Muğla Mermerciler Derneği İş Makineleriyle Afet Bölgesinde

“Muğla’da faaliyet gösteren mermer firmaları olarak kendi örgütlenmemizle her türlü doğal afet, yangın, zelzelede üzerimize düşeni yapmak konusunda şuurlu ve gönüllüyüz. “Muğla Mermerciler Platformu” ismini verdiğimiz bu sivil oluşumda rastgele bir birlik yahut dernek çatısı altında olmadan, dost firmaların kendi içlerinde örgütlenmesiyle Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı tüm mermerciler ile Muğla Mermerciler Derneği üyelerini bir ortada buluşturuyoruz.

Deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmaları öncelikli olmak üzere, günümüzde tüm çalışmalarda iş makinaları azami değer taşımaktadır. Ara olarak sarsıntı bölgesine çok uzak olsak da kara yollarının elverişsizliği ve Muğla Valiliği’nin yönlendirmesiyle Aksaz Deniz Üssü’ne firmalarımıza ilişkin çok sayıda iş makinasını, sonlu sayıdaki lowbedlerle birkaç çeşit yaparak gece gündüz indirdik. Makinalarımız limanda beklemektedir. Daha fazla makina nakletmek için ise Valilikten talimat beklemekteyiz.

İş makinası tertibini yapana kadarki dar vakitte de tekrar Muğla’daki mermer firmaları olarak toplamda 18 adet 2 odalı, banyolu kullanıma hazır konteynırı içlerini büsbütün erzak, ısıtıcı, soba, kıyafet ile doldurarak zelzele bölgesine sevk ettik. Ayrıyeten firmalarımızın gerek sarsıntı bölgesine yakın işyerlerinde gerekse Muğla’da bulunan operatörleri, arama kurtarma grupları sarsıntı bölgesinde faal biçimde çalışmaktadır. Etraf kentlerdeki firmalardan da Muğla firmalarına intikal eden yardım talepleri sahiplerinin yetkililerle irtibatını kurarak karışıklık yaşamadan, yardımların yerine ulaşması için elimizden geleni yapıyoruz.

Deprem, yangın üzere felaketlerde her türlü imkanını, en büyük sermayesi olan makinalarını hiç düşünmeden ortaya koyan, birlik olup organize olan Muğla Mermerciler Platformu, mermercilerin her vakit ve birinci yardıma koşan, birlik şuuruyla hareket eden bir bölüm olduğunu da hatırlatmak ister.

Tüm ülkemizin Allah yardımcısı olsun, hayatını kaybedenlere Büyük Allah’tan rahmet, yaralılara şifa ve tüm milletimize sabırlar dileriz.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın