Mübadele anıları yüz yıl sonra Gemlik’te yaşatılıyor

Gemlik Belediyesi 1923 yılında Türkiye ve Yunanistan ortasında yapılan nüfus mübadelesiyle Gemlik’e gelenlerin anılarını yaşatmak için ilçenin tanınan hekimlerinden Seyfi Arkan’ın konutunu restore ederek, anı ve mübadele meskeninin açılışını gerçekleştirdi. Gemlik Belediye Lideri Mehmet Uğur Sertaslan yaptığı açılış konuşmasında birlik ve beraberliğin değerine değinerek, barışın toplumlar için çok kıymetli olduğunun vurgusunu yaptı.

Daha evvel ilçede yaşayan ünlü sinema sanatkarı Eşref Kolçak ismine sinema şenliği düzenleyen ve anılarını kitaplaştıran Gemlik Belediyesi, artık de yenileme çalışmasını bitirdiği üç katlı ahşap binanın Dr. Seyfi Arkan Anı ve Mübadele meskeni olarak açılışını gerçekleştirdi. Bu konutta yapılan mübadele sonucu Gemlik’e gelenlerin ve Gemlik’ten gidenlerin şahsî eşyalarının yanı sıra Hekim Seyfi Arkan’ın motoru ve sıhhat ekipmanları da sergileniyor.

Açılışa; Gemlik Kaymakamı Hasan Göç, Gemlik Belediye Lideri Mehmet Uğur Sertaslan, Nea Kios Eski Belediye Lider Yardımcısı Kianos Alexandros,  CHP Bursa Vilayet Lideri Turgut Özkan, Gemlik Girit ve Rumeli Derneği Lideri Ahmet Çakmak ve sivil toplum kuruluşları liderleri katıldı.

“Barış ağzınızdan hiç eksik olmasın”

Gemlik Belediye Lideri Mehmet Uğur Sertaslan, Mübadele ile Türkiye’ye gelenlerin tekrar bu türlü bir yağmurlu günde Gemlik’e ayak bastıklarını söz ederken, “Barış ağızınızdan hiç eksik olmasın, bunu her vakit söylüyorum. Her yaşanan acı için gözyaşı damlası döktüğünüzde, her bir damla için tek dileğiniz barış olsun. Umarım ne bizim milletimiz ne de diğer bir halk bu türlü acıları tekrar yaşamaz. Burası Hekim Seyfi Arkan anı ve mübadele meskeni olarak kullanılacak. Her ziyaretinizde unutmayacağınız tek şey elbette ki barış olsun” dedi.

“Emperyalizm boş durmuyor”

Gemlik Kaymakamı Hasan Göç ise, Emperyalist güçlerin hiçbir vakit boş durmadığını, 1920’li tarihlerde suyun iki tarafındaki insanların birbiriyle hengame ettirildiğini belirterek, “İnsanlar anılarından kopmak zorunda kaldılar. Bunları tekrar yaşamamak için bu anıları canlı tutmamız lazım” dedi.

“Bir sefer daha Gemlik’te olmaktan mutluyum”

Nea Kios Eski Belediye Lider Yardımcısı Kianos Alexandros, ise bir kere daha Gemlik’te olmaktan memnun olduğunu belirterek, bu müzenin açılması burada yaşayan cetlerimize ve mübadele sonrası buraya yerleşen atalarınıza şükranlarımızı sunmak için harika bir teşebbüs olmuştur. “ dedi.

Girit ve Rumeli Türkleri Dernek Lideri Ahmet Çakmak ise müzenin imalinde emeği geçen Gemlik Belediyesi’ne teşekkür etti.

Konuşmaların akabinde kesilen kurdele ile Dr. Seyfi Arkan Anı ve Mübadele Konutu açıldı. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın