1. Ana Sayfa
 2. Eğitim
 3. Essay Nasıl Yazılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Essay Nasıl Yazılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Essay Nasıl Yazılır
8

Essay yazmak akademik hayat ve birçok sınav için oldukça önemlidir.Üniversite kabullerinde,dil sınavlarında hatta birçok ulusal yarışmalarda essay kabulu istenebilir.Dahası bazı iş alanlarında da essay yazma gereği sunulabilir.Bu makalemizde,kaliteli ve doğru bir essayi nasıl yazılır,püf noktaları ve dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir bunları ele alacağız.

Essayler,bir konu hakkında bilgi ve o konu hakkında bilgi içermelidir.Essayler Cause and Effect(Neden-Sonuç) ve Compare and Contrast(Karşılaştırma ve Benzerlik-Farklılık),Argumentative(Eleştirel,Tartışılabilir),Opinion(Fikir,Düşünce) ve Reason(Neden,Sebep) gibi bazı türevlere ayrılır.Akademik hayatta en çok tercih edilen Essay türü genellikle Cause and Effect ve Compare and Contrast kompozisyonlarıdır.
Eğer bir Cause and Effect makalesi yazmak istiyorsanız,öncelikle bir konu belirlemeli;bu konuya genel bir giriş yapmalı ve bu konuyu derinlemesine sebep ve sonuç(sonucunda ne oldu) sunmalısınız.Örnek vermek gerekirse ”Watching TV too much” adlı bir başlığımız olduğunu varsayalım,bu makaleye önce genel bir giriş ya da paragrafın genel düşüncesinden bahsetmelisiniz.Sonrasında ise televizyon izlemenin nedenlerinden bahsederek essay yazmaya devam etmelisiniz.Bir sonraki yani gelişme kısmında ise ‘Çok televizyon izlemenin nelere sebep olabileceği’ yani effects üzerinde durmalısınız.
Akademik alanda sık sık kullanılan bir diğer Essay türü ise Compare and Contrast kompozisyonlarıdır.Bu Essay içeriğinde,iki benzer konudan,benzer alanlardan ya da türevi şeylerden bahsetmeniz gerekmektedir.Unutmamalısınız ki bahsedeceğiniz benzer alanlar olsa da bu Essay türü o alanların farklılık kıyaslamalarını da kapsar.Örnek verecek olursak ‘What’s the difference between travelling with plane and bus’ başlıklı bir Essayimiz olduğunu göz önünde bulundurursak bu makalede bahsetmeniz gereken kısımlar benzerlikleri,farklılıkları ya da avantajları/dezavantajları olabilir.Unutmamanız gereken yine bir genel cümle ile giriş yapmanız gerektiğidir.

         Cause and Effect Essay Örneği

          Watching TV Too Much

(Introduction)
Every day millions of people spend their time without doing anything useful.Without being aware we kill our time with doing interesting things.Instead of doing something useful,we choose bad things to spen our time.

(Body)
Watching too much TV is one of them.Although people think that it’s better to watch something on TV,actually it’s not.Why we choose to watch TV?
Doubtless watching TV is easier of anything.We’re so close it as a remote.So that’s why we choose.
On the other hand watching too much TV may cause negative effects on us and may badly change us.Let’s give some examples about childrens.Kids are a proof about this issue.We often see their strange changes,their behaviours,their mimics. (EFFECTS)

(Conclusion)
As a result there are a lot of problem of wasting time.And watching TV is one of them. It effects us badly.We must be careful and not exceed the limit.We’ve to find something useful and improve ourselves.

Kısa bir Cause and Effect essay örneğidir.Nasıl başlanır,içerik şekli nasıl olmalıdır açısından kısaca kaleme alındı. Ancak unutulmamaldır ki içerik her zaman dolgun olmalı ve kelimi sayısı yüksek olmalıdır.

        Compare and Contrast Essay Örneği 

  What's The Difference Between Travelling With Plane And Bus?

(Introduction)
Thanks to the developing technology it’s been more easier to go somewhere rapidly.In this way from a distant continent to another country may just take a few hours.

(Body)
On the other hand there are a lot of way of transportation people generally choose plane or bus according to the conditions.And it’s certain that there are some advantages and disadvantages.Let’s see that.

           Advantages Of Travelling With The Bus

It may be more safely compared to others.
It may be cheaper than other kind of transportations.
It may be a good opportunity for those who love long journeys.

     Disadvantages Of Travelling With Bus

It may cause a slower journey.
It may make symptoms of fatigue.

  Advantages Of Travelling With The Plane

It provides you a quick journey.
You can have a comfortable journey.
You can easily go somewhere at the time that you want.

Disadvantages Of Travelling With The Plane
It may be an expensive choise.
It may be difficult for those who have a fear of heights.

              (Conclusion)

With the developing technology it’s quickly easier to go somewhere.Although there are a lot of way of transportation all you have to do is choose the right trip depends on your conditions.

Not: Makale içeriği hem dolgun hem de olabildiğince uzun olmalıdır. Yukarıdaki örneklemeler sadece bir şablondur.

Yorum Yap

Yorum Yap