Kızılay depremzedelere destek olmak için tüm ekiplerini seferber etti

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7.4 büyüklüğündeki sarsıntının çabucak akabinde harekete geçen Kızılay, işçi ve gönüllülerini koordine etti, taşınabilir mutfak ve ikram araçlarını bölgeye yönlendirdi, sarsıntı bölgelerine çadır ve battaniye sevki yaptı ve acil gereksinimlere karşı kan sevki gerçekleştirmeye başladı.

Türkiye, sabah saatlerinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.4 şiddetindeki zelzelenin birinci şokunu atlamaya çalışırken Kızılay yardım ulaştırmak için 7/24 çalışma temeline geçmiş durumda. Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa ve Kilis başta olmak üzere pek çok vilayette şiddetli olarak hissedilen zelzele için Afet Operasyon Merkezi’nde kriz masası kuran Kızılay, AFAD’da kurulan uyum merkezinden gelebilecek misyonlara yönelik olarak da planlamaları sürüyor. Kızılay Afet Operasyon Merkezi uyumunda, Adana Afet Müdahale Merkezi, Ankara Afet Müdahale Merkezi, Düzce Afet Müdahale Merkezi, İzmir Afet Müdahale Merkezi, Elazığ Afet Müdahale Merkezi, Erzurum Afet Müdahale Merkezi, Kırklareli Afet Müdahale Merkezi, Muş Afet Müdahale Merkezi ve Kızılay Şubelerinden uzman gruplar bölgeye intikal etmek üzere harekete geçti.

Kızılay Yöneticileri Sarsıntı Bölgelerine Gidiyor

Yaşanan büyük zelzelenin akabinde Gaziantep ve Kahramanmaraş’a hakikat yola çıkan Türk Kızılay Genel Lideri Dr. Kerem Kınık, vatandaşlara davette bulunarak hasarlı konutlara girilmemesi ikazında bulundu. Arama kurtarma ve sıhhat gruplarının ulaşımı için de organize olunması davetini yineledi. Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan da Kahramanmaraş’taki çalışmaları yerinde koordine etmek için bölgeye yanlışsız harekete geçti.

“Vatandaşlarımızı Kan Bağışına Davet Ediyoruz”

Yaralılar için hastanelere ek kan ve kan eserleri sevkiyatı yapıldığını belirten Kızılay Genel Lideri Kınık, “Bölge Kan Bankalarımızda birinci etap sevkiyat için Ulusal Kan Stoklarımız mevcuttur. Lakin ilerleyen saatlerde olabilecek ilave gereksinimler için vatandaşlarımızı gün içinde tüm Türkiye’de kan bağışına davet ediyoruz” dedi. Devletin tüm düzeneklerinin afet seferberliğine geçtiğini belirten Kınık, “AFAD S4 düzeyinde bir afet ilan etti. Biz de Kızılay’ın tüm barınma, besin, beslenme ve kan hizmetleri kapasitesini bölgeye seferber ediyoruz. Bütün lokal şubelerimi ve komşu şubelerimiz arama ve kurtarma çalışmalarına takviye olmak üzere sahadalar. Aşevlerimiz açık. Taşınabilir tırlarımız alana intikal ediyor. Çadırlarımız yükleniyor. 

240’tan Fazla İşçi ve Yüzlerce İstekli Sahada

Kızılay takımları birinci andan itibaren afet bölgesine hareket etti. Zelzelenin çabucak akabinde Kızılay takımları bölgeye intikal etti. Zelzeleden etkilenen ve geceyi dışarıda geçiren vatandaşlarımıza takviye olabilmek için Kızılay tüm imkanlarını seferber etti. 243’ten fazla profesyonel çalışan ve yüzlerce Kızılay gönüllüsü bölgede çalışmalara takviye veriyor.

Mobil Mutfak ve İkram Araçları Depremzedelerin Hizmetinde

Kızılay, 75 ikram aracı ve 5 taşınabilir mutfak TIR’ı ile zelzeleden etkilenen vilayetlerde beslenme hizmeti vermek için görevlendirildi. Ayrıyeten sıcak yemek, ikramlık gereç, çorba, sıcak/soğuk içecek ve su dağıtımına devam ediyor. Vatandaşların soğuktan etkilenmemeleri için de ağır efor sarf eden Kızılaycılar, battaniye, çadır ve yatak sevkini de sürdürüyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın