İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. KPSS SINAVI NEDİR? NASIL BAŞVURULUR?

KPSS SINAVI NEDİR? NASIL BAŞVURULUR?

Kpss nedir nasil basvurulur
4

KPSS SINAVI NEDİR NASIL BAŞVURULUR?

KPSS sınavı açılımı Kamu Personeli Seçme Sınavıdır. ÖSYM yani Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan bir sınavdır. İlk sınav 1999 yılında ve 2000 yılında Devlet Memurluğu Sınavı yani DMS adı ile 2 yıl boyunca yapılmıştır. 2001 yılında ise ismi KMS yani Kurumlar için Merkezi Eleme sınavı ismini almıştır. 2002 yılına gelindiğinde ise bu isim, şimdiki halini yani Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ismini almıştır. Devlet dairesinde ilk kez çalışmak isteyen herkes sınava başvurabilir.
İlk kez kamu dairesinde çalışacak kişiler mezuniyet bölümüne göre iki farklı sınavdan birine girmelidirler. KPSS – A ve KPSS – B olarak iki farklı sınav mevcuttur. Bu sınavlardaki soru tarzları birbirleri ile farklılıklar göstermektedir. ÖSYM giriş yaptıktan sonra bu sınavlara internet üzerinden kolayca başvuru yapabilir ve sınav ücretlerini yine buradan ödenebilmektedir.

KPSS Sınavı A Grubu
KPSS A gurubu sınavları her yıl için ÖSYM tarafından belirtilen tarihlerde yapılmaktadır. KPSS sınav sonucunuza göre Cumhurbaşkanlığı, bakanlık ya da genel müdürlük düzeyindeki yerlere başvurabilirsiniz. Bunların yanı sıra müfettiş yardımcılığı, kaymakamlık, uzman yardımcılığı gibi kademelere de atanabilirsiniz. A grubu sınavı ile girilecek yerlere kariyer kadroları da denmektedir. A grubu sınavına giren kişilerin önceden YDS başvuru yapmış olup ve bu sınavdan da geçerli iyi bir not alması çok önemlidir.
KPSS sınavı A grubu sınavına lisans mezunu ya da sınavdan 2 yıl sonra mezun durumuna geçebilecek herkes girebilir. Çünkü 2017 yılında alınan kararla sınav puanının 2 yıl geçerliliği vardır. Önceki yıllarda A grubu sınavına sadece İBF (iktisat, işletme ve kamu gibi), SBF, Hukuk, Mühendislik mezunları başvurabilirlerdi. Günümüzde artık neredeyse her fakülte mezunu bu sınava girebilmektedir. Bu sınavda 35 yaş sınırı vardır.

KPSS Sınavı A Grubu Oturumları

KPSS sınavı A grubu sınavına giren kişiler belirtilen tarihteki Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavlarına girmelidir. Sonraki hafta sonu cumartesi sabah oturumu, cumartesi öğleden sonra oturumu ve Pazar sabah oturumu olarak 3 oturuma girmelidirler. Cumartesi sabah oturumunda yani ilk oturumda; Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Uluslararası ilişkiler testlerini çözerler. Cumartesi öğleden sonra; Hukuk, İktisat ve Maliye testlerini ve son olarak Pazar sabah oturumunda; İşletme, Muhasebe ve İstatistik testlerine girerek sınav sürecini bitirirler.
KPSS sınavı A grubu oturumlarından, örneğin cumartesi sabah oturumunu seçerseniz sabah yapılacak 3 sınava da girmek sorundasınız. Her girilen oturum, farklı puan türlerini etkilemektedir. Bundan dolayı adayların her 3 oturuma da girerek her alandaki puan türlerinin hesaplanmasını sağlamaları, en doğrusudur. Örneğin, cumartesi sabah grubuna katılmayan bir öğrencinin KPSS P42 puan türü hesaplanmayacağı için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından açılan Denetmen Yardımcılığı alımlarına başvuramamaktadır.
KPSS sınavı A grubu kadrolarının bir diğer özelliği ise adayların en az 3 yıllık bir yeterlilik süreci geçirmeleri gerekmesidir. Bu süre zarfında kişiye mesleki nitelik katılır ve yetiştirilir. Bu sürede kişiye stajyer, yardımcı ya da aday gibi unvanlar verilir. 3 yıllın bitiminde ise kişi, bulunduğu kurumda uzmanlık ya da müfettişliğe geçiş yapmak için tez sunar. Kurum sözlü, yazılı ya da sadece sözlü bir kurumsal sınava tabi tutar. Başarılı olunması durumunda kişinin unvanındaki yardımcı, stajyer ya da aday kısmı kaldırılır. Örneğin Müfettiş Yardımcısı Müfettiş, Uzman Yardımcısı Uzman unvanını alır.

KPSS Sınavı B Grubu

B grubu sınavı, A grubundan farklı olarak 2 yılda bir yapılır. Ön Lisans, Lise ve Lisans mezunları bu sınava girebilirler. Sınav puanı 2 yıl geçerli olduğu için herhangi bir bölümde lisans okuyan 3 ve 4. sınıf öğrencileri ya da lisans 1 ve 2. sınıf öğrencileri de bu sınava girebilirler. B grubu sınavlarında P3 puan türü ile lisans, P93 puan türü ile ön Lisans ve P94 puan türü ile de lise mezunları atanır.
KPSS sınavı B grubuna herhangi bir katılım ve yaş sınırı yoktur. 35 yaş sınırı ile sınırlandırılmış tek kamu sınavı ise sadece A grubu sınavlarında vardır. A grubundan farklı olarak mühendislik, mimarlık, veterinerlik, hemşirelik, ebe, sosyolog gibi tüm lisans bölümleri bu sınava girebilir. B grubu sınavında sadece Genel Kültür ve Genel Yetenek soruları sorulur. Soru dağılımı ise şöyledir; Genel Yetenek sınavında 30 Türkçe ve 30 Matematik sorusu sorulur. Genel Kültür sınavında ise 27 Tarih, 18 Coğrafya ve 17 Vatandaşlık sorusu sorulur. Toplamda 120 soru ve 130 dk süre verilir.

Her 2 sınavda da herhangi bir alt sınır yoktur. Bir yıl 77 puan ile alan bir kurum, sonraki yıl 71 puan ile alım yapabilir. A Grubu kadrolarına örnek olarak; Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı, Devlet Malzeme Ofisi Müfettiş Yardımcılığı, TBMM Uzman Yardımcılığı, Vergi Müfettiş yardımcılığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü Müfettiş Yardımcılığı ve PTT Müfettiş Yardımcılığı gibi yerler örnek verilebilir. Ayrıca Enerji Piyasa Denetleme Kurumu (EPDK) ya da Sermaye Piyasa Kurumu (SPK) gibi yerlere de girilebilmektedir.
KPSS sınavı B grubu kadrolarına ise örnek olarak Gümrük Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Polislik (POMEM), TSK (Subay, Astsubay, Sözleşmeli Subay, Uzman Çavuş), Petrol işleri Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü gibi kurumlara başvurabilirler. Tüm sınavlar için istenilen ücret, başvuru tarihlerinin açıklanması ile başvuru kılavuzu içinde belirtilmektedir.

KPSS Başvuru

KPSS sınavı başvuru süreci, kişinin kendi başına evden ya da en yakın başvuru merkezinden kolayca yapılabilir. ÖSYM giriş yaptıktan sonra sistem içerisinde geçerli fotoğraf ve eğitim bilgileri bulunan adaylar ÖSYM AİS (Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Merkezi Aday İşlemleri Sistemi) üzerinden internet aracılığı ile başvuru işlemlerini kolayca yapabilirler. Sistem içindeki fotoğraflar son 50 ay içerisinde ÖSYM başvuru merkezinde çekilmiş olmalıdır. Adayların bu hususa dikkat etmesi önemlidir aksi takdirde bu fotoğraflar geçersiz sayılmaktadır.
Bu bilgileri olmayanlar ise en yakın ÖSYM başvuru merkezine internet üzerinden bakarak, başvuru için bu merkezlere gitmelidir. Burada sistem için uygun fotoğraf çekimi ve sizin adınıza başvuru yapılır. Burada çekilen fotoğraf ve bilgilerinizin güncellenmesi ile sonraki KPSS sınavı için evinizden başvuru yapabilirsiniz.

ÖSYM AİS Nedir ve Nerelerde Kullanılır?
ÖSYM, KPSS sınavı gibi birçok sınavı hazırlayan ve denetleyen kurumdur. ÖSYM AİS ise bu sınavlara başvurmak, sınav hakkında bilgi almak, duyuruları takip etmek ve en son haberleri en doğru kaynaktan almak için kullanılan bir sitedir. ÖSYM’nin, Android ve IOS için uygulamaları da bulunmaktadır.
Sisteme E-Devlet ya da ÖSYM şifreniz ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaranız ile giriş yapabilirsiniz. ÖSYM sınav takvimi 2020 yılı için bu sistemde ayrıntılı bir şekilde gösterilmektedir. Ayrıca KPSS ne zaman ya da 2020 KPSS ne zaman gibi soruların en net ve ayrıntılı cevaplarını yine burada bulabilirsiniz. TYT başvuru yapmak için ya da e-YDS, YDS sınavları gibi sınavlara başvurmak için bu sistemi kolayca kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan YDT Püf Noktaları Nelerdir? Başarılı bir YDT için neler yapmalıyız? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap