İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür
  3. Eskilere Dayanan Yöresel Kültür Zenginliklerimiz

Eskilere Dayanan Yöresel Kültür Zenginliklerimiz

Eskilere Dayanan Yöresel Kültür Zenginliklerimiz
4

Çağımızda teknolojinin yanı sıra, yemek alışkanlıkları da hızla değişmekte.Her geçen gün farklı beslenme ürünlerini duyuyor olsak da eskiyi daha fazla arar olduğumuz konusunda sesler artmaya devam ediyor. Çünkü çok değişik kültürlerle yoğrulmuş olan ülkemizin orta yaş üstü her ferdi, geçmişte tattığı ve alıştığı o lezzetleri özlemle anar oldu. Peki niye geçmişi özleyip de, özlem duyduğumuz o tatları artık, bir şehirde bir ustanın elinde bulabiliyoruz? Şöyle ki, o lezzetin lezzet olması için, babadan dededen bu işi öğrenmiş ustasının yanında, organik olarak yetiştirilmiş sebzeleri, meyveleri, et ürünlerinin de olması gerekir.

Ülkemizin her noktası ayrı bir lezzet diyarı olduğu konusunda hem fikiriz. Mersin’de kaldırımda yürürken mis gibi kokan tantuni, Gaziantep’te incecik yufkalardan, emek ile yoğrulmuş ve ağzımızda nefis tat bırakan baklavalar, havuç tatlıları, Ezine’ye gidip de peynirini, Tekirdağ’da peynir helvası yetmiyormuş gibi bir de köftesi, ezmesi, Konya’da o yorgunluğun üzerine yenen etli ekmek, Kayseri’de pastırmasını tattıktan sonra akşam da ünlü mantıcısına takılmak, Antalya’nın piyazı hem de tahinli, Akçaabat’ın köftesi, Trabzon’da ninelerimin marifetli elleri ile hamsinin buğulaması, dolması…
İstanbul’da ise Üsküdar’da meşhur kokoreççilerin yeteneklerine diyecek yok!

Fakat bu lezzetlerin nasıl bu biçime geldiğini anlamaya çalıştığımızda ise kullandıkları malzemelerin doğal, organik ve özenle yetiştirildiklerini öğrendiğimizde çok da şaşırmayız. Suni ilaçlar kullanılmadan ürünleri yetiştirmek belki zahmetli ama imkânsız değil. Meralarda doğal otlarla beslenen hayvanların etleri, ülkemizin önemli noktalarına dağılmaktadır. Antalya Kumluca’da yaşayan Ahmet Amca ile görüştüğümüzde, artık domateslerini seralarda doğal yöntemlerle yetiştirdiklerini, eskiye göre daha az ürün aldıklarını ama müşterilerinin daha fazla memnun kaldıklarını belirtmişti. Ülkemizin birçok noktasında doğal olarak yetiştirilen ürünleri saymakla bitiremeyiz. Amasya deyince aklımıza ilk Amasya’nın o meşhur elması gelir ve Amasya’daki Kemal Usta’nın yaptığı o nefis elmalı turtalar unutulur mu? Diyarbakır denince aklımıza o güzel, verimli topraklarda yetişen karpuz gelir. Kastamonu denince aklımıza Taşköprü ilçesinde yetişen sarımsak gelir. Sarımsak, yaptığımız yemeklerin bir parçası haline gelmiştir. Ordu denince aklımıza ilk olarak fındık gelir. Fındık birçok tatlıda kullanılmaktadır. Fındık tatlı sektörünün bir parçası haline gelmiştir. Sözün özü bir gün başka bir şehire yolunuz düşerse oranın mutlaka özel bir yemeği ve o yemeğin malzemelerini özenle seçen bir ustası olduğunu unutmayalım. Onu arayıp bulalım ve tatlı bir anımız olsun.

Bir önceki yazımız olan Resim,Tasarım Ve Kitap İçin Hayal Gücü Nasıl Geliştirilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap