İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlıkları “Sanat Ekonomisi Forumu” ile sürüyor

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi kapsamında düzenlenecek “Sanat İktisadı Forumu”, 6 Şubat’ta Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) gerçekleştirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Daire Başkanlığı ile İzmir Akdeniz Akademisi’nin işbirliğiyle düzenlenen “Sanat İktisadı Forumu”, sanat piyasasının farklı alanlardaki aktörlerini bir ortaya getirecek. Forumun, 15-21 Şubat tarihleri ortasında düzenlenecek ana kongreye sunulacak siyaset tekliflerinin oluşturulmasında da rol oynaması planlanıyor.

Sanat Dünyası İzmir’de buluşacak
“Sanat İktisadı Forumu”, kültür mirası alanında çalışan akademisyenler, direktör ve üretimciler, arkeologlar, müzecilik uzmanları, küratörler ve sanatkarları İzmir’de buluşturacak. İştirakçiler, bugünün toplumsal ve kültürel ikliminin yarattığı aksilikleri ve bu problemlerin nasıl çözülebileceğiyle ilgili de siyasetler üretme vazifesini üstlenecek.

“Sanat İktisadı Forumu”na İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Anadolu Sinema ve Televizyoncular Meslek Birliği (ASİTEM),  İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), Darağaç Kolektifi, Sokak Sanatkarları Derneği, İzmir Sinema Ofisi, Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı, Balconnection, VHS Sinema üzere onlarca farklı kuruluşun katılması bekleniyor.
Foruma direktör ve oyuncu Ezel Akay, küratör ve muharrir Beral Madra, küratör ve muharrir Vasıf Kortun, kültür yöneticisi Sarp Keskiner üzere sanatın farklı kısımlarında uzman birçok isim de katılacak.

Yedi farklı alanda forum düzenleniyor
İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi kapsamında Sanat İktisadı, Sokak İktisadı, İstihdamın Sıkıntıları, Memleketler arası Yatırımlar, Gençlik, Çocuk ve Eğitim başlıklı yedi farklı forum düzenleniyor. Forumlara Türkiye’nin dört bir yanından birçok farklı bahis üzerine çalışan onlarca kurum, kuruluş, dernek, örgüt ve vakıf temsilcisi katılacak.

İlgilenen herkese açık ve fiyatsız olan forumlara “İktisat Kongresi” taşınabilir uygulamasından belirlenen kontenjan dahilinde kayıt olunabiliyor. Kayıt oluşturduktan sonra şahsa özel tanımlanan karekod ile aktiflik alanına giriş sağlanabiliyor.  “İktisat Kongresi” uygulaması, App Store ve Google Play’den telefon ve tabletlere indirilebiliyor.

Sonuç bildirgesi şekilleniyor
İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlık toplantıları kapsamında çiftçi, emekçi ve endüstrici, tüccar, esnaf buluşmaları gerçekleştirilmişti. Bu üç kümenin hazırladığı taslak bildirgeler Birbirimizden Razıyız, Tabiatımıza Dönüyoruz, Geçmişimizi Anlıyoruz ve Geleceği Görüyoruz başlıklı dört farklı uzman toplantısında değerlendirilmişti.
Düzenlenecek yedi forumun sonucunda ortaya çıkan görüş ve teklifler de bildirgelerin geliştirilmesinde rol oynayacak. Süreç boyunca birçok farklı masa tarafından ortak akılla şekillendirilen bildirgenin son hâli ise 21 Şubat’ta tüm Türkiye ile paylaşılacak.

Sanat İktisadı Forumu’nun programı ise şöyle oluşturuldu:
Açılış Konuşmaları
10.00- 10.15 İnanç Eken – İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Danışmanı
10.15 – 10.45 “Yeni Kültür Siyasetlerinin Eşiğinde” – Doç. Dr. Serhan Ada, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Kültür Siyaseti ve Kültürel Diplomasi UNESCO Kürsüsü Başkanı
10.45 – 12.15 Miras ve Topluluklar
Dr. Gökçe Sanul Diner (Moderatör) İzmir İktisat Üniversitesi, İrtibat Fakültesi
Mahir Polat İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı
Prof. Dr. Metin Ekici UNESCO Türkiye Ulusal Kurulu (UTMK) – Somut Olmayan Kültürel Miras Komitesi
12.15 – 13.00 Yemek Arası
13.00 – 14.30 Endüstriler
Dr. Funda Lena (Moderatör) Araştırmacı / Akademisyen
Bülent Forta Mü-Yap İdare Heyeti Üyesi / Genel Koordinatör
Kenan Kocatürk Türkiye Yayıncılar Birliği İdare Şurası Başkanı
Ezel Akay Direktör, üretimci, oyuncu
Deniz Ova Salt Genel Müdürü
14.40 – 16.10 Bağımsızlar ve Sanatçılar
Hale Eryılmaz (Moderatör) Editör / Kültür Yöneticisi                 
Sarp Keskiner Kültür Yöneticisi
Azize Tan  Ayvalık Sinema Şenliği Direktörü
Cenkhan Aksoy Darağaç Kolektifi
Ali Cem Doğan Darağaç Kolektifi
16.10 – 16.20 Ara
16.20 – 17.50 Kurumlar ve Piyasa
Doç. Dr. Ebru Nalan Sülün (Moderatör) Sanat Tarihçi- Sanat Eleştirmeni Milletlerarası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA-TR)
Beral Madra (Çevrimiçi) Küratör, yazar
Müjde Unustası Arkas Sanat Merkezi Direktörü
Bahar Soyoğuz Be Contemporary
Vasıf Kortun Küratör-Yazar

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın