1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Epikürcülük (Epikürcüler) Nedir?

Epikürcülük (Epikürcüler) Nedir?

epikurculuk-nedir
5

Epikürcülük (Epikürcüler) Nedir?

Epikürcülük terimi,Epiküros’tan gelmektedir.Epiküros Milattan önce 341 ile 271 yılları arasında yaşamıştır.Epiküros bahçe adıyla bilinen okuluna alışılagelmişin dışında kadınları ve köleleri de davet ederdi.

Epikürcülük “Her bireyin mutluluğu nasıl temin edilebilir” sorusuna cevap olarak ”Yaşamdan zevk almasını bilmeli fakat düşünüp tartarak zevk alınmalı.” yanıtını vermektedir.Bir birey yaşam boyunca; en az acı,en çok mutluluk yaşamak için hesaplar yapmalı ve buna göre yaşamalıdır.Örnek olarak ”Geçici ve yeni bir haz duymak uğruna;ömür boyu hep acı çekmeyi göze mi almalı;yoksa o anki mutluluğu,hazzı erteleyip ömür boyu mutluluğu mu yaşamalı?” Felsefi sorusu gösterilebilir. Bunun hesabını yapmalı buna göre yaşamalı bir birey. Epikürcüler dini ve ahlak kurallarını hiçe sayarak bir mutluluk arayışına girmemiş,tamamı ile aklıselim insanların yapması gerekenleri sorgulamışlardır.

Epikürcü Hayat Felsefesi ikiye ayrılır;

Birincisi Var olan tek “iyi”, hazdır.
İkincisi En üst seviye de hazzı yakalamak için,yalnızca kontrol edebileceğimiz hazların tadını çıkarmalıyız.

Yunanca da ”Hedone” olarak adlandırılan hazzı,en yüksek(tek) iyi olarak kabul eden öğretiye “Hedonizm” adı verilmektedir;yani,”Haz felsefesi”.Epikürcülüğün ihtiyat ve tedbir ile şekil almış Hedonizm olduğu söylenebilir.ilk etap olarak Epikürcüler hazzı,anlık duyumsal arzu şeklinde görmezler;Epikürcülük mutluluk ve refahın,edebi hevesler ve dostluk gibi;daha rafine,güvenli biçimlerini vurgular.Eğer kişisel mutluluğumuzu temin ve muhafaza etmek istiyorsak,bunlar gibi daha belirgin ve incelmiş nazların peşinden koşmalıyız.

Bir önceki yazımız olan Sunum Önerileri ve Sunum Öncesi Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap