İstanbul’da Korkutan Deprem: 6 Şiddetinde Sarsıntı Yaşandı

Depremde Can Kaybı Olmadı

İstanbul’da yaşanan 6 şiddetindeki depremde maalesef birçok ev ve iş yeri hasar gördü. Ancak, şu ana kadar can kaybı bildirilmedi. Depremde yaralananlar ise hemen hastanelere kaldırıldı.

Deprem Sonrası İlk Yardım

Deprem Eşyaları Nelerdir?

Deprem sonrası ilk yapılması gereken şeylerden biri, deprem eşyalarını hazırlamaktır. Bu eşyalar arasında; su, yiyecek, battaniye, çadır, el feneri, radyo ve ilk yardım çantası gibi malzemeler bulunmalıdır.

Tedbir Almak İçin Neler Yapılabilir?

Deprem öncesinde alınması gereken tedbirler vardır. Evde bulunan eşyaların sabitlenmesi, yangın tüplerinin kontrol edilmesi ve acil durum çıkışlarının belirlenmesi gibi önlemler alınmalıdır. Ayrıca, deprem anında kendimizi korumak için sağlam bir masanın altına veya bir köşeye sığınmak gerekmektedir.

Deprem Riski Nasıl Azaltılır?

Binaların Güvenliği

Binaların güvenliği, deprem riskinin azaltılmasında büyük bir rol oynar. Yapıların depreme dayanıklı olması için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu önlemler arasında; yapıların mukavemetinin artırılması, kolonların çapının artırılması, zemin etüdü yapılması ve yapıların doğru bir şekilde izlenmesi gibi çalışmalar yer almaktadır.

Deprem Sigortası

Deprem sigortası, deprem riskine karşı alınabilecek en önemli önlemlerden biridir. Bu sigorta, deprem sonrası meydana gelen hasarların karşılanmasını sağlar. Deprem sigortası yaptırmak, olası bir deprem sonrasında finansal olarak zarar görmeyi önleyecektir.

Yorum yapın