Kocaeli’nin 30 yıllık trafik ve lojistik ana planı

Büyükşehir Belediyesi, 2053 Kocaeli Sürdürülebilir Ulaşım Ana Planı ve Lojistik Ana Planının Güncellenmesinde sona yaklaştı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen “2053 Kocaeli Sürdürülebilir Ulaşım Ana Planı ve Lojistik Ana Planının Güncellenmesi” işinde sona yaklaşılıyor. Mevcut dataların detaylı halde işlenmesi ve ulaşım talep kestirim modelinin güncellenmesi ile Kocaeli’nin önümüzdeki 30 yılda trafikte yaşayabileceği öngörülen darboğazlar saha incelemeleriyle tespit edildi.

MEVCUT BİLGİLER GÜNCELLENECEK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım yatırımları, lojistik merkezler, ulaşım modlarının entegrasyonu, lojistikte maliyetlerin düşürülmesi, yeşil güç ve emisyon azaltımı mevzuları başta olmak üzere ele alındığı “Kocaeli Sürdürülebilir Ulaşım Ana Planı ve Lojistik Ana Planının Güncellenmesi” çalışmasında sona gelindi. Ulaşım Dairesi Başkanlığınca yürütülen çalışma kapsamında; mevcut dataların güncellenmesi, şoför, yolcu, yaya, bisikletli kullanıcı anketlerinin yapılması, karayolu kenarı şoför anketlerinin yapılması, ağır vasıta odak sayım ve şoför anketlerinin yapılması, karayolu sürat etütlerinin yapılması, belirlenen kesit noktalarında doluluk ve sayım yapılması, Ulaşım Ana Planı Talep Modelinin Güncellenmesi çalışmaları tamamlandı.

ÇÖZÜM TEKLİFLERİ OLUŞTURULDU

Kocaeli Sürdürülebilir Ulaşım Ana Planı kentteki ulaşımın tüm modülleriyle ilgili tahlil yapmakta ve tahlil teklifleri sunmakta. Bu kapsamda Kocaeli genelinde insanların emniyetli ve aktif bir formda hareketini sağlayan bütün ulaşım modları ile ilgili kıymetlendirme ve tahlil çalışmaları alanda yapılıyor. Toplum karakterine, sosyo-kültürel tesirlere ve doğal kaynaklara hassas bir ulaşım sistemi,  ekonomik büyümeyi destekleyen ve gelişim ve büyümeden kaynaklanan talepleri öngören sürdürebilir bir ulaşım sistemi öngören bu çalışmada otopark, karayolu, toplu taşıma, bisiklet ve yaya yollarının hepsiyle ilgili yeni kararlar alınması hedefleniyor.

BİR YILLIK SAHA ÇALIŞMASI

Bir yıllık çalışmanın sonuna yaklaşılırken Kocaeli’nde yaşanması öngörülen darboğazların tahlili için farklı senaryolar oluşturuldu. Ulaşım Dairesi Başkanlığı teknik grubu ve yüklenicinin katıldığı toplantılarda bu senaryolar üzerine bilgi alışverişi yapıldı. KUAP ile sürdürülebilir tahlilleri hayata geçirerek Kocaeli ulaşımına en yüksek katkıyı sağlamak ve gelecek jenerasyonlara de yaşanabilir bir kent bırakmak hedefleniyor.

AYGM ONAY SÜRECİ

“Kocaeli Sürdürülebilir Ulaşım Ana Planı ve Lojistik Ana Planının Güncellenmesi” kapsamında Ulaşım Ana Planı ve Lojistik Ana Planı model bilgileri imar planlarına uygun biçimde ve alandan elde edilen bilgiler ışığında güncellenerek ulaşım modlarının modelde test edilmesiyle final raporları oluşturulacak. Sürdürülebilir Ulaşım Yatırımlarının 2053 Vizyonu için Kocaeli’nin kıymetli bir bilgi kaynağı olacak halde hazırlanan raporların son teslimleri yönetime gönderildikten sonra AYGM Onay Sürecinin Takibi ve Gerekli Revizyonların yapılması süreci başlayacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü(AYGM) onayının takibi yüklenici tarafından gerçekleştirilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın