Kadın futbolu, Para Ligi’nde

Deloitte’un en çok takip edilen araştırmalarından Futbol Para Ligi’nde artık bayan futbolu da var. 26’ncısı yayımlanan araştırma bu yıldan itibaren bayan futbol liglerini de kapsayacak. Para Ligi’nde bayan futbol gruplarının önderi 7,7 milyon euro gelirle FC Barcelona.

Dünya futbolunun en çok gelir getiren kulüplerinin yıllık profilini belirleyen Deloitte Futbol Para Ligi, birinci kere Para Ligi kulüplerine bağlı bayan ekiplerinin gelirini de tahlil ediyor. Para Ligi’nde listelenen en âlâ 20 kulübün bayan ekipleri da bulunuyor. Bu grupların 17’si ülkelerindeki en üst ligde top koşturuyor. Araştırmada, son periyotta elde edilen gelirler ve artan ilgiye dikkat çekiliyor. Bu eğilimin önümüzdeki yıllarda bayan futbolunun büyüme fırsatına işaret ettiği, 2023 FIFA Bayanlar Dünya Kupası’nın değerli bir dönemeç olduğu vurgulanıyor.

Araştırmaya nazaran Para Ligi kulüplerinin bayan grupları 2021/22 döneminde ortalama 2,4 milyon euro gelir elde etti. Art geriye dönemlerde UEFA Bayanlar Şampiyonlar Ligi’nde finale yükselen ve gelirinin kıymetli bir kısmını pazarlama ve reklamdan sağlayan FC Barcelona, 7,7 milyon euro gelirle listenin birinci sırasında yer aldı. FC Barcelona’yı Manchester United (6 milyon euro), Manchester City (5,1 milyon euro), Paris Saint-Germain (3,6 milyon euro) ve Kuzey Londra’daki rakipleri Arsenal ve Tottenham (sırasıyla 2,2 milyon euro ve 2,1 milyon euro) takip ediyor.

Bu yıl birincisi yayımlanan Bayan Futbol Para Ligi Araştırması’ndan dikkat çeken başlıklar şöyle;

– Bayan futbolunun popülaritesi ve buna bağlı olarak gelirleri süratli formda artıyor. 2019 FIFA Bayanlar Dünya Kupası ve 2022 UEFA Bayanlar Avrupa Şampiyonası’nın rekor izleyici kitlesine ulaşması, bu sporun sürdürülebilir büyümeye devam edeceğini gösteriyor. 

– Profesyonel bayan futbolunun yola devam etmesi için yatırımların sürdürülmesi gerekiyor. Büyümenin sağlanması için sağlam ticari stratejilere gereksinim var. 

– Para Ligi’ndeki birçok kulüp ticari hakların ayrıştırılmasını tartışıyor. Yedi kulüp bayan gruplarının forma sponsorluğunu, erkek ekipten bağımsız görüştüğünü bildiriyor. 

– Transfer fiyatlarından elde edilen gelirler bayan futbolu için ticari stratejilerin giderek daha değerli bir modülü olacak. FIFA’nın bilgilerine nazaran, bayan futbolunda milletlerarası transferler ve transfer bedelleri her yıl artıyor. 2018’de toplam 696 hudut ötesi transfer (toplam transfer fiyatı 0,6 milyon dolar), 2021’de 1.304 transfere (toplam transfer fiyatı 2,1 milyon dolar) ulaştı. 

Kulüp idaresinde bayan temsili

– Futbol sanayisinde kulüp idare şuralarında bayan temsili öteki kesimlerin değerli ölçüde gerisinde. Futbolun en yüksek gelir getiren kulüplerinde yaklaşık her 10 idare konseyi koltuğundan biri bayanlara ilişkin.

– Kulüp idare şuralarında bayan temsilinin artırılması yalnızca bayan futboluna değil dala de yarar sağlayacak. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın