İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. İngilizce Öğretmenliği Bölümünü Seçecek Öğrencilere Tavsiyeler

İngilizce Öğretmenliği Bölümünü Seçecek Öğrencilere Tavsiyeler

İngilizce Öğretmenliği Bölümünü Seçecek Öğrencilere Tavsiyeler
3

İngilizce öğretmenliğini seçmeyi düşünüyorsunuz lakin hangi özelliklere sahip olmanız gerektiği hakkında bir fikriniz yok mu? O halde ingilizce öğretmenliği bölümünü okuyan ve mezun olan kişilerin genel düşünceleri ile soyut ve somut birkaç düşünceye ulaşmak kolay olacaktır.

Öncelikle ilkokul öğretmenliği branşına atanırsanız sahip olmanız gereken temel özellik oyunlar eşliğinde çocuklara ingilizce öğretme yeteneğiniz bulunmalıdır. Çünkü günümüzde çocuklar ingilizce eğitimi almasına rağmen ingilizce konuşamamakta ve konuşulanı da anlamakta zorluk çekmektedir.

Bir çocuğun ingilizceyi iyi bir şekilde anlayabilmesi ve konuşabilmesi için dersi sevmesi gerekir. İlkokul çocuklarına dersi sevdirmek için ingilizceyi oyunlar ile öğretme tekniği bu bölümden mezun olan öğretmenler tarafından kullanılmaktadır. Böylelikle her bir çocuk öğretmenini sevmekte ve her gün ingilizce dersine çalışmakta, okumakta ve konuşmakta sıkıntı çekmemektedir.

Ortaöğretim ingilizce öğretmenliği için sahip olunması gereken temel özellikler sabırlı olmak ve çocuklara aynı konuyu 10 kez anlatmak gerekse de bıkıp usanmadan anlatmaktır. Bu yaş grubu biraz daha hareketli olmakta ve her şeyi oyuna dökebilmektedir. Yine oyun ile ingilizce öğretebilirsiniz lakin işlediğiniz konu oyun ile öğretime müsait değilse başka yöntemleri tercih etmelisiniz. Oldukça sabırlı olmalısınız ki çocuklar bir konuyu anlamadığı zaman güzel ve daha anlatıcı bir dil ile açıklama yapmalısınız.

İngilizce Öğretmenliği İş İmkanları

İngilizce öğretmenliği için iş imkanı hem özel okullarda hem de devlette oldukça ihtiyaç vardır. Öğretmenlik mesleğinde atanmak zor, yanılgısı ingilizce ve din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği için yanlış bir söyleyiştir. Çünkü devlete atanan öğretmenler 2020 KPSS taban puanı 82-83 arasındadır. O halde devlete atanmak kolaydır ve özelde çalışılmak istenilirse de başvuru yapmak yeterlidir. İyi ve doldurulmuş bir CV özel okula alım sürecinizi hızlandırır.

İngilizce Öğretmenliğini Okumak Zor Mu?

İngilizce öğretmenliğini okumak her bir bölümün kendi zorluğu seviyesindedir. Yani iyi bir temel ile bu gayet mümkündür ve her zaman gelişime açıktır. Okuyan öğrenciler bu zorluğu gerekli olan bir zorluk olarak gördüklerini ve bu alanı sevdiklerinde bu zorluğu görmediklerini ifade etmektedir. Yani her zaman işin başlangıcını ve sonucunu sevgi oluşturmaktadır.Ve tabii ki çaba!

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Maaşları

İngilizce öğretmenliği bölümü devlette maaşı ortalama 5 bin liradır. Bu rakam kaç saatlik dersiniz olduğuna bağlı olarak değişir. 30-35 ders saatiniz varsa 5500 lira 20-25 ders saatiniz varsa 4500-5000 lira alırsınız. Özel okullarda ingilizce öğretmenliği maaşı kurumdan kuruma göre değişiklik göstermekte ve ortalama 4-5 bin lira civarında seyretmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yazılım Mühendisliği Bölümünü Seçecek Öğrencilere Tavsiyeler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. admin_avatar

    Tercihimi yaptım tüm bilgiler için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir