1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Etkili Ders Anlatma Yöntemleri ve İpuçları

Etkili Ders Anlatma Yöntemleri ve İpuçları

etkili-ders-anlatma-yontemleri-ve-ipuclari
4

Etkili Ders Anlatma Yöntemleri


Etkili ders anlatmak isteyen öğretmenlerin öncelikle yapması gereken bir tespit bulunuyor. Seçebileceğimiz herhangi bir dersi teyp ile kayıt altına alalım ve ders anlatma performansımızı bir değerlendirelim. Süreçte yapmış olduğumuz hataları gözlemleyelim. Öğrencilerimizle olan iletişimimizi bir gözden geçirelim. Yani kendi kendimizi objektif bir şekilde teftiş edelim. Emin olmamız gereken bir şey vardır ki hata bulmak kaçınılmazdır. Önemli olan bu hataları asgari düzeye indirebilmektir. Bu; biz öğretmenlerin mesleki sorumluluğudur.

Etkili ders anlatmak için farklı stratejiler kullanmak da kaçınılmazdır.

Hiçbirimiz okul yıllarımızdaki tekdüze ders anlatan öğretmenlerimizin anlattıklarını hatırlamayız. Hatta bırakın anlattıklarını, öğretmenlerimizin kendilerini bile hatırlamayız. Anlattıklarımızla ve şahsımızla kalıcı izler bırakmak istiyorsak daha çok duyu organına hitap eden farklı ders anlatma teknikleri kullanmalıyız. Etkili ders anlatmak için pedagojiye de hâkim olmak gerekir. Çünkü ne kadar etkili yöntemler kullanırsak kullanalım, öğrencinin gelişimsel açıdan anlattıklarımıza erişme düzeyi paralel değilse, anlatılanlar askıda kalır ve öğrenme gerçekleşmez. Etkili öğrenme sağlamak için pedagojiye de hâkim olmak gerekir ki biz öğrencinin düzeyine inelim. Çünkü onun bizim düzeyimize çıkması çok daha zordur. Etkili ders anlatmak istiyorsak öğrencilerimizi ciddiye almalıyız. Öğrencilere kendilerini değerli hissettirmeliyiz ki öğrenciler almaya açık olsun. Aynı zamanda gündelik hayattaki sıkıntılarımızı derse aktarmamalıyız. Yüzü asık, agresif bir öğretmenin dersini kim öğrenmek ister ki? Aynı zamanda öğrencilerle konuşurken gözlerinin içine bakmalıyız ki tamamen ona konsantre olduğumuz algısına ulaşabilsin. Olumlu davranışları anında pekiştirmeli, olumsuz davranışlar dikkat çekmek içinse görmezden gelinmelidir.

Etkili ders anlatmak için derse başlamadan öğrenciyi ders almaya hazır hale getirmeliyiz. Bu da derse hazırlıklı gelerek yapılabilir.

Çünkü derse hazırlıklı gelen öğretmen anlatmaya başlamadan öğrencilerin dikkatini çekmeyi bilir. Öğrencilerin dikkatini çekerek öğrenmeye merak duygusu açmadan kalıcı öğrenme sağlanmaz. Etkili ders anlatırken konuları basitten karmaşığa doğru sıralamalıyız. Tahta kullanımına da dikkat etmeliyiz. Bir konunu üzerinde gereğinden fazla durmamalıyız. Eğer ki öğrenme sağlanmamışsa yöntemimizi gözden geçirmeliyiz. Ders anlatımında ses tonu da çok önemlidir. Ders anlatırken ses tonumuzu vurulu ve dalgalı herkesin duyabileceği bir şekilde ayarlamalıyız. Öğrencilere sürekli dönütler vermeliyiz. Modern eğitim sistemi kullanmalıyız ve öğrenci bilgiyi kendisi yapılandırmalı. Yani biz öğretme ortamında sadece rehber olmalıyız. Çünkü klasik öğretim yöntemleriyle öğrenme kalıcı olmaz ve öğrenci bilgiyi gündelik hayatta kullanamaz.

Bir önceki yazımız olan Aile İçerisinde Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap