İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Eğitim
 3. KPSS Hangi Dersleri Kapsar? Başarılı Bir KPSS İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

KPSS Hangi Dersleri Kapsar? Başarılı Bir KPSS İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

KPSS Hangi Dersleri Kapsar Başarılı Bir KPSS İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli
3KPSS, kamu personeli seçme sınavı kısaltması olup ortaöğrenimden ya da yükseköğrenimden mezun olan bireylerin girdikleri sınavdır. Eğer bir resmi kurumda çalışmak istiyorsanız mutlaka kamu personeli seçme sınavına girmeniz ve başarılı bir puan almanız gerekmektedir.

Standart sapmaya göre bir puanlama sistemi oluşturulmakta ve mezun olduğunuz dal alanında kendinize sıralama çıkartmaktadır. Puananınızı ya da dal alanındaki sıralama sayınızı esas alarak kurum tercihi yapmanızda fayda vardır.

Kpss Hangi Dersleri Kapsar?

Kamu personeli seçme sınavı iki ana başlığa ayrılmaktadır. Bunlar; genel kültür, genel yetenek. Genel kültür testi içerisinde; coğrafya, tarih, anayasa ve vatandaşlık, güncel bilgiler yer almaktadır. Genel yetenek içerisinde; türkçe ve matematik soruları yer almaktadır.

Kpss Başarılı Olma Yolları

 • Sürenizi Planlayın
  Hangi derse kaç dakika ayırmanız gerektiğini sınav öncesinden planlayın ve sınava girdiğinizde her ders için ayırdığınız saat dilimini kullanın. Bu süre biterse ve o dersten yapamadığınız soru kalırsa dahi o dersi atlayın. Böylelikle bir derse gerektiğinden daha fazla yüklenip diğer dersleri aksatmış olmayız. Eğer toplam zamandaki süreniz artarsa yapamadıklarınıza tekrar dönersiniz.
 • Matematik İle Çok Vakit Harcamayın
  Matematikte çok vakit harcamak ekstra bir puan katmayacaktır. Çünkü genellikle yapabileceğiniz türden soruları ilk seferde yapabilir daha sonrasında ise vaktiniz kalırsa matematiğe geri dönersiniz. Eğer bazı sorular üzerinde çok uğraşır iseniz diğer dersleri yetiştirebilme ihtimaliniz azalacaktır.Nitekim matematiği en sona bıraktınız ve diğer derslerdeki soruları çözdüyseniz geri kalan sürede matematiğe yoğunlaşmak size derece yaptırabilir. Çünkü matematik dersi birçok bireyin zorlandığı bir ders olup bu alanda başarılı olanların veri istatistiği ortalamanın üstündedir.
 • Güncel Bilgiler Sorularını Tamamlamaya Gayret Edin
  Herkesin birçok farklı alanda ezber yaptığı ve sınava giresiye kadar farklı platformlardan bilgiler toplayıp soru çözdüğü konu güncel bilgilerdir. Öyle ki güncel bilgilerde sorulan soruların yapılabilme oranı diğer sorulardan daha düşük olduğu için siz, bu soruları yaparsanız daha yüksek bir puan almış olursunuz. Önemli olan herkesin yaptığını yapmak değil, kimsenin yapamadığını yapmaktır.
 • Türkçe Branşına Gereken Önemi Verin
  Türkçe, hayatımızın her alanında karşımıza çıkmakla birlikte kamu personeli seçme sınavında da 30 soruluk bir adet ile yerini almaktadır. Uzun paragraflar beni yoruyor deyip ya da dil bilgisi hakkında yeterli bilgiye sahip değilim deyip türkçeden soru kaçırmamazlık yapmayın! Türkçe dersine gereken önemi verin.
 • Emin Olmadığınız Soruları Boş Bırakın
  Dört adet yanlış bir adet doğruyu götürdüğü için emin olmadığınız soruları boş bırakınız. Bir adet yanlış 0,25 adet net eksiltmektedir. Ne kadar az yanlış yaparsak o kadar doğrularımızın bir anlamı olur.
 • Sürenizi Doğru Kullanın
  Sınavınız erken bitse dahi kitapçığı teslim etmeyiniz ve son saniyeye kadar her bir soruyu yeni baştan okuyunuz. Çünkü soruları yanlış okuma ihtimaliniz olduğu gibi yanlış çözümleme ihtimaliniz de vardır. Ya da bir bilgiyi yanlış hatırlama ihtimali… Bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için sürenizin tamamını kullanınız.
 • Vaktiniz Artarsa Matematik Bölümünü Tekrar Kontrol Edin
  Matematikte yapılan işlem hataları bizi üzmekte ve buna paralel olarak aslında yapılabilecek olan soruları kaçırdığımızı görmekteyiz. Dikkat hatalarınızı düzeltmek için matematik işlemlerine mutlaka tekrardan göz atınız. Matematiğin getirdiği puan değeri diğer derslerden daha fazla olduğunu ve bu alanda ne kadar çok net yaparsanız o kadar iyi sonuç alacağınızı asla unutmayın. Kamu personeli seçme sınavında her bir adaya başarılar diler, istediği pozisyona atanması hususunu yürekten ister ve tebrik ederiz!

Bir önceki yazımız olan Daha Verimli Çalışmak İçin 10 İpucu! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap