Kocaeli Büyükşehir tüm ekipleriyle afet bölgesinde

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli zelzelenin akabinde taşınabilir afet tırlarını ve itfaiye çalışanını bölgeye gönderdi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,4 büyüklüğünde yaşanan ve birçok vilayette yıkıma neden olan sarsıntının akabinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. 17 Ağustos 1999 Marmara zelzelesinin merkez üstü olan ve afete hazırlık konusunda en deneyimli belediye olan Büyükşehir takımları zelzele bölgesinde kurtarma çalışmalarına katılacak.

DEPREM BÖLGESİNE GÖNDERLDİ

17 Ağustos 1999 tarihinde asrın felaketi Marmara Depremi’nin merkez üssü olan Kocaeli, zelzelenin akabinde yaralarını sardı, mümkün afetler için hazırlıklarını sürdürüyor. Bu kapsamda mümkün afet durumları için Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı taşınabilir tırlarıyla vatandaşa hizmet veriyor. Sabah saatlerinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,4 büyüklüğünde yaşanan ve birçok vilayette yıkıma neden olan sarsıntının akabinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Büyükşehir Belediyesi’nin afet tırları çabucak bölgeye hareket etti.

KOCAELİ İTFAİYESİ AFET BÖLGESİNDE

Türkiye’nin en donanımlı ve en deneyimli İtfaiye teşkilatına sahip Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Merkezli zelzelenin akabinde bölgeye yönlendirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı 30 işçi, 7 itfaiye aracı ve Afet Acil Durum Taşınabilir Tırı bölgeye intikal ediyor. Afete hazırlık konusunda en deneyimli belediye olan Büyükşehir takımları zelzele bölgesinde kurtarma çalışmalarına katılacak.  

MOBİL AFET TIRLARI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince muhtemel afetlere hazırlık için Antikkapı AŞ’nin bünyesinde bulunan taşınabilir afet tırları da 18 çalışanla bölgeye yönlendirildi. Yemek ve ekmek aracından oluşan taşınabilir afet tırlarında 2 ton pak su tankı, 1 ton atık su tankı, dışarıya bağımsız olarak 5 gün çalışabilecek jeneratör bulunuyor. Araç afet durumunda 1 günde 30 bin kişilik çorba ve 10 Bin kişilik 3 çeşit yemek üretebiliyor. Araç dışarıdan elektrik ilişkisi yapıldığında ise sınırsız çalışabiliyor. Aracın çalışma alanı otomatik olarak genişleme özelliğine sahip. Art dorsesinde ise besin unsurları için depolama alanı, soğuk hava deposu ve işçi için 7 yatak bulunuyor.

EKMEK ARACI

Büyükşehir Belediyesinin bünyesine kattığı “Mobil Afet Tırı” ekmek aracı ise 2 saate 4000 rol ekmek, bir günde 12 Bin olağan ekmek üretimi yapıyor. Aracın en kıymetli özelliği hareket halinde iken üretim yapıyor olması. 2 ton pak su tankı, 1 ton atık su tankı, dışarıya bağımsız olarak 5 gün çalışabilecek jeneratörün bulunduğu araçta ayrıyeten hamur karma makinesi, kes tart, nemlendirme ve pişirme üniteleri bulunuyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın