İzmir geleceğin Türkiye’sinin inşa edildiği yer olacak

Başkan Soyer Tarihe Hürmet Lokal Muhafaza Mükafatları merasiminde konuştu:
 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 18’incisini düzenlediği “Tarihe Hürmet Mahallî Muhafaza Ödülleri” merasimle sahiplerini buldu. 31 müracaatın mükafata paha bulunduğu merasimde konuşan Lider Tunç Soyer, “Bu ülkenin yarınlarına, insanlarının hayallerine daima birlikte sahip çıkacağız. Ve göreceksiniz, İzmir, geleceğin Türkiye’sinin inşa edildiği yer olacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, kent tarihine hassaslığın simgesi haline gelen Tarihe Hürmet Mahallî Muhafaza Mükafatları 18’inci defa merasimle sahiplerini buldu. 31 müracaat mükafata paha görüldü. İzmir Devlet Opera ve Balesi Elhamra Sahnesi’nde düzenlenen merasimde, 2018 yılında Seçici Şura Başkanlığı yapan ve 2020 yılında vefat eden mimar, şair Cengiz Bektaş anıldı.
Ödül merasiminde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Hatırlatmak isterim ki bu projemiz bir müsabaka değil. Tarihe Hürmet Mahallî Muhafaza Mükafatları ile İzmir’in geçmişini geleceğe taşıyan bir ölümsüzlük köprüsü inşa ediyoruz. Bu ödül sadece tarihe değil, birebir vakitte geleceğe olan saygımızın bir tabiri. Zira geçmişini anlamayan bir toplumun geleceği de olmaz. Bizim için geçmiş, yad edilmesi gereken bir anı değil. Geleceğimizin inşasına rehberlik eden bir ışıktır. İşte bu yüzden bugün ödül alan her bedelimiz, bizim geleceğimizin teminatıdır” dedi.

Hayallerimizi kaybedersek, her şeyimizi kaybederiz
İzmir’in 8 bin 500 yıllık kültüründen aldıkları ilhamla geleceği inşa etmek için yorulmadan çalışmaya devam edeceklerini söz eden Lider Tunç Soyer, “Yaşamı dönüştürmemizin yegane yolu, her ne değerine olursa olsun hayallerimize sahip çıkmaktan geçiyor. Bugün burada ödül alsın almasın, İzmir’in bütün bedelleri bu kent için, memleket için, gezegenimiz için hayal kurmaktan vazgeçmeyen insanların yapıtıdır. Kendisine bir alırken, yaşama iki veren gerçek kahramanların. Tire’deki terzi Erdoğan Akıner, körüklü çizme ustası Hasan Hüseyin Öter, Kemeraltı’ndaki Kadriye Yağcı ve daha kaçları. Bu yüzden hayal kurmaktan ve büyük bir kararlılıkla geleceği inşa etmekten asla vazgeçmedik. Vazgeçmeyeceğiz. Çocuklarımıza sırf geçmişi değil, geleceği de miras bırakabil menin parolası budur. Zira biliyoruz ki hayallerimiz, hiçbir hududu olmayan ortak memleketimizdir. Ve hayallerimizi kaybedersek, her şeyimizi kaybederiz. Bu ülkenin yarınlarına, insanlarının hayallerine daima birlikte sahip çıkacağız. Ve göreceksiniz ki İzmir, geleceğin Türkiye’sinin inşa edildiği yer olacak” halinde konuştu.

Bu ödül merasimi büyük bir adanmışlığın eseri
Uluslararası Anıtlar ve Sitler Kurulu (ICOMOS) Türkiye Ulusal Komitesi Lideri, Yüksek Mimar ve Muhafaza Uzmanı Burçin Altınsay Özgüner ise “Seçici heyette vazife yapmaya davet edilmek ve başkanlık misyonunu yürütmek benim için büyük bir onur. 2023 yılı itibariyle bu hoş mükafatın yirminci yılı da olacak.  Yarışın niteliklerini geliştirmek, kapsamını genişletmek hiç de kolay bir şey değil. Bizim üzere ülkelerde bu çok sıkıntı bir iş. Büyük bir adanmışlık gerek. Kültür varlıklarının fark edilmesinin ve kaydedilmesinin sağlanması, bu türlü bir ödül programı pek de gibisi olmayan bir şey. Bu yüzen Lider Tunç Soyer ve evvelki periyot liderlerine bu hoş müsabakayı korudukları için teşekkür ediyorum” formunda konuştu.

Ödüllerini Lider Soyer’den aldılar
Başkan Soyer, Tarihi Yapıda Hayat Kategorisi Heyet Özel Ödülü’nü, Yavuz Kitabevi sahipleri Birgül ve Rakıp Kitapçı’ya, Tarihi Yapıda Ömür Ödülü’nü Sacide ve Rüştü Sevgel Evi’ni (Birgi) temsilen Ruhşen Cingöz’e, Tarihi Etraf ve Kültür Varlıklarını Müdafaa Kısmında Katkı Ödülü’nü İzmir Körfezi Batıkları kitabı müellifi Uluç Hanhan ve ailesine takdim etti.

Ödül alan eserler
Tarihi Yapıda Ömür Kategorisi Heyet Özel Ödülü
Yavuz Kitabevi (Kemeraltı)

Tarihi Yapıda Ömür Ödülü
Meydan Kahvesi (Birgi)
Macide ve İsmail Çakar Meskeni (Birgi)
Sacide ve Rüştü Sevgel Meskeni (Birgi)
Palombo Ticaret (Kemeraltı)
Kadriye Yağcı (Kemeraltı)

Tarihi Yerde Klasik Zanaatların Yaşatılması Kategorisinde Heyet Özel Ödülü
Hasan Hüseyin Öter – Körüklü Çizmeci (Tire)

Tarihi Yerde Klâsik Zanaatların Yaşatılması Ödülü
Bayram Senver – Dokumacı (Birgi)
Hasan Ergenay – Bıçakçı (Kemeraltı)
Erdoğan Akıner – Terzi (Tire)

Özgün Fonksiyonun Korunduğu Temelli Tamir Ödülü
Ets Hayim Sinagogu (Kemeraltı)
Elif Kocabıyık ve Daniele Savasta Meskeni (Kemeraltı)

Tarihi Etraf ve Kültür Varlıklarını Müdafaa Kolunda Katkı Ödülü
Uluç Hanhan – İzmir Körfezi Batıkları Kitabı
Selim Bonfil – “Foto Gagin Gözüyle İzmirli Museviler ve Karataş” Fotoğraf Projesi
Yaşar Ürük – Bilimsel Tarih Araştırmalarından 16 Modüllük Seçki
Siren Bora – Yahudi Kültürüne Yönelik Tüm Yayınları
Yılmaz Göçmen – Yüz Yıllık Notalar Kitabı
Nesim Bencoya – Sefarad Kültür Festivali
Saadet Erciyas – İzmir Ah! Tarık Dursun K’nın Semtleri (Kabartma harflerle -Braille Alfabesi- basılmış kitap)
Doç. Dr. Yurdagül Bezirgan Arar – “Kent ve Bellek: Semt Semt İzmir” TV Programı

Tarihi ve Kültürel Miras Bahisli Okul Projeleri Teşvik Ödülü
Anafartalar İlkokulu-“İzmirim, Tarihim, Maketim” İzmir Tarihi Yer Maket Yarışması
Övgü Terzibaşıoğlu Anadolu Lisesi – Gölgede Kalmış İzmirli Bir Yurtsever Rahmetullah
Efendi (Çelebioğlu)
SÜGEP Akademi “Modern İzmir’den Bir Hafıza Yer Örneği”
İTÜ Geliştirme Vakfı “Manilerle El Dokumalarımız”
İzmir Özel Çakabey Ortaokulu “Kültürel Mirasımızı Müdafaaya Katkımız: Karabel Kaya
Kabartması İncelemesi”
UKEB Okulları “Geçmişin Modülleri Günümüzde Birleşirse”
Buca Bilsev Koleji “Buca’nın Kültürel Mirası”
Uğur Okulları “Nazar Boncuğunun Gizemli Yolculuğu”
İzmir Özel Türk Koleji Anadolu Lisesi “İzmirli Örnek Cumhuriyet Bayanı Ayşe Mayda”
İzmir TED Koleji “Saklı Kalmış Bir Kıymet İzmir Klazomen Karantina Adası”
Özel İzmir Amerikan Koleji “Kemerlatı’nı Gezi-yorum”

Kimler katıldı?
Torbalı Belediye Lideri Mithat Tekin, Memleketler arası Anıtlar ve Sitler Kurulu (ICOMOS) Türkiye Ulusal Komitesi Lideri, Yüksek Mimar ve Müdafaa Uzmanı Burçin Altınsay Özgüner, İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü Aydın Uştuk, İzmir Ulusal Kütüphane Vakfı Lideri Ulvi Puğ, Kemeraltı Esnaf Derneği Lideri Semih Girgin, eski Birgi Belediye Lideri Cumhur Şener, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Ozan Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, muhtarlar, heyet üyeleri, ödül kazananlar ve sanatseverler katıldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın