Kızılay İle Türkiye Dağcılık Federasyonu Afet ve İlk Yardımda İş Birliği Yapacak

Türk Kızılay Genel Lideri Dr. Kerem Kınık ve Türkiye Dağcılık Federasyonu Lideri Prof. Dr. Ersan Başar’ın katıldığı merasimde, Kızılay ile Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) afet ve acil durumlar, birinci yardım ve istekli dayanağı alanında iş birliğini içeren protokolü imzalandı.

Türk Kızılay ile Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF); afet ve acil durum anlarında lojistik, besin temini ve istekli takviyesi, afete hazırlık ve müdahale eğitimi, afetlerden korunma şuuru, kan bağışı, kurumsal tanıtım ve birinci yardım üzere alanlarda iş birliği yapacak.

Türk Kızılay’ın ülkenin sıkıntı vakitlerde her vakit halkın yanında olan çok değerli bir kurum olduğunu belirten TDF Lideri Başar, iş birliğinden ötürü Türk Kızılay’ına teşekkür ederek, “Türkiye Dağcılık Federasyonu ülkemizin tüm dağlarında ve yurt dışında daima faaliyet yapan çok geniş kapasiteye sahip, çok fazla atlet potansiyeli bulunan bir federasyondur. Türk Kızılay üzere ülkemizin çok kıymetli, güzide bir kurumuyla bir protokol imzalayıp ortak çalışma noktasında buluşmamız bizim açımızdan çok değerli bir kıymet. Kızılay gönüllülerinin eğitiminden, dağcılarımızın eğitimine kadar ortaklaşa bir çalışma yapmak ve ülkemizde her vakit kara gün dostu olan Kızılay’a dayanak verebilmek emeliyle iş birliği yapıyoruz. Ülkemizdeki dağcılarımızın fevkalâde durumlar ve afet devirlerinde her vakit öne çıkan bir yapısı vardır. Türk Kızılay ile birlikte ortak yürüteceğimiz çalışmalar da ülkemizin gücüne güç katacaktır” dedi.

“Yaptığımız İş Birliği, Dayanışma, Faal Olma ve Yeni Fikirler Açısından Bedel Yaratacak”

Yapılan iş birliğinden son derece memnun olduklarını lisana getiren Türk Kızılay Genel Lideri Dr. Kerem Kınık, “Dağcılık Federasyonumuz, ilgi alanları itibariyle hem ferdî spor hem de kadro sporu diyebileceğimiz ve tabiatın o güçlü kaidelerinde hayatta kalma, ayakta kalma, tepelere ulaşma noktasında insanın kendi potansiyelini gerçekleştirebileceği kuvvetli alanları içinde barındırmaktadır. Bizim de afet devirlerimiz aslında şiddetli çabalara hazır beşerler açısından muhtaçlık duyduğumuz devirler. Hasebiyle bu manada iki yapının iş birliği yapmasının toplumsal dirençlilik açısından çok büyük yararları olacak. Öteki taraftan toplumumuzun birinci yardım kültürüne, sağlıklı hayat kültürüne kavuşabilmesi ve toplumda afet şuuru oluşması açısından da Dağcılık Federasyonumuzla yaptığımız bu iş birliği, afet vakitlerinde olsun sair vakitlerde olsun dayanışma, faal olma ve yeni fikirler açısından paha yaratan bir iş birliği olacaktır” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın