İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Seyahat & Keşif
  3. Fransa Gezi Rehberi

Fransa Gezi Rehberi

Fransa Gezi Rehberi
6

Fransa Gezi Rehberi


Aşıklar şehri olarak bilinen Paris’iyle, lezzetli mutfağıyla ve daha fazlasıyla güzel ülke Fransa! Fransa gezi rehberi içerisinde birçok kusursuz nokta yer alıyor. Burada para birimi olarak CFP Frangı ve Euro kullanılıyor. Fransa nüfusu 66.99 milyon’dur.
Dini inanç olarak Katolik inancı daha ağırlıklı olmaktadır. Dil olarak ise Fransızca konuşulmaktadır. Fransa’da kültürel açıdan olsun sanatsal açıdan olsun gezip görmeniz gereken birçok yer bulunuyor. Bunların hepsini sizler için listeledik. İşte o yerler ve detayları…


Fransa Gezi Rehberi İlk Durak: Aşıkların Buluşma Noktası Paris Oluyor!
Paris, Fransa’nın başkenti olması dışında birçok önemli özelliğe sahip muazzam bir şehir oluyor. Romantik sokakları ve lezzetli yemekleri ile dikkat çekiyor. Lüks hayatın en üst seviyesini yaşayabileceğiniz Paris’in güzellikleri ne saymakla ne de yazmakla bitecek cinsten.
Paris, asıl olarak Sen Nehri çevresinde şekillenen bir şehir olmaktadır. Yolunuz Fransa’ya düşerse Paris’i görmeden dönmek emin olun fazlası ile büyük bir ayıp olacaktır. Roma ve Orta Çağ dönemlerine ait birçok sanatsal eseri burada görüp inceleyebilirsiniz.
Neoklasik mimari tarzına ilgi duyan biriyseniz Paris sizin için doğru bir adrestir. Paris’e uluslararası manada şöhret veren asıl şeyler de zaten sanatsal aktiviteler ve mekanlar oluyor diyebiliriz. Eyfel Kulesi de burada yer almaktadır. Bu kule, 324 metredir.
Notre Dame Katedrali, Pompidou Merkezi, Louvre Müzesi, Sacre Coeur Bazilikası gibi birçok yeri Paris’e geldiğiniz zaman kesinlikle ziyaret etmeniz gerekiyor. Bu ihtişamlı şehre bayılacaksınız, tekrar tekrar ziyaret etmek isteyeceksiniz.


Bordeaux
Fransa gezi rehberi ikinci durak Bordeaux oluyor. Bordeaux şarap merkezi olarak bilinir. Aynı zamanda da bir liman kentidir. Bu kent, milattan önce 300’lü senelerde Kelt adlı bazı kabileler tarafından yerleşim yeri yapılmıştır. O günden sonra da Burdigala adı ile anılmıştır.
Şehrin ismi ise bunun doğal bir sonucu olarak Keltlerin Şehri anlamına gelen Burdigala ile pekiştirilerek ortaya çıkarılmıştır diyebiliriz. Burası Kraliyet Meydanı olarak da biliniyor. Miroir d’eau adlı mimari yapıtı da burada görebilirsiniz. Pont de Pierre Köprüsü, Grosse Cloche de Bordeaux, Pey Berland Kulesi ve Bordeaux Katedrali’ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

Marsilya
Marsilya ise 2600’lü seneler içerisinde Foçalı Grekçeler tarafından kuruldu. Marsilya, Fransa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olma unvanına sahip olmaktadır. Buraya gelirseniz Notre-Dame de la Garde, Chateau d’If, Marseille Cathedral, Musée d’Histoire de Marseille gibi yerleri görmeden asla evinize dönmeyin deriz.
Marsilya’ya gittiğinizde eski bir liman adıyla anılan Vieux adlı sosyal alanı da kesinlikle görmelisiniz. Burada oldukça keyifli vakit geçireceksiniz. Sosyalleşmekten hoşlanan biriyseniz Vieux tam sizlik bir yer olacaktır. Burada bol bol yürüyüş yaparak sabah sporunuzu da aksatmamış olacaksınız.


Nice
Fransa’ya seyahat eden birinin görmeden dönmemesi gereken bir başka şehir de Nice oluyor. Nice, turistik yapısıyla herkesin ilgisini toplayan önemli bir şehirdir. Burada birçok plaj ve ufak semt yer alıyor. Sakin bir tatil yapmak açısından muazzam bir seçenek olan Nice, birçok kişinin favori şehri oluyor!
Vieux Nice ise buranın en çok sevilen bölgesi olma unvanına sahiptir. Vieux Nice; Notre Dame de Bazilikası, Marc Chagall Ulusal Müzesi, Palais Lascaris, Musée Matisse gibi yerlere de çok yakın olmasıyla dikkat çekiyor. Burada birçok mimari yapıyı inceleyebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Panoramik fotoğraflar için eşsiz bir yer olan Nice, ziyaret edilmeye kesinlikle değer. Fransa’ya gittiğinizde Nice’ı görmeden asla evinize dönmeyin deriz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. admin_avatar

    Çok faydalı oldu çok teşekkür ederim. Salut à tout le monde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir