Karşıyaka’da Yeşil Seferberlik Sürüyor ‘Hedef: 100 Bin Ağaç’

Kentleşmenin getirdiği aksilikleri gidererek, insanları tabiatla barışık olarak iç içe yaşayacağı, modülü olmaktan sevinç duyacağı, çağdaş ve toplumsal mahallî idare anlayışına uygun ömür şartları sunmak ismine çalışan Karşıyaka Belediyesi; tabiat ve etraf için hayata geçirdiği faaliyetleriyle fark yaratıyor.

Yeşili tabiatın eşsiz bir armağanı olarak görmekle birlikte akılla, şuurla, hassaslıkla korunması, geliştirilmesi ve kentle bütünleşmesi için efor gösterilen en değerli aksiyon alanlarından biri olarak kabul eden Karşıyaka Belediyesi, Lider Dr. Cemil Tugay’ın tabiata ve yeşile hürmet çerçevesinde oluşturduğu ‘5 yılda 100 bin ağaç’ amacı doğrultusunda yaklaşık 80 bin fidan ve bitki cinsini toprakla buluşturdu.

KENTİN İKLİMİNE UYGUN TÜRLER

Ağaçlandırma alanlarında kuraklığa daha güçlü, kentin iklimine en uygun yeni bitki tipleri kullanılıyor. Ağaçlandırma çalışmalarında su tüketiminde tasarruf ismine değerli adımlar atılarak akasya, keçiboynuzu, kızılçam, fıstık çamı, iğde ve çınar üzere cinsler seçiliyor. Otomatik ve damlama sulama sistemleri ile bir yandan sağlıklı bir sulama gerçekleştiriliyor, bir yandan da su harcamalarında iktisat gözetiliyor. Öte yandan ağaçlandırma alanlarında kara servi, mavi servi, zakkum, akasya, ahlat, kuşburnu üzere yangına da güçlü tipler seçilerek, yeni alanlarda “yangın dayanım hatları” oluşturuluyor.

MEYVE BAHÇELERİ FARK YARATIYOR

Ağaçlandırma seferberliği kapsamında kentsel tarımı yaygınlaştırmaya yönelik çalışmalar da gerçekleştiriliyor, bu doğrultuda ilçenin farklı noktalarında meyve bahçeleri oluşturuluyor. Ziraî Hizmetler Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamındaki birinci uygulama, Yalı Mahallesi 6518/9 Sokak üzerinde, gül bahçesinin devamındaki alanda gerçekleştirildi. Lider Tugay’ın da katıldığı çalışmada; mandalina, portakal, greyfurt, elma, armut, ayva, nar, ahududu, kuşburnu, aronya ve kara mürver cinslerinden oluşan toplam 80 adet fidan toprakla buluşturuldu.

İLÇE GENELİNE YAYILACAK

Bu uygulamayla birlikte, yaya yolları ile bölünmüş olan alanda doğal bir çit ve meyve koridoru oluşturulacak. Ayrıyeten proje alanında sentetik gübre, herbisit ve pestisit kullanılmadan, doğal formüllerle yetiştiricilik yapılacak. Bitki zararlılarına karşı doğal tahliller uygulanacak. Proje ilçe geneline de yayılacak.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın