İzmir’e bir baraj daha geliyor. Kapıyaka Bakırcay’ın gözbebeği olacak

Bakırçay havzasındaki projeleri alanda inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan Kınık’a müjde verdi. 32 bin 530 dekar yere can verecek Kapıkaya Barajı’na bahar aylarıyla birlikte birinci kazmanın vurulacağını açıklayan Ceylan ”Kapıkaya Barajı, kuzey İzmir’in gözbebeği olacak” dedi.

Türkiye’nin en verimli havzalarından Bakırçay havzasına bir baraj daha geliyor. “Bakırçay Mansap Ovaları Sulama Projesi” kapsamında Bergama’da son 20 yılda Kestel, Yortanlı, Çaltıkoru, Sevişler ve Musacalı Barajlarını inşa eden DSİ 2. Bölge Müdürlüğü, Kınık Kapıkaya Barajı’na da birinci kazmayı vuruyor.

Bakırçay Havzası’ndaki DSİ Projelerini denetleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan, teknik grubu ile birlikte Kapıkaya Barajı’nın şantiye alanına gitti. Sürecin ayrıntıları hakkında uzmanlardan ayrıntılı bilgi aldı. 

3 ay içinde kazma vurulacak

 

42.35 milyon m3 depolama hacmi ile Kapıkaya Barajı’nın kuzey İzmir’in göz bebeği olacağını belirten DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan, “ Müsaade basamakları beklediğimizden uzun sürse de süreç sonunda tamamlandı. Havalar ısınır ısınmaz şantiyemizi kurup, sıyırma kazılarına başlayacağız. Amacımız belirlenen mühlet içerisinde projeyi bitirerek, bölge üreticisinin yüzünü güldürmek.” dedi.

Bölge üreticisine yılda 130 milyon lira ek katkı sağlayacak

“Kapıkaya Barajı, Kuzey İzmir’in en büyük barajlarından biri olacak” diye konuşan DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan “ Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde projelendirilen barajın gövdesi temelden 84.5 metre yüksekliğinde olacak. Gövde için yaklaşık 2 milyon m3 dolgu yapacağız. Kapıkaya Barajı tamamlandığında 32 bin 530 dekar toprağa can suyu verecek ve bölge iktisadına 2023 yılı sayılarıyla, yılda yaklaşık 130 milyon lira ek sağlayacak” diye konuştu.

Hedef: Projeleri vaktinde bitirmek

Bakırçay Havzası’ndaki inceleme gezisi kapsamında Bergama Seklik Barajı, Musacalı Barajı, Kestel Barajı ve Bakırçay Irmağı Islah Projesi ile Selinos Antik Kanal Proje alanlarını yerinde gören DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan; Kestel Sulama Birliği’ni de ziyaret etti. Birlik yöneticilerinden 2023 yaz sulama dönemi hakkında ön bilgi alan Ceylan, şantiyedeki çalışanlarından ise projelerin belirlenen takvim doğrultusunda, vaktinde bitirilmesini istedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın