1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film-Sinema
  3. Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Kült Film!

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Kült Film!

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Kült Film
8

Film sektörü her geçen gün yeni bir yapıt sunsa da bazı eserler kaliteleri sebebiyle kalıcı olmakta ve değerini hiçbir zaman kaybetmemekte.Bu makalemizde sizlere mutlaka izlemeniz gereken ve bundan keyif alacağınız 10 kült film yapıtını listeleyeceğiz.Eminiz ki bu listeden bazılarına aşina,bazılarına ise değilsiniz.

1- Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Girişte de belirttiğimiz gibi bazı eserler içerik ve kaliteleri nedeniyle ilk günkü gibi kalıcı olmaya devam ediyor.1994 yapımı olan Esaretin Bedeli adlı film,birçok insan tarafından hâlâ keşfedilmekte ve ilgi görmektedir.
Andy Dufresne adında bir bankacı,kendisini aldatan eşini ve sevgilisini öldürür;bunun sonucunda müebbet hapis cezası alır.Shawshank hapishanesine sevkedilir.Hapishanede Red adlı biriyle sıkı bir dostluk kurar ve yeni bir çevre edinir.Buraya olan uyumu git gide kolaylaşan Andy,hâlâ iyimser ve neşelidir.Herkese pozitif bir ilham katan Andy,insanları;hapishanede bile özgür olabileceklerine inandırmaktadır.Ne var ki Andy’nin bu uğraşına bir arkadaşı daha katılacaktır.

2- Piyanist (The Pianist)
2002 Roman Polanski yapımı kült yapıt,İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir hikayeye dayanmaktadır.Polonyalı Piyanist Wladyslaw Szpilman tarafından kaleme alınan ve anılarını yazdığı ‘The Pianist (Piyanist)’ adlı kitaptan esinlenilmiştir.
Polonya o sıralarda Nazi işgali altındadır.Şans eseri tutsak kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanist, Varşova şehrinde kaçarak ve saklanarak hayatta kalmayı deneyecektir.Hayatta kalmak için elinden gelen çabayı sarfeden müzisyen yokluk ve işkence arasında yaşam savaşı verecektir.Ancak hiç tahmin edemeyeceği bir anda gelen bir destekle yeniden ümitlenmeye başlayacaktır.

3- Fanaa
Zooni adında görme engelli bir kız,Delhi turu sırasında Rehan adlı bir rehbere aşık olur.Çevresi Rehan’a olan aşkını hafife alıp onu uyarsa da o hiç kimseyi dinlemeyecektir.Rehan ve Zooni arasındaki flört görkemli bir aşka sahne olur.Zooni,Rehan’ı tanıdıktan sonra hayata yeni bir sayfa açmıştır.İlişkileri yolunda gözükse de Zooni’nin bilmesi gereken önemli bir şey vardır.2006 yılı yapımı olan filmin başrolünde Aamir Khan ve Kajol bulunuyor.

4- 50 İlk Öpücük (50 First Dates)
Başarılı bir veteriner olan Henry Roth,kadınlar tarafından beğenilen biridir.Fakat günün birinde kahvaltı için gittiği bir kafede Lucy adında bir genç kızı farkeder.Lucy’e olan yardım etme hevesi onu bambaşka bir aşka doğru götürecektir.Lakin Lucy’de olan bir sırrı ilk gün farkedemeyecektir.2004 yapımı film,yönetmen Peter Segal tarafından piyasaya sürüldü.

5- Bay Hiçkimse (Mr. Nobody)
Dünyadaki son ölümlü olan Nemo 117 yaşındadır.2092 yılına kadar dünyada kalan son ölümlü olmayı başarmıştır.Bir hastanede bir gazeteci yardımıyla tüm olasılıkları görmeyi başaran Nemo,hangi kararıyla ne yaşayabileceğini de görecektir.2009 yapımı Bilim Kurgu filminin yönetmeni ise Jaco Van Dormaeldir.

6- Constantine 2005
İkiz kardeşi ölen ve bunun bir intihar olamayacağını öne süren Angela Dodson,John Constantine adlı birinden yardım ister.John Constantine küçüklükten gelen özel bir yeteneğe sahiptir ve şeytan çıkarma ile mistik bir şekilde ilgilenmektedir.Isabel’in ölümü ile ilgilenirken farkettiği bir durum onu şeytanlarla zorlu bir savaşa götürür.Yönetmeni Francis Lawrence olan yapımın yılı ise 2005’tir.

7- Bu Nasıl Aile! (We’re the Millers)
Aleni bir şekilde yapmasa da bir uyuşturucu satıcısı olan David Burke,bölgesel bir uyuşturucu satıcısıdır.Küçük bir bölgede yaptığı satışlar onu şimdiye kadar ele vermez.Ancak birine yardım ettiği sırada gaspçılar tarafından mallarına el konulur ve tedarikçisi Brad’e borçlanır.
Ona görkemli bir teklif sunan Brad,Meksika sınırına büyük bir miktarda uyuşturucu kaçırmasını söyler ve bu sayede borçlarından kurtulacaktır.Bunun için esrarengiz bir plana ihtiyacı vardır ve yeni bir aile kuracaktır! Film,yapımcısı Rawson Marshall Thurber tarafından 2013 yılında gösterime girmiştir.

8- Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen)
Evine düzenlenen bir soygunda eşi ve kızı gözlerinin önünde öldürülen Shelton,yargı önünde de kaybetmiştir.Üstelik mahkeme katil Clarence Darby’i serbest bırakmıştır.Adaletten de bir beklentisi kalmayan ve kaybedecek bir şeyi olmayan Shelton,kendi adaletini kendi arayacaktır.Ne var ki tüm adalet sarayını ve ABD eyaletini bekleyen yeni bir macera vardır.Shelton kendi adaletini kendi yaratacaktır.

9- Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects)
San Pedro şehrinde patlayan bir tekne içinde 91 milyon değerinde uyuşturucu ve 27 ceset polis tarafından bulunur.Bu patlamanın ardından sağ kalan iki kişi vardır ve bunlardan biri Verbal Kint adında bir tetikçi diğeri de Macar bir teröristtir.Kint,olayları öncesinden itibaren anlatmaya başlar.Beş kişilik bir suç ekibinin bir araya nasıl geldiğini anlatır ve kaçırılan bir kamyondan bahseder.Ve son olarak bir suç lordundan..1995 yapımı filmin yönetmeni Bryan Singer’dir.Filmin başrolünde ise Kevin Spacey yer almakta.

10- Casino 1995
Bir kumarhane patronu olan Ace Rothstein ve mafya bir adam olan Nicky Ace arasındaki dostluk; birden para,açgözlülük,cinayet,güç ve aldatmaya doğru yönelir.1995 yılı yapımı olan bu kült eserin yapımcılığını ise Martin Scorsese üstlenmektedir.Başrollerde ise Robert De Niro ve Sharon Stone yer alıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap