Flamingo Yolu turu 4 binin üzerinde ziyaretçi ağırladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden İzDoğa’nın 10 Mayıs 2022’de başlattığı “Flamingo Yolu” tipi İzmirlilerden ağır ilgi gördü. Hem deniz hem kara yoluyla Gediz Deltası’ndaki kuş tiplerini gözleme imkanı sunan çeşitlerde 4 binin üzerinde konuk ağırlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden İzDoğa’nın yürüttüğü “Flamingo Yolu” projesine İzmirlilerin ilgisi devam ediyor. UNESCO Dünya Tabiat Mirası Listesi adayı Gediz Deltası’nı hem deniz hem de kara yolu ile gezebilen İzmirliler alandaki kuş tiplerini inceleme imkanı buluyor. 10 Mayıs 2022’de başlayan Flamingo Yolu tekne cinsleri ve 14 Mayıs 2022’de başlayan otobüs cinslerine 4 binin üzerinde kişi katıldı. Gediz Deltası’nın güneyinde düzenlenen tipler sayesinde çok sayıda öğrenci ve 400’e yakın yabancı konuk de Gediz Deltası’nın eşsiz tabiatına tanıklık etme fırsatı yakaladı.

2 milyon yaşındaki Gediz Deltası sizi bekliyor
Turlar, kış devrinde flamingoların kur danslarına başlamasıyla daha da renklendi. Tiplere katılanlar Mart ayının sonlarına kadar flamingoların dansını izleme talihi bulacak. Ayrıyeten akça cılıbıt, kızılbacak, kılıçgaga, kaşıkçı, gümüş yağmurcun, poyrazkuşu, zirveli pelikan, yalıçapkını ve kara gagalı sumru üzere onlarca kuş cinsine mesken sahipliği yapan 2 milyon yaşındaki Gediz Deltası mükemmel hoşlukları ile İzmirlileri bekliyor olacak. Güney Gediz Deltası’na ilaveten Orta Gediz Deltası’na da yapılan çeşit sırasında  tuz üretim bölgesi olan eski Çamaltı Tuzlası’nın tuz tavalarında yaşayan binlerce kuş çok yakından izlenebiliyor.

Rehberler eşlik ediyor
Turların büyük ilgi görmesinin ardından  İzDoğa ikinci bir tekne ve çeşit otobüsünü de bünyesine katmaya hazırlanıyor. Tekne cinsleri pazartesi hariç haftanın her günü, günde beş sefer Mavişehir Balıkçı Barınağı’ndan hareketle 6 kişilik bir tekneyle yapılıyor. Tekne çeşidi bir buçuk saat sürüyor. Tıp teknesi, kuşları rahatsız etmemek için küçük ve sessiz çalışan bir motorla yapılacak halde tasarlandı. Haftanın her günü 35 kişilik kontenjanla yapılan otobüs tipi da Sasalı Doğal Ömür Parkı’ndan hareket ederek Güney Gediz Deltası’nın güney İzmir’e en yaklaştığı yer olan Manya Burnu’nda son buluyor. Flamingo Yolu Otobüs Turlarında  flamingo ve öteki kuş çeşitlerinin yanında, kara tipleri ve memelilerin de görülebiliyor. Turlara  İzDoğa tarafından sağlanan konusunda uzman rehberler de eşlik ediyor. Cinse katılanlar kuş müşahede teleskopları/dürbünleri ile kuş cinslerini yakından tanıma fırsatı yakalıyor.

Biletler Mavişehir Balıkçı Barınağı, Sasalı Doğal Hayat Parkı ve İzmir Kuş Cenneti Ziyaretçi Merkezi’nde bulunan gişelerden ve www.izdogaturizm.com/turlar web adresinden alınabiliyor. Cinslerle ilgili detaylı bilgiye ise (531) 932 09 93 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın