Kaspersky istihbaratına göre bir siber suç grubu, kötü amaçlı yazılımlarla hukuk, finans ve seyahat kurumlarını hedefliyor

Kaspersky uzmanları, kar gözeten bir APT kümesi olan DeathStalker tarafından, daldaki muhakkak kuruluşlara sızmak için kullanılan berbat gayeli Janicab yazılımında yeni fonksiyonlar belirledi. Buna nazaran yeni varyant, Avrupa ile Orta Doğu bölgelerinde tespit edildi ve enfeksiyon zincirinin bir kesimi olarak YouTube üzere yasal servislerden yararlanıyor.

Janicab enfeksiyonları, dijital şantaj yahut fidye yazılımı üzere siber hücumlardan kaynaklanan daha klâsik hasarın tersine lojistik ve yasal zahmetlere, rakiplere avantaj sağlamaya, ani ve peşin hükümlü süreç kontrollerine ve fikri mülkiyetin berbata kullanılmasına yol açabiliyor.

Janicab’ı modüler, derleyici tarafından yorumlanmış programlama lisanına sahip makûs emelli yazılım olarak kabul edilebiliriz; bu, saldırganın az bir gayretle Janicab’e işlevler yahut gömülü evraklar ekleyebileceği/kaldırabileceği manasına geliyor. Kaspersky telemetrisine dayalı olarak (hedefe teslim sistemi maksada yönelik kimlik avı olarak kalsa da) daha yeni Janicab varyantları, birkaç Python belgesi ve öteki kodlama yapaylıklarını içeren arşivlerin varlığıyla değerli ölçüde değişti. Buna nazaran bir kurban, makûs gayeli belgeyi açması için kandırıldığında, zincirleme olarak bir dizi makûs maksatlı evraka maruz kalıyor.

DeathStalker’ın saldırgan yazılımının ayırt edici özelliklerinden bir oburu, sonrasında berbat hedefli yazılım implantı tarafından deşifre edilen kodlanmış bir diziyi barındırmak için DDR ve web servislerini kullanıyor olması. En son raporlara nazaran Kaspersky, 2021 yılındaki ihlallerde de tespit edilmiş kimi eski YouTube irtibatlarının tekrar kullanıldığını duyurdu. Arama motorlarında listelenmemiş olan web irtibatlarının sezgisel olmaması ve saptanmasının daha sıkıntı olması nedeniyle, saldırgan tespit edilmeden çalışabiliyor ve C2 altyapısını tekrar kullanabiliyor.

DeathStalker’ın klasik tesir alanına giren etkilenen kuruluşlar öncelikli olarak yasal ve finansal yatırım idaresi (FSI) kurumları olarak biliniyor. Fakat Kaspersky, seyahat acentelerini de etkileyen kimi tehdit faaliyetlerini de kaydetti. Avrupa bölgesi, Orta Doğu ile birlikte, -ülkeler ortasında yoğunluk oranı değişmekle birlikte- DeathStalker için tipik bir çalışma alanı olarak gözüküyor.

Kaspersky’nin META Araştırma Merkezi Lideri Dr. Amin Hasbini “Yasal ve finansal kurumlar bu saldırgan için ortak bir gaye olduğundan, DeathStalker’ın ana amaçlarının VIP’ler, büyük finansal varlıklar ve rekabetçi iş zekası ile birleşme ve devralmalara ait saklı bilgilerin yağmalanmasına dayandığını inançla varsayabiliriz. Bu bölümlerde faaliyet gösteren kuruluşlar, dataların inançta kalmasını sağlamak için bu tıp müsaadesiz girişlere proaktif olarak hazırlanmalı ve / yahut tehdit modellerini güncellemelidir.” diyor 

Saldırgan, Python, VBE ve VBS üzere derleyici aracılığıyla kullanılan yazılım lisanı tabanlı makûs gayeli yazılımları hem geçmişteki hem de yakın vakitteki ihlallerde kullanmaya devam ettiğinden, etkilenen kurumların rastgele bir ihlal teşebbüsünü engelleyebilmek için beyaz listeye ekli olan uygulamalara ve işletim sistemini güçlendirmeye güvenmesi gerekiyor. Ayrıyeten Janicab, C2 altyapısıyla irtibat kurmak için Internet Explorer’ı saklı modda kullandığından, güvenlik programlarının GUI olmadan çalışan Internet Explorer süreçlerini de denetlemesi sağlanmalı diye düşünüyoruz.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın