1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Koronavirüse Karşı Alınabilecek Önlemler!

Koronavirüse Karşı Alınabilecek Önlemler!

Koronavirüse Karşı Alınabilecek Önlemler
4

İnsanlık tarihinde görülmüş en büyük salgınlar arasında yer almayı başaran ve salgın hastalıklar konusunda birçok veriye ulaşan Koronavirüse karşı alınabilecek önlemler hakkına bilgi sahibi olmanız, bu amansız salgına karşı kendinizi ve toplumu korumanız için oldukça gerekli.

Mevcut durumuyla dünyanın her ülkesinde görülen ve özellikle bazı ülkelerde büyük can kayıplarına neden olan Covid-19, halen insanların geleceğini can kayıpları ve ekonomik krizlerle tehdit etmeye devam ediyor.

Koronavirüse Karşı Alınabilecek Önlemler

Yüzey Temasından Uzak Durun
Daha çok insanların birbiriyle temas etmemesi Koronavirüse karşı alınabilecek önlemler arasında sıklıkla tekrar edilse de, bunun kadar önemli olan önlemlerden biri de yüzeylerle temaslardan kaçınmaktır.

Covid-19, diğer insanların sık temas ettiği yüzeylerde daha fazla görülebilmekte ve daha kolay bulaşabilmekte.Yapılan araştırmalar Covid-19 virüsünün bakır yüzeylerde 2 saat, çelik yüzeylerde 6 saat, plastik yüzeylerde ise 8,5 saat kadar yaşayabildiğini göstermektedir.

Bunların dışında farklı tüm yüzeylerde çeşitli yaşam sürelerine sahip olan corona virüsün bulaşmaması için, yüzeylerle temastan uzak durulmalıdır. Özellikle banka ATM’leri, asansör yüzeyleri, kamu alanındaki kapı kolları, merdiven korkulukları ve toplu taşıma araçlarındaki farklı yüzeyler büyük birer tehlikedir.

Şayet çıplak elle bu yüzeylere temas etmek zorunda kaldıysanız, kesinlikle ellerinizi özellikle yüzünüz olmak üzere vücudun farklı yerlerine temas ettirmeden ve başka biriyle fiziki temasa geçmeden bol sabunlu su ile yıkayınız.


İnsanlarla Temastan Kaçının
Covid-19’un bulaşmasındaki en büyük etkenlerden biri de, insanlarla fiziki temas halinde olmaktır. Virüs taşıyıcısı bir insanla tokalaşmak, sarılmak veya öpüşmek gibi çeşitli fiziki temaslarda bulunmanız, virüsün size kolaylıkla bulaşmasına neden olacaktır. Aynı şekilde siz farkında olmasanız da virüsün size bulaşması durumunda, bu tür temaslar nedeniyle virüs size bulaşabilir.

Maske ve Eldiven Kullanın
Maske ve eldiven kullanımı, Koronavirüse karşı alınabilecek önlemler arasında önemli bir yere sahiptir. Bu koruyucu tedbirleri alarak, virüsten daha iyi bir şekilde korunabilirsiniz.

Evde Kalın
Salgın döneminde alınabilecek tedbirler arasında mutlaka dikkat edilmesi gerekenlerden biri de, mümkün olduğu kadar sokağa çıkmaktan uzak durmaktır. Gerek size ve gerekse sizden diğer insanlara virüsün bulaşmasını bu sayede en aza indirebilirsiniz.
Bilimsel bir sonuç olmasa da, bazı uzmanlar virüsün havada asılı kaldığını ve sokağa çıkılması durumunda kalabalık ortamlarda olunmasa bile bulaşabileceğini belirtmektedir. Bu açıklamaların doğru olması durumunda, çevrenizde hiç kimse olmasa da virüsün bulaşma ihtimali vardır.

Ellerinizi Yıkayın ve Dezenfektan Kullanın
Ellerin gün içerisinde mümkün olduğu kadar, sıklıkla sabunlu suyla en az 20 saniye iyice yıkanması Koronavirüs için alınabilecek tedbirler arasındadır. Sabun, virüsün yok olmasında önemli bir etkendir.

Bunun yanında başta temas sonrası olmak üzere, ellerinizi sıklıkla çeşitli dezenfektan ürünleriyle temizlemeniz de ideal önlemlerde biridir.

Temizlik
Ellerin yıkanmasının haricinde, vücut, kıyafet ve çevre temizliğine dikkat edin. Özellikle vücut ve kıyafet temizliği, daha etkili bir tedbir için gereklidir.

Koronavirüse karşı alınabilecek önlemlerin titizlikle yerine getirilmesi halinde, virüsün bulaşma ihtimali en az seviyede olacaktır. Kendinizin ve toplumun sağlığı için, mutlaka kurallara uyunuz!

Bir önceki yazımız olan Altın Yatırımı Yapmak İçin 11 Önemli Neden! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap