de edebiyat dünyasına yön veren kişilerden birisidir.

Necip Fazlın Kısakürek’in Çocukluk Hayatı

26 Mayıs 1904 yılımda İstanbul’da Çemberlitaş’ta bulunan bir konakta ve annesi Mediha Hanım, Babası ise Abdulbaki Fazıl Bey’in oğlu olarak dünyaya geldi. Dedesinin ismi Necip olmasından dolayı Kendisine Ahmet Necip ismi verildi.
Babası, Necip doğduğunda bir hukuk öğrencisiydi. Daha sonraki senelerde Gebze savcılığı ve Kadıköy Hâkimliği yaptı.
Necip, konakta doğduğundan tüm aile beraberdi. Dedesi, ninesi, annesi ve babası ile büyük bir aile ile birlikte 15 yaşına kadar büyüdü. Fakat 15 yaşına kadar birçok hastalıkla savaşmak zorunda kaldı. Çocukluğunda çok yaramaz olan Necip babasının arabası tamir edilirken eğilip tekerin altına kafasını soktu. Bundan dolayı alnında ölüne dek kalacak ve Yaramazlığı yüzünden kendine ömür boyu unutmayacağı bir anı bıraktı.
Ninesine ‘cici anne’ diye sesleniyordu ve ninesinin en büyük baş belası idi. Kadıncağıza yapmadığını bırakmıyordu. Ninesi son çare olarak Necip’in önüne bir yığın kitap koydu. Dedesi de o yaşlarda Necip’e okumayı öğretince Necip tam bir okuma canavarı oldu.
İşte Bir Edebiyatçının doğuşu böyle oldu. Ninesi nerden bilebilirdi ki gün gelecek torununun edebiyat dünyasında nam salacağını herkes tarafından hürmet edileceğini, bilemezdi.

Necip Fazıl Kısakürek Şiir Yazmaya Karar Vermesi Ne Zaman Oldu?

Annesi Verem Hastalığına yakalanmış hastanede yatıyordu. Annesi ile beraber yanında yatakta yatan genç bir kız vardı. Annesi genç kızın şiirlerini çok sevmişti. Bir gün Necip annesini ziyarete geldiğinde annesi Necip’e “Senin şiir yazmanı istiyorum.’’ dedi. Necip hastanede geçen kısa bir sürenin ardından hastanenin penceresinden bakarken “Şair olacağım” demesiyle kararını verdi. İşte edebiyat dünyasının Necip Fazılı şair olmaya böyle karar verdi ve annesi hastalıkla boğuşurken onun isteği üzerine şiir alanına atıldı.
Necip Fazıl’ın ölümünün 37.yıl dönümünde onun bir Şiir’in den bir bölümle bitiriyoruz.

“Tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum;
Gökyüzünden habersiz, uçurtma uçurmuşum…”

Bir önceki yazımız olan Aktif Zamanlar İle Hayatınıza Değer Katın! - Zaman Yönetimi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap