Muğla Büyükşehir Deprem Felaketinde Vatandaşlarında Yanında

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarihin en büyük afetlerinden biri olan zelzele felaketinde grup ve ekipmanlarıyla yaraları sarmak için ağır efor sarf etti. 173 işçi 57 araç ile zelzele bölgesinde bulunan Büyükşehir Belediyesi arama kurtarma çalışmalarında faal rol aldı.

6 Şubat 2023 tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüklerinde iki zelzele meydana geldi. 10 vilayette hissedilen ve bugün itibariyle yaklaşık 32 bin vatandaşın hayatını kaybettiği felakette tüm Türkiye tek yürek oldu.

Depremin meydana geldiği birinci andan itibaren Muğla Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan uzman arama kurtarma takımları bölgeye hareket etti. AFAD tarafından Hatay’a yönlendirilen gruplar, 28 vatandaşı enkaz altından canlı olarak kurtardı. Bunun yanı sıra bölgeye 173 işçi, 57 çeşitli iş makinesi ve araç, 100 çadır, 300 soba ile 3 taşınabilir mutfak aracı gönderildi. Depremzedelerin bölgedeki muhtaçlıklarının karşılanması için süratlice yardım toplanma merkezleri kuran Muğla Büyükşehir Belediyesi grupları Vilayet genelinde 6 noktada oluşturduğu merkezlerle yardımları toplayarak tırlarla sarsıntı bölgesine gönderdi. Çeşitli hijyen, şahsî bakım eseri, besin, çocuk ve hayvan besinleri, ekipman üzere birçok farklı eser sarsıntı bölgesine yollandı.

Depremzedelerin Tahliyeleri Yapılıyor

Ayrıca Büyükşehir grupları sarsıntı bölgesinden Muğla’ya 306 vatandaşı getirirken, gelen 397 depremzedeyi de kalacakları yerlere transfer ederek çeşitli takviyelerde bulundu. Muğla’ya gelen vatandaşların yanlarında getirdikleri hayvanlar Muğla Büyükşehir Belediyesi Süreksiz Hayvan Bakımevinde fiyatsız tedavi ve rehabilitesi yapılırken, mama dayanağı de sağlanıyor.Şehre gelen depremzedeler için ayrıyeten Menteşe otogarında fiyatsız çorba ikramı da devam ediyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın