Gelecek Partisi Kriz Masası Kurdu

Gelecek Partisi İzmir Vilayet Lideri Onur Sivaslı, Kahramanmaraş merkezli 10 kenti de etkileyen yıkıcı ve can kaybının olduğu iki büyük sarsıntı sonrasında bir açıklama yaptı.

6 Şubat sabahının birinci saatlerinden itibaren bölgede yaşananları yakinen takip ettiklerini belirten lider Sivaslı, “Ülkemiz, 17 Ağustos 1999 yılında Gölcük’de 7,4’lük sarsıntıyla sarsılmıştı. 24 yıl sonra tıpkı büyüklükte bir sarsıntısı Kahramanmaraş Pazarcık merkezli yaşadık. Bizler İzmir’de 30 Ekim 2020’de yaşadığımız 6.9 büyüklüğündeki afette, sarsıntının acı yüzünü deneyim etmiş, yaralarımızı sarmak için seferber olmuştuk. Artık birebir duyguyu 10 vilayetimizde göçük altında kurtarılmayı bekleyen vatandaşlarımız için hissediyoruz. İzmir Zelzelesi sonrasında kent halkı olarak nasıl bir ortaya geldiysek, tek yürek olduysak artık birebirini acının merkezi Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Kilis vilayetlerimiz için de yapacağız. Sarsıntının akabinde bağlantı kanallarımızı devreye sokarak tüm üyelerimize acil kan bağışı davetinde bulunduk. Ağır kış şartlarında ömürlerini sürdürmek zorunda kalan vatandaşlara ulaştırılmak üzere yardımlarımızı hazırlıyoruz.

10 vilayetimizde büyük yıkıma yol açan, 81 vilayette 85 milyon vatandaşımızın kalplerinde tanımı imkânsız büyük kedere yol açan sarsıntı sonrasında tek gündemimiz zelzelenin yaralarını sarmaktır. Gün birlik ve beraberlik günüdür. Böylesi bir şuur ile bir tek canı kurtarabilmek için kendini tehlikeye atan bütün arama kurtarma takımlarımıza, AFAD ünitelerini, askerimize, sıhhat çalışanımıza, mahallî idare çalışanlarımıza, özetle bu güç süreçte yalnızca vücudunu değil yüreğini ortaya koyan herkese şükranlarımızı söz ediyoruz. Zelzelede vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, enkaz altında kalan vatandaşlarımızın sağ salim kurtarılmalarını diliyoruz” dedi.

GELECEK PARTİSİ KRİZ MASASI KURDU

Gelecek Partisi Genel Merkezi’nin bir kriz masası kurduğunu ve 13 unsurluk bir önlem paketi de açıkladığını kelamlarına ekleyen lider Sivaslı, “Deprem felaketinin birinci anlarından itibaren Genel Merkezimiz bölgedeki vilayet ve ilçe liderlerimizle birlikte gelişmeleri yakından takip ederek sabahın erken saatlerinde genel merkezimizde Marmara ve Van sarsıntılarında çalışmış deneyimli kamu bürokratlarımızdan, milletvekillerimizden ve Afet idaresinde ihtisas sahibi olan akademisyenlerimizden oluşan bir kriz masası kurdu .Bu kriz masasında yaptığımız kıymetlendirme sonrasında kriz idaresi bağlamında yaptığımız tespitleri ve alınması gerektiğini düşündüğümüz önlemleri kamuoyumuz ile paylaşmayı görev telakki ediyoruz” dedi.

Gelecek Partisi’nin 13 unsurluk önerisi şu unsurlardan oluştu;

 1. Acil müdahale uyumu: Kriz idarelerinde en öncelikli koşul aktif uyum ve işbirliğidir. Her şeyden evvel merkezi idare, mahallî idareler, özel dal, sivil toplum kuruluşları ve bütün gönüllüleri uyum ve işbirliği içinde olmaya davet ediyorum. Böylesi felaket günlerinde kim yaparsa yapsın yapılacak en küçük bir ayrımcılık, dışlama ve yok sayma gönül birlikteliğimizi yıkar. Sarsıntı binalarımızı yıkarken biz gönüllerimizi ve vicdanlarımızı ayağa kaldırmak zorundayız.
 2. Önceliklendirme: Bu tıp afet idarelerinde birinci 72 saat hayati değer taşımaktadır. Vakte karşı büyük bir yarış içindeyiz. Enkaz altından en fazla sayıda vatandaşımızı sağ çıkarmamız için çalışan takımlara takviye olmalıyız. Bu gayeyle tüm mevcut ekipman kapasitesi ve akredite edilmiş arama-kurtarma takımlarımızın bölgeye hemen sevki değer taşımaktadır. Alandan gelen bilgilerden iş makinesi gereksiniminin had safhada olduğu anlaşılmaktadır. Özel kesim ve mahallî idareler ile işbirliği içinde bu gereksinim ivedilikle giderilmelidir.
 3. Erişim: Bu gereksinimlerin bölgeye intikali için acil bir ulaşım ve lojistik planlaması yapılmalıdır. Bölgedeki yollarda ve viyadüklerde yaşanan tahribat gözönüne alınarak tesbit edilen hasar görmemiş havalimanlarına hava koridoru oluşturulmalı; hasar görmüş olan havalimanları derhal ulaşıma hazır hale getirilmelidir. Bu bağlamda lojistik imkanları güçlü yakın bir ilimiz lojistik merkezi ilan edilmelidir. Şu anki tabloda en uygun vilayet olarak bölgeye uzaklık ve kapasite açısından Kayseri öne çıkmaktadır. Biz de parti olarak yapacağımız yardımlarda İstanbul ve Ankara yanında Kayseri’yi bir lojistik merkez olarak kıymetlendirme kararı aldık.
 4. Acil Sıhhat Hizmeti: Vatandaşlarımızı enkazdan çıkarmak yetmez; en kısa müddette sıhhat hizmetlerine erişimini sağlamak gerekmektedir. Sarsıntının bölgesel nitelikte olması ve yüksek tahribat gücü hastane ve sıhhat tesislerini devre dışı bırakmış görünmektedir. Örnek vermek gerkirse, zelzelede yaralanan Hatay vilayet liderimizi, ağır yaralanan eşini ve ailesini mahallî sıhhat hizmetlerinin aksaması hasebiyle Mersin’e nakletmek zorunda kaldık. Bölgenin etrafında Erzurum’dan Antalya’ya inen ikinci bir jenerasyon içinde sıhhat tesisleri tümüyle zelzeleye odaklı bir çalışma sistemi içine girmelidir. Ülke genelindeki bütün sıhhat işçisi her an sevke hazır halde tutulmalıdır. Alanda çalışan personellerimize ileriki etapta kesinlikle rotasyon sağlanmalıdır. Ayrıyeten tam donanımlı sahra hastaneleri kurulmalıdır. Kara ulaşımındaki mahzurlar de gözönünde bulundurularak İskenderun açıklarına ve alternatif olarak da Mersin limanına hastane teçhizatı ile donanmış gemiler sevk edilmelidir.
 5. Acil Süreksiz Barınma Takviyesi: Bölgeden vatandaşlarımızın soğukta ve ağır yağış altında kalmaları münasebetiyle riskli meskenlerine geri dönmek zorunda kaldıkları istikametinde bilgiler gelmektedir. Bölgeye kış koşullarına uygun acil çadır sevkiyatı yapılmalıdır. Bu bağlamda yurtdışından gelen yardımlarda önceliklendirmeye gidilmeli ve öbür ülkelerden gelen yardımlar o ülkelerin tercihlerine nazaran değil mahallî gereksinimlere nazaran planlanmalıdır.  Mesela Norveç başta olmak üzere İskandinavya ülkeleri, Rusya ve Kanada üzere ülkelerle ikili temaslar ağırlaştırılmalıdır. Ayrıyeten zelzele koşulları uygun olduğu tesbit edilen spor salonları, mescitler üzere inançlı alanlar süreksiz barınma için ivedilikle hizmete açılmalıdır. Öte yandan ikiyüz bin civarında kayıtlı karavan sahiplerinden de karavanlarını depremzedelerin hizmetine sunma davetinde bulunuyorum.
 6. Tahliye operasyonu: Artçı şoklar yanında 7.6 ölçeğine varan yeni sarsıntılar de yaşanması münasebetiyle bölgeden kapsamlı bir tahliye operasyonu başlatılmalıdır. Bu çerçevede tekrar İskenderun limanından Akdeniz ve Ege kıyılarındaki lojman, dinlenme tesisleri ve turistik yerlerin bütün kapasitesi bu tahliyelerden gelen halkımız için kullanılmalıdır. Böylelikle hem bölgedeki mümkün yeni zelzelelerin can kaybına yol açması engellenecek, hem arama ve kurtarma gruplarının çalışması kolaylaşacak hem de afetzedelerin ruhsal travmaları denetim altına alınacaktır.
 7. Haberleşme ve İrtibat: Her türlü kriz idaresinin minimum kuralı kesintisiz haberleşme ve irtibat kapasitesidir. İrtibat operatörlerinin daima kesintisiz çalışması sağlanmalıdır.
 8. Kırsal Alana Erişim: Şu ana kadar gelen bilgilerin büyük çoğunluğu kent merkezlerindendir. Köylere ve kırsaldaki vatandaşlarımıza da en süratli biçimde ulaşabilmek için özel timler oluşturulmalıdır. Öncelikle ülkenin bütün helikopter ve drone kapasitesi bölgeye sevk edilmelidir. Kırsal alanda süratli bir tesbit ve envanter çalışması yapılmalı ve ulaşım meşakkati çekilen bölgelere özel timlerle müdahil olunmalıdır.
 9. Güvenlik tedbirleri: Afet bölgesinde kaos ve talana yol açabilcek kabahatleri önlemek üzere can ve mal emniyeti için kapsamlı güvenlik önlemleri alınmalıdır. Bölgeye asker sevki son derece hakikat bir adım olmuştur.
 10. Bilgi Akışı ve Kamuoyu Bilgilendirmesi: Kriz idaresinin sağlıklı işlemesinin öncelikli koşullarından birisi de pak ve yanlışsız bilgi akışı sağlanması, halkı paniğe sevkedecek gerçek dışı bilgilerin denetim altına alınmasıdır. Dezenformasyonun en tesirli panzehiri gerçek bilgi akışıdır. Bu bağlamda ülke geneli için Ankara’da, bölge için merkez üssü olan Kahramanmaraş’ta, her bir vilayet için merkezlerde bir irtibat merkezi ve sistemi kurulmalıdır. Kademeli bilgilendirme ile halk aydınlatılmalıdır. Ayrıyeten, önümüzdeki süreçte kayıplar ve yaralılarla ilgili sağlıklı bir bilgi envanteri oluşturulmalıdır. Bu bağlamda hangi binada, hangi mahallede kim ikamet ediyor bilgisine en süratli biçimde sağlayabilecek muhtarlardan istifade edilmelidir.
 11.  İkincil tehditlere karşı önlemler: Yangın ve salgın hastalık üzere ikincil tehlikelere karşı önlem alınmalı; pandemi deneyimine sahip takımlar bölgeye sevk edilmelidir.
 12. Psikososyal Takviye: Büyük bir travma yaşayan depremzede vatandaşlarımıza acil psikososyal takviye sağlanması gayesiyle bu konuda  psikologlardan oluşan  takımlar de bölgeye sevk edilmelidir.
 13. Yeniden Yapılandırma Çalışmaları: Bir taraftan krize acil  müdahale sürdürülürken başka taraftan da yine yapılandırma çalışmalarının planlaması başlatılmalıdır. Bu planlar enkaz kaldırma çalışmalarının akabinde süratlice uygulamaya konulmalı ve mümkün bir sonraki afete karşı hazırlık olacaktır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın